Jak vydělat na trhu, kde se "neobchoduje"

Výjimečný vývoj na akciovém trhu byl loni doprovázen mimořádně nízkým zájmem investorů. Pokud bylo na rally od března 2009 něco neobvyklého, pak to byl především právě minimální objem obchodů. A tento trend pokračuje dodnes.

high-frequency trading

Obchodovací strategie, která využívá velkého množství nákupů a prodejů akcií nebo jiných typů investic za účelem profitování z malých cenových pohybů na jejich kurzu.

Objem obchodů byl v devíti z posledních 24 dní pod 1 miliardu zobchodovaných akcií. Přitom většina obchodů probíhala ve spekulativním, tzv. high-frequency tradingu v protikladu k investorům, kteří otevírají pozice na základě dlouhodobých strategií.

Tak proč nedokáže nikoho nadchnout trh, který za posledních 12 měsíců vygeneroval 70procentní zisk?

Michael Cohn, investiční stratég z Global Arena Investment, říká: "V posledních několika letech se z trhu ztratila populace agresivně nakupujících investorů. Takže už není neobvyklé vidět růst na trhu při nízkém objemu."

Nedostatek zájmu ze strany investorů nemusí znamenat špatnou investici – možná právě naopak! Je potřeba zvážit čtyři následující věci:

1. Nikdy nespekulujte na pokles (neshortujte) na stagnujícím trhu

Toto populární trží pravidlo je jednoduché zdůvodnit: Skeptičtí investoři mají tendenci čekat, než se trh dostane na vrchol, a pak nakupují. Ale to už je příliš pozdě a prodejci začnou převládat. Když trh stagnuje a přitom dělá pomalé pohyby nahoru – jako tomu doposud je v roce 2010, směr bývá obvykle dále vzhůru.

"Lidé jsou spokojeni, pokud vydělají 5 procent, a neznepokojuje je, že mohou přijít o peníze. Pokud bude taková nálada pokračovat, má trh stále kam růst," říká Ryan Detrick, analytik Schaeffer Investment Research.

Právě jedny z nejhorších dnů na trhu byly při vysokém objemu a naznačovaly větší aktivitu prodejců.

2. Nízké objemy = trh je vysoko?

I když to neplatí univerzálně, lze čekat, že přijdou velké propady, jako například 4. února, kdy se index Dow Jones propadl o 258 bodů (při vysokém objemu 1,48 miliardy zobchodovaných akcií). Růst nastává většinou při nízkém objemu, jako například 16. února, kdy bylo zobchodováno jen 1,07 miliardy akcií.

Sílu trhu s malým objemem potvrzuje ochota kupujících vstoupit na trh i po propadech, doprovázených velkým objemem obchodů.

"Trh se pohyboval pomalu vzhůru, když byli kupující zdráhaví nakupovat za vyšší ceny. Když byla nějaká negativní ekonomická zpráva, lidé toho využili a snažili se nakupovat akcie při poklesu," komentuje situaci Bennett Gaeger z investiční společnosti Stifel Nicolaus.

"Objemy obchodů už nejsou tak významným indikátorem. Uklidňuje nás pomalý a stálý růst s pár znepokojivými poklesy, které jsou u přikupujících investorů oblíbené. Je to příjemný mix."

3. Mějte kapitál ve správných odvětvích

Beta koeficient

Míra volatility, která vyjadřuje vztah cenného papíru vůči zbytku trhu cenných papírů (beta koeficient akciového trhu = 1, rizikovějších akcií > 1, méně rizikových < 1)

Většina analytiků se shodne na dvou věcech - trh je výrazně přeprodaný, ale málo strachu mezi investory vede k tomu, že rally může neohroženě pokračovat dál. Chicagský index volatility se dostal v roce 2010 na svá minima, na kterých nebyl od počátku finanční krize od května 2008.

"V mnoha oblastech je objem obchodů téměř mrtvý, ale investoři tlačí ceny akcií stále vzhůru," říká Kathy Boyle, prezidentka Chapin Hill Advisors.

Poté, co loni probíhal "run" na akcie společností s vysokým beta faktorem, které se dostaly z dopadů krize, mnoho poradců se nyní zaměřuje na velké společnosti se silnou rozvahou.

Nejistota na trhu však může potvrdit, že i opačná strategie by mohla být úspěšná.

"Stále si myslíme, že je dobré investovat do oblastí, které lidé považují za rizikovější," tvrdí Detrick, který doporučuje restaurace, obchodní řetězce, spotřebitelské zboží a nadace spravující nemovitosti, které se staly vytipovaným propadákem podle většiny analytiků, předpokládajících druhou vlnu dopadů hypotečních problémů. 4. Neztrácejte rozum

Gaeger říká, že většina jeho klientů si nastavuje agresivní stop-loss pokyny ve svých obchodech, aby nebyli zaskočeni, když se na trh dostanou prodejci.

Největším nepřítelem na trhu teď bude nezřízený optimismus.

Trailing Stop

Umožňuje investorům zadat příkaz na omezení ztráty (stop loss), který se automaticky aktualizuje, aby uzamykal zisky při pohybu trhu ve prospěch obchodníka.

"Většina lidí vstupuje na trh na vrcholu. Vysoké objemy pouze potvrzují, že lidé jsou přesvědčeni, že trh poroste."

Boyle říká, že techničtí obchodníci jsou přesvědčeni, že se S&P 500 dostane na úroveň 1 200 bodů – tedy od současné pozice 3% růst. Ale investoři by si měli dávat pozor, aby nechytili "boční vítr".

"Při nízké volatilitě a velkém objemu si musíte dávat pozor na obchody, které provádíte. Většina mých obchodujících klientů používá posuvné stop-lossy (trailing stop-loss) - jsou tak nuceni být v dlouhé pozici, i když o tom nemusejí být přesvědčeni."

Světové akcie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat