Co musíte ráno vědět (29. listopadu)

Jak nová varianta koronaviru na konci týdne zamávala se světovými trhy, co je nového v projektu dostavby Dukovan a jak vypadalo jmenování nového českého premiéra? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie se v pátek propadly, index Dow za sebou má nejhorší seanci za více než rok

Americké akcie v pátek kvůli obavám z dopadů nové mutace koronaviru výrazně oslabily, index Dow zaznamenal nejhlubší propad od loňského října. Ztrácely zejména akcie společností z odvětví cestovního ruchu, bankovnictví a energetiky. Obchodní seance byla po čtvrtečním Dnu díkůvzdání zkrácená. Index Dow odepsal 2,53 % a obchodování uzavřel na 34 899,34 bodu, širší S&P 500 klesl o 2,27 % na 4 594,62 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 2,23 % na 15 491,66 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 54,04 % na 28,62 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o 16 bazických bodů na 1,482 %. Za celý týden Dow klesl o 2,71 %, S&P 500 oslabil o 2,34 % a Nasdaq Composite přišel o 3,14 %.

Newyorská burza, Wall Street, NYSE, americké akcie propad, pokles - ilustrační foto
28. 11. 2021 6:30
Týden na trzích podle burzovních grafů: Akciový Black Friday, jak se sluší a patří

Páteční propad indexu S&P 500 o 2,27% ukázal změnu nálady na trhu, kterou vyvolaly informace o nové variantě koronaviru...

Varování - ilustrační foto
26. 11. 2021 6:50
Tržní veterán varuje: Euforie na trzích dosáhla nebezpečné úrovně, hlídal bych si tři možné spouštěče propadu cen akcií

Americké akcie po zářijovém zakolísání opět vystoupaly na nová maxima. Investoři by proto měli být opatrní, trh není...

2. Evropské akcie obral v pátek covid o 3,7 %, sektor cestování zlevnil dokonce o 8,8 %

Nová varianta koronaviru nesoucí více než třicet mutací svého spike proteinu, která se do světa šíří z jihu Afriky, byla v pátek potvrzena také v Belgii a poslala evropské akciové trhy o více než tři procenta níže. Celoevropský benchmark STOXX Europe 600 v pátek ztratil 3,67 % na 464,05 bodu (za týden -4,17 %), německý DAX se propadl o 4,15 % na 15 257,04 bodu (za týden -5,59 %), britský FTSE 100 odepsal 3,64 % na 7 044,03 bodu (za týden -2,49 %) a francouzský CAC 40 spadl o 4,75 % na 6 739,73 bodu (za týden -5,24 %).

Video thumbnailplay-btn
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?

Co nám hrozí se zavedením Zelené dohody pro Evropu? Na konferenci, jež se tímto tématem zabývala, vystoupil 12...

3. Strach z nové mutace koronaviru se v pátek nevyhnul ani pražské burze, ztratila však méně než ostatní

Index PX v pátek oslabil o 1,67 % na 1 351,84 bodu. Index táhly dolů především akcie Erste, Komerční banky a ČEZ. Za celý týden PX klesl o 0,8 %.

Rozcestí, směr, rozhodování - ilustrační foto
27. 11. 2021 6:32
Měkké přistání, nebo náraz do zdi aneb inflační Sofiina volba pro ČNB

Slyšíme to všude – naše úspory jsou v ohrožení, ceny rychle rostou, a to ještě nejsme na vrcholu. Ten se očekává až v...

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář otevřou maloobchodní tržby v Japonsku, španělská spotřebitelská a italská výrobní inflace. Sledovanější ale bude inflace v Německu a spotřebitelská důvěra v eurozóně společně s indexy nálady v byznysu i mezi spotřebiteli. Spojené státy oznámí rozjednané prodeje domů a také index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Na pražské burze se v pondělí naposledy s nárokem na dividendu 1 EUR na akcii obchoduje s cennými papíry Erste Group Bank. Česká vláda by pak měla rozhodnout o nastavení kompenzací podnikatelům a zaměstnavatelům v období nových omezení zaváděných v rámci snahy omezit šíření nemoci covid-19. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné polská firma CD Projekt. Dopoledne se můžete těšit na Petra Novotného a jeho rozbor aktuální tržní situace. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
26. 11. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Stát obdržel všechny tři bezpečnostní dotazníky od uchazečů na stavbu Dukovan

Stát obdržel všechny tři bezpečnostní dotazníky od uchazečů o stavbu nového jaderného bloku v elektrárně v Dukovanech, uvedl v sobotu na Twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Dotazníky se budou nyní vyhodnocovat, stát následně udělí souhlas se zahájením tendru.

6. Oživení v eurozóně podle činitelů ECB ohrožuje rychlé šíření viru a nová mutace

Ekonomika eurozóny se dále zotavuje, kvůli růstu počtu případů nákazy koronavirem a kvůli nové mutaci tohoto viru ale čelí rizikům. Podle agentury Reuters to v pátek uvedli dva vedoucí představitelé Evropské centrální banky. Nová mutace koronaviru zjištěná v Jihoafrické republice nyní znepokojuje vlády a investory po celém světě.

7. Italská společnost Snam kupuje podíl v alžírském plynovodu, připravuje se tak na zelený vodík

Italská společnost Snam, která je největším evropským provozovatelem plynárenské infrastruktury, se dohodla na koupi podílu v plynovodech přepravujících alžírský plyn do Itálie. Od energetické firmy Eni koupí za 385 milionů eur podíl 49,9 %. Akvizice by mohla umožnit firmě dovážet z Afriky do Evropy vodík.

8. Pilulka proti covidu-19 od Mercku je méně účinná, než se původně předpokládalo

Antivirotikum americké firmy Merck & Co určené pro léčbu covidu-19, jež se podává ve formě pilulky, je méně účinné, než se původně předpokládalo. Podle agentury Reuters to ukazují nová data z klinických výzkumů, která v pátek firma zveřejnila. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) látku nicméně v páteční předběžné zprávě označil za účinnou. Doporučil ovšem, aby se nepodávala těhotným ženám. Od svého poradního orgánu si rovněž vyžádal posudek k tomu, zda léčivo teoreticky nemůže způsobovat vznik nových nebezpečných variant koronaviru.

9. Xiaomi postaví v Pekingu automobilku s roční produkcí 300 000 aut

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi postaví pro svoji divizi elektrických aut v Pekingu továrnu s kapacitou výroby 300 000 elektromobilů ročně. Uvedlo to v sobotu vedení hlavního města Číny.

10. Itálie pokutovala Apple a Google v souvislosti s využíváním údajů o uživatelích

Italský antimonopolní úřad vyměřil americkým technologickým společnostem Apple a Google pokuty kvůli agresivním postupům v souvislosti s komerčním využíváním údajů o uživatelích. Každý z podniků má podle úřadu zaplatit deset milionů eur.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Petr Fiala byl jmenován premiérem, Miloš Zeman promluvil z karanténní kostky

V první řadě uznání prezidentu Miloši Zemanovi, že jmenování Petra Fialy premiérem nezdržoval, ba naopak přistoupil na jmenování "z kostky" v zájmu vyhovění izolačním opatřením. Zároveň netřeba z něj hned dělat státotvůrce s velkým "S". Bohumil Vostal v sérii fotografií připomněl pár momentů, kterými Miloš Zeman nepochybně již vstoupil do historie. Najdou se i pozitivnější momenty, třeba jednoznačná podpora Izraele, ale o těch zase někdy příště. Nyní tedy jen konstatování, že byl Petr Fiala jmenován premiérem, a nechme se překvapit, v jakém složení nakonec u Zemana "projde" jeho vláda, jakkoli by takový pohled na věc z hlediska ústavy neměl být relevantní.

Musíte vědět
Přestat sledovat
18. 1. 2022 10:28
Martin Jahn (Škoda Auto): Rok nebo dva vyšší inflace zvládneme, ekonomika jen dohání inflačně chudou…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
17. 1. 2022 12:00
Investorský magazín: Štěpán Pírko (Bohemian Empire), Steen Jakobsen (Saxo Bank) a jejich výhledy na…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
17. 1. 2022 9:30
Pavel Hadroušek (Fio banka): Dlouhodobé cykly naznačují, že je akciový trh v "časovém okně" pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
17. 1. 2022 6:26
Tětek (SatoshiLabs) & Vejmola (Bitcoinovej Kanál): Co je potřeba vědět o bitcoinu a spol. na prahu…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat