US MARKETOtevírá za: 5 h 24 m
DOW JONES-0,24 %
NASDAQ-0,74 %
S&P 500-0,64 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Co musíte ráno vědět (29. srpna)

Jak páteční projev Jeromea Powella v Jackson Hole zamával se světovými trhy? Mají centrální banky šanci zkrotit inflaci bez "spolupráce" vlád? A kolik se kde v Evropě platí za elektřinu? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek prudce oslabily kvůli vyhlídkám na další zvyšování sazeb, týden pro ně skončil hlubokou ztrátou

Americké akcie v pátek prudce zlevnily, jejich hlavní indexy odepsaly více než tři procenta. Šéf americké centrální banky Jerome Powell totiž signalizoval, že banka bude v rámci boje proti inflaci pokračovat ve výrazném zvyšování úrokových sazeb. Podkopal tak naděje investorů, že by Fed mohl v brzké době upravit svůj postoj ke zpřísňování měnové politiky. Index Dow ztratil 3,03 % a uzavřel na 32 283,40 bodu, širší S&P 500 klesl o 3,37 % na 4 057,66 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 3,94 % na 12 141,71 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 17,36 % na 25,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o půl bazického bodu na 3,03 %. Za celý týden Dow spadl o 4,22 %, S&P 500 se snížil o 4,04 % a Nasdaq Composite přišel o 4,44 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Powell si vzal slovo a medvědi zabrali, americké akcie prudce oslabily

Týden na trzích podle burzovních grafů: Powell si vzal slovo a medvědi zabrali, americké akcie prudce oslabily

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, v mínusu skončily hlavní benchmarky i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v červených číslech a v mínusu byly hlavní indexy i v týdenním horizontu. Pozornost investorů se v závěru týdne upínala k výročnímu setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole, hlavně pak k vystoupení šéfa americké centrální banky Jeromea Powella. V pátek panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,68 % na 426,09 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,70 % na 7 427,31 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 2,26 % na 12 971,47 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 1,68 % na 6 274,26 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 klesl o 2,58 %, FTSE 100 odepsal 1,63 %, DAX spadl o 4,23 % a CAC 40 přišel o 3,41 %.

Akcie: Jak investovat do energetiky a postupující energetické krize?

Akcie: Jak investovat do energetiky a postupující energetické krize?

3. Pražská burza v pátek posílila, dařilo se Komerční bance a Erste. Za celý týden ale index PX klesl o 2,8 %

Index PX pražské burzy v pátek posílil o 0,44 % na 1 187,37 bodu. Částečně tak umazal ztráty z předchozích dní. Dařilo se Erste a Komerční bance a v plusu skončil také ČEZ. Oslabovaly naopak akcie Kofoly ČeskoSlovensko a zbrojovky Colt CZ Group. Za celý týden PX odepsal 2,8 %.

Hrbáček (WOOD & Company): Poptávka po komerčních realitách je stále solidní. Pokulhává ale nabídka, stavba nových kapacit je stále dražší

Hrbáček (WOOD & Company): Poptávka po komerčních realitách je stále solidní. Pokulhává ale nabídka, stavba nových kapacit je stále dražší

Právo platit hotově jako (další) nedobrý nápad politiků

Právo platit hotově jako (další) nedobrý nápad politiků

Proč se třetina Čechů obává důchodu? A co s tím dělat?

Proč se třetina Čechů obává důchodu? A co s tím dělat?

4. Očekávané události

Na začátku týdne bude makroekonomický kalendář zaplněný jen skromně. V Austrálii budou oznámeny maloobchodní tržby a v USA vyjde index průmyslové aktivity dallaského Fedu. V 10 hodin dopoledne se můžete těšit na expertní tržní výhled v podání našeho šéfredaktora Petra Novotného. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. srpna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. srpna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed podle Powella může nějakou dobu pokračovat v prudkém zvyšování sazeb

Než se podaří dostat inflaci pod kontrolu, bude americká ekonomika potřebovat přísnou měnovou politiku. To znamená pomalejší hospodářský růst, slabší trh práce a určitou "bolest" pro domácnosti a podniky. V pátečním projevu to uvedl šéf centrální banky USA Jerome Powell. Varoval také, že na rychle rostoucí ceny neexistuje rychlý lék.

Eurozóna potřebuje v září podle jednoho z bankéřů další výrazné zvýšení úroků

6. Viceguvernérka ČNB: Ceny plynu je potřeba zastropovat na celoevropské úrovni

Zastropování cen plynu by mělo být na celoevropské úrovni. Ceny plynu se totiž odtrhly od ekonomické reality a jsou v současnosti hlavním zdrojem inflace. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedla viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová. Podle ní již nyní ceny plynu nejsou utvářeny tržními podmínkami a jsou spíše válečným nástrojem Ruska. Pro celoevropské řešení se v debatě vyslovila i hlavní ekonomka Raiffeisenbank a členka NERV Helena Horská. Zastropování cen ale podle ní bohužel nepůjde bez společné dohody a výjimky v rámci EU. Ceny energií jsou přitom podle místopředsedy Českomoravské komory odborových svazů Víta Samka hlavní hrozbou pro fungování českých podniků.

7. Studie: Centrálním bankám se nepodaří zpomalit inflaci bez přispění vlád

Centrálním bankám se nepodaří zkrotit inflaci. Mohly by dokonce podpořit růst cen, pokud se do boje nezapojí i vlády obezřetnější rozpočtovou politikou. Vyplývá to ze studie zveřejněné na sympóziu centrálních bankéřů v USA.

8. Facebook se dohodl na urovnání žaloby ohledně kauzy Cambridge Analytica

Americká internetová společnost Meta Platforms uzavřela předběžnou dohodu o urovnání žaloby, která viní její sociální síť Facebook z nezákonného sdílení údajů uživatelů s výzkumnou firmou Cambridge Analytica. Informovaly o tom agentury Bloomberg a Reuters. Podmínky dohody nicméně nebyly zveřejněny.

9. El País: Turecko těží z toho, že nemá sankce proti Rusku, Západu se to nelíbí

Turecko ekonomicky těží z toho, že jako jediná země Severoatlantické aliance nezavedlo po ruském útoku na Ukrajinu sankce proti Rusku. V posledních měsících se tak výrazně zvýšila aktivita ruských podnikatelů v zemi a také turecký export do Ruska, napsal v sobotu španělský deník El País. To se však příliš nelíbí Spojeným státům a dalším západním zemím, které tureckým firmám pohrozily takzvanými druhotnými sankcemi.

10. Čínský výrobce čipů SMIC investuje do nového závodu v Číně 7,5 miliardy USD

Čínský výrobce čipů Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) investuje 7,5 miliardy USD do nového výrobního závodu v severočínském městě Tchien-ťin. Oznámila to společnost. Investice je důležitou součástí čínské snahy o vybudování domácího odvětví výroby čipů. Na firmu SMIC se vztahují americké sankce v souvislosti s jejími údajnými vazbami na čínskou armádu, jež společnost popírá.

Čínský petrochemický gigant Sinopec měl v prvním pololetí rekordní zisk

11. Francouzská Engie je blízko dohody o zvýšení dovozu plynu z Alžírska

Francouzská energetická společnost Engie je blízko dohody o zvýšení dovozu zemního plynu z Alžírska. Dohoda by mohla být oznámena brzy. Televizní stanici BFM to řekl mluvčí francouzské vlády Olivier Véran. Rozhlasová stanice Europe 1 předtím uvedla, že dodávky by mohly vzrůstu o zhruba 50 procent, Véran se však k tomuto údaji odmítl vyjádřit.

Německo se podle médií připravuje na možné znárodnění firmy Gazprom Germania

Sberbank: Ruské firemní zisky se ve druhém čtvrtletí zvýšily o 25 %

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejdražší elektřina v Evropě

České domácnosti platily letos v červenci za elektřinu nejvíce v Evropě. Přitom Česko patří mezi největší vývozce elektřiny nejen v Evropě, ale i na světě.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Sociálně odpovědné investování