Týden na trzích podle burzovních grafů: Akcie zakončily růstový duben poklesem. Bude vzepětí medvědů v květnu pokračovat?

Týdenní ztráta 1,26 % indexu S&P 500 nic nezměnila na tom, že duben skončil zelenou svíčkou. Čtvrtek a pátek ale ukázaly, že bezstarostné období končí a volatilita je zpět. Růst bez korekce od poloviny února se již několik týdnů vyznačuje nízkými objemy obchodů a vyprchávajícím entuziasmem.
S&P 500
S nepříznivou zprávou o americkém HDP se trhy ve středu vypořádaly tak, že po mírném poklesu opět posilovaly. Vše podle nového normálu. Ve čtvrtek se ale něco změnilo – po dalším neúspěšném ataku rezistence na 2 100 se index vrátil o procento níže a otestoval support 2 070. Páteční intradenní pokles o 1,2 % se v závěru zmírnil, změny v rozložení sil jsou ale jasně patrné.
Vkrádá se otázka, zda se přirozená korekce změní v panický výprodej. Zvyšování úrokových sazeb v USA, problémy Číny, blížící se britské referendum o budoucnosti země v EU – to vše jsou faktory nabádající k opatrnosti.
Index S&P 500 má za sebou další neúspěšný pokus o překonání hladiny 2 100. Na opačné straně je nejbližší silný support v pásmu 2 020 až 2 000. Nad ním je ještě jako taková zpomalovací síť série denních minim ze začátku dubna v pásmu okolo 2 040.
VIX
Index volatility VIX zůstává v rozpětí mezi 13 a 16 body. Dokud v něm zůstane, akcie mají růstový potenciál. Formování růstového trendu na grafu indexu strachu by bylo pro další vývoj cen akcií negativní.
Závěr
Index S&P 500 si vzpomněl, že existuje také cesta na jih. Trh vstupuje do období šesti měsíců, které jsou pro akcie historicky slabší. Období listopadu 2015 až dubna 2016 se přitom do historie nezapsalo zrovna zlatým písmem. Případný pokles pod 2 000 bodů indexu S&P 500, tedy pouhá 3 % pod současné úrovně, velice negativně ovlivní výhled na další období.
Aktuality
