US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,90 %
NASDAQ-0,60 %
S&P 500-0,06 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Nejlepší akciové výkony za posledních 90 let ukazují jasně: Většina titulů jsou špatné investice

Dívat se na grafy výkonnosti nejúspěšnějších akciových titulů poté, co za deset let vydělaly investorům stovky procent, je super. Ale říci, které společnosti budeme podobně oslavovat za dalších deset let, si hned tak někdo netroufne. Většina akcií se mezi vyvolené nikdy nedostane. A stejné je to s výnosy investorů.

Redakce IW
Redakce IW
3. 10. 2017 | 12:00
Světové akcie

Nejhodnotnější společností na světě, která navíc investorům v historii vydělala nejvíce peněz, je od letošního roku firma Apple. V prvním případě získal Apple své postavení zpět po překonání Alphabetu, ve druhém se mu to letos dost možná podaří poprvé v historii, když překoná mnohem starší ExxonMobil. Na grafu je situace z loňského roku, ale díky letošnímu posílení akcií Apple (momentálně více než 30 % v plusu) a poklesu ceny akcií ExxonMobil (letos bezmála -10 %) lze předpokládat, že Apple ropného obra překoná.

Na grafu je 50 firem, které vygenerovaly největší výnosy od roku 1926 do roku 2016 (vychází z databáze vyvinuté na univerzitě v Chicagu známé jako CRSP neboli Center for Research in Security Prices, která obsahuje téměř všechny veřejně obchodované akcie ve Spojených státech). Průměr kruhu zobrazuje roční výnos, vodorovná osa vyznačuje počet let, které je společnost obchodovaná na burze, a svislá osa celkový výnos v miliardách dolarů. Vygenerované bohatství znamená celkové výnosy z držení akcií včetně dividend po odečtení bezrizikového výnosu. Ten reprezentují měsíční pokladniční poukázky USA, jejichž průměrný výnos za dané období se pohybuje kolem 3,38 % ročně.

Trochu problematická jsou striktní pravidla CRSP pro zařazení firem do seznamu. General Motors se sice obchoduje od roku 1936, ale v roce 2009 vyhlásila bankrot a údaje od této doby již nejsou započítány v grafu. Ve výnosech ExxonMobil nejsou započítány výsledky společnosti Mobil poté, co se spojila s Exxonem. Název AT&T je v grafu dvakrát. Na 17. pozici je původní AT&T, která zanikla v roce 2005, na 33. pozici je AT&T, jejíž jméno si koupila v roce 2005 firma Southwestern Bell, která se v roce 1984 oddělila od původní AT&T. V seznamu jsou i další podobné společnosti, třeba Comcast nebo Verizon. Výnosy Berkshire Hathaway zase nezahrnují výsledky původní textilní firmy, která existovala od roku 1929. Podle CRSP začala Berkshire Hathaway pod vedením Warrena Buffetta fungovat v roce 1976.

Graf vychází ze studie Hendrika Bessembindera, profesora financí na W. P. Carey School of Business při Arizonské státní univerzitě. Není překvapením, že se mezi firmami generujícími nejlepší roční výnosy vyskytují staré a tradiční firmy (seřazené nad sebou úplně vpravo). Také není překvapením, že se mezi nejvýdělečnějšími společnostmi vyskytují jména jako Facebook, Apple, Amazon (nejvyšší roční zhodnocení, konkrétně 37,4 %), Microsoft nebo Google. "Je pozoruhodné, že Apple umožnil investorům takové zisky v tak krátké době. ExxonMobil na to potřeboval o několik desetiletí více," připomíná Bessembinder.

Výsledek studie je podle něj zarážející v tom, že většina akcií je vlastně mizernou investicí a akcionářům nenabízí téměř žádné výnosy, protože stěží překonává roční výnosy měsíčních státních pokladničních poukázek. Jen 4 % titulů obstarala veškerý zisk, který investoři na burze zaznamenali od roku 1926. Pouhých 30 akciových titulů představuje 30 % čistého bohatství, které akcie za celou dobu vygenerovaly, a 50 nejvýkonnějších akcií zajistilo hned 40 %.

Ukazuje to bohužel i současný trend, kdy většinu zisků akciových indexů zajišťuje několik titulů. Nikdo přitom neví, které akcie budou lídry generujícími největší zisky v následujících letech.

"Nemám tušení, které společnosti budou generovat nejlepší výnosy v příštích 10, 20 nebo 30 letech. Pravděpodobně to budou takové, o nichž jsme nikdy neslyšeli. Možná to budou firmy, které ještě ani neexistují," míní Bessembinder. "Na trhu, kde si většinu zisků připíše několik velkých hráčů, kteří se navíc složitě identifikují předem, má smysl diverzifikace. Když pro nic jiného, tak alespoň kvůli tomu, abychom se vyhnuli nebezpečí, že v portfoliu opomeneme ty nejlepší firmy."

Zdroj: New York Times

Alphabet (Google)AmazonAmerické akcieAppleMeta Platforms (Facebook)MicrosoftPonaučení pro investorySvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná