31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Společnosti, které jsou přátelské vůči LGBTQ+ komunitě, automaticky nemusejí být ziskovější než ostatní firmy na trhu. Často však ziskovější jsou, protože mnohé z nich působí v rychle rostoucím technologickém sektoru.
Rostoucí povědomí o problematice sexuálních menšin se začíná stále více odrážet i ve světě investic. Na trhu roste množství společností, které se označují za přátelské k LGBTQ+ komunitě. Ta zahrnuje lesby, gaye, bisexuály, transgender osoby a další sexuální menšiny. Dokonce již vznikla řada indexů, které chování firem vůči sexuálním menšinám pravidelně měří.
Mezi nejznámější patří Corporate Equality Index, který sleduje nastavení firemní kultury vůči zaměstnancům s menšinovou sexuální orientací a další kritéria zaměřená na sociální odpovědnost. Index byl poprvé zveřejněn v roce 2002, kdy na nejvyšší hodnocení dosáhlo pouze 13 firem. V letošním roce již nejlepšího možného výsledku dosáhlo 767 společností, které zaměstnávají více než 13 milionů lidí po celém světě.
Corporate Equality Index a řada dalších podobně orientovaných ukazatelů začínají být zahrnovány do investičního rozhodování velkých fondů. To pramení z rostoucí poptávky investorů po společensky odpovědných společnostech. Z tohoto trendu těží například akcie společností Walmart, Apple, Amazon, UnitedHealth Group či McKesson, které jsou považovány za nejpřátelštější vůči LGBTQ+ komunitě.
Určitě nelze říci, že firmy přátelské vůči sexuálním menšinám jsou v průměru automaticky výnosnější než ostatní společnosti. Přesto je zajímavé poměřit výsledek indexu LGBTQ-350, který sestavuje banka Credit Suisse a jenž sdružuje firmy tohoto typu, se zbytkem trhu. V loňském roce zmíněný index vzrostl o 21,14 %, což bylo o 6,58 procentního bodu více než benchmark, za který lze považovat široký MSCI All Country World Index.
Vysvětlení spočívá ve složení indexu LGBTQ-350. Do něj totiž mimo jiné spadají všechny nejvýznamnější technologické společnosti jako Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Facebook, Tesla a další. Právě těmto firmám ve výsledku prospěla pandemie covidu-19, která urychlila přechod lidí z reálného do virtuálního světa. Není divu, že obdobný index zaměřený na USA (LGBTQ100 ESG Index) výrazně pozitivně koreluje s širokým benchmarkem S&P 500.