Týden na trzích podle burzovních grafů: Powell si vzal slovo a medvědi zabrali, americké akcie prudce oslabily

V týdnu, kdy trh čekal (a nakonec se dočkal) proslovu Jeromea Powella v Jackson Hole, americký akciový trh kolísal, aby v pátek rázně potvrdil převažující sestupnou tendenci. Index S&P 500 celkově odepsal 4,04 %, a zapsal tak druhou týdenní červenou svíčku v řadě.
S&P 500
V pondělí se index S&P 500 po předchozím pátečním propadu o 1,3 % sesunul ještě o 2,1 % níže a přiblížil se k hladině 4 100. To je úroveň, jež sehrála jistou roli již na přelomu června a července a také na začátku srpna. Páteční propad indexu o 3,3 % zchladil naděje na brzké proražení rezistence na 4 300 a zmrazil předchozí vlnu optimismu.
Na denním grafu indexu S&P 500 je nyní nejbližší rezistence na 4 200 a další na 4 300 (zesílená 200denním klouzavým průměrem). Na opačné straně je prvním důležitým supportem meta kulatých 4 000 bodů, kterou zesiluje 50denní klouzavý průměr.
VIX
Hladina 20 bodů indexu volatility VIX zafungovala jako support. Index v pátek vystřelil o 17 % a po rychlém růstu zřejmě brzy vygeneruje krátkodobý nákupní signál.
Závěr
Pokud index S&P 500 prolomí i psychologicky významnou hladinu 4 000, bude to odpověď na otázku, zda byl růst cen akcií od poloviny června pouhou medvědí rally, nebo šlo o začátek silnějšího a dlouhodobějšího růstu. Sezónní pattern ke konci srpna zafungoval, "něco" se stalo a akcie oslabily. Nyní uvidíme, jak dopadne historicky nejslabší měsíc roku, tedy září.
Stále častějším tématem posledních týdnů je to, na jaké úrovni index S&P 500 uzavře letošní rok. JPMorgan predikuje 4 800 bodů. To je cena ze začátku ledna a z aktuální úrovně by to znamenalo růst o zhruba 18 %. Index by tak uzavřel rok 2022 prakticky na nule. V perspektivě uplynulých dvou týdnů jde každopádně o velice optimistickou prognózu, ukázalo se totiž, že zpět nahoru to cenám akcií nepůjde tak snadno, a trh je nadále v sestupném trendu.