Zhodnocení listopadu a výhled na další měsíc na akciových trzích

Co ovlivnilo vývoj na burzách v listopadu a co můžeme čekat na kapitálových trzích do konce roku?

Evropa

V listopadu se na akciových trzích opakoval obdobný scénář z předchozích několika měsíců. Akciový trh v průběhu měsíce dosáhl nových letošních maxim (index S&P500), načež v závěru měsíce následovala korekce.

Rozdílný byl v tomto případě spouštěč této korekce. Zatímco v předchozích měsících se jednalo o firemní či makroekonomické zprávy, tentokrát se jednalo o událost, která zasáhla především rozvíjející se trhy. Požadavek dubajské vlády o odklad splátek části vládního dluhu vyvolal nárůst nejistoty a vedl k roztažení tzv. „spreadů“ (zvýšení ceny) u kreditních produktů nejen v regionu ale i na dalších především rozvíjejících se trzích. Riziková prémie u evropských akcií vzrostla z letošních minim (1,2 %) až na současná 2,0 %. Událost vedla k poklesu cen zejména u společností z odvětví finančních institucí a stavebnictví.

Aktuální reakce trhu a komentáře analytiků investičních bank zatím neindikují zásadní obrat ve vývoji na trzích. Nicméně zmíněná událost zvyšuje riziko případného dominového efektu na trzích a následné potenciální hlubší korekce. Nepředpokládáme, že by k tomuto efektu mělo dojít v nejbližším období.

Region

Doznívání relativně vyvedené výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí a poměrně pozitivní nálada na akciových trzích způsobila, že se světové indexy během listopadu dostaly na nová maxima. Nicméně v závěru měsíce se opětovně ozval výstražný prst, který indikoval, že se problémy samy od sebe nevyřeší a nadále je potřeba je nepodceňovat. Tentokrát se situace s problematickým splácením dluhu objevila v regionu, kde to pravděpodobně čekal jen málokdo a to na Blízkém východě v Dubaji. Tamní realitní společnost Dubai World požádala o odklad splátky zhruba 3,5 mld. USD, která je splatná v tomto roce a celkově oznámila, že bude třeba přistoupit k restrukturalizaci dluhu ve výši 26 mld. USD. Investory tato zpráva negativně překvapila. Arabské Emiráty byly považovány za finančně silného investora, který se naopak angažoval v pomoci například amerických bank.

Domníváme se, že v současné době, kdy se ekonomická situace relativně postupně stabilizuje a překvapivých zpráv je spíše málo, respektive převládají zprávy standardního typu, se situace kolem Dubaje lehce nadhodnocuje. Samozřejmě je to negativní impulz, co se týče sentimentu a vůbec vnímání rizika, které (vnímání) je stále velmi křehké, ale i tak se prozatím nedomníváme, že by potenciálně mohlo v tomto prozatím izolovaném případě dojít ke ztrátám, které by měly mít celosvětově významný dopad. Rizikem pro tento názor je samozřejmě nedostatek informací o zmiňovaném regionu. Na druhou stranu vnímáme, že je to region, kde se těží ropa a tudíž by měl fundament nasvědčovat potenciálu i případné větší problémy absorbovat.

Přinejmenším z počátku prosince bude Dubai událostí číslo jedna. Běžná ekonomická data jako měsíční nezaměstnanost v USA mohou být tak lehce zastíněna. Pro zbytek měsíce, který bude ve znamení vánočních svátků (většinou nižší aktivita s koncem roku) budou následovat běžná data, kde se domníváme, že především předstihové ukazatele budou v hledáčku investorů. Důvodem bude především vývoj pro příští rok. Jako tradičně na přelomu roku i letos musí dojít k rozhodnutím o strategiích na nadcházejících dvanáct měsíců.

Otázkou stále zůstává, jestli rok 2010 bude rokem, který vyvede svět z recese, a zda se současná začínající, z našeho pohledu prozatím křehká stabilizace ekonomik, přetaví do udržitelného růstu. Současný stav akciových indexů (letošní maxima) naznačuje, že důvěra investorů ve výrazné vylepšení ziskovosti společností je poměrně významná.

Náš názor je prozatím konzervativnější a očekáváme, že zotavení ekonomik bude postupné a pozvolné. Současně vnímáme, že finanční trh je stále relativně dostatečně zásobován likviditou, která může pozitivně působit na finanční trhy. Tato likvidita současně s potenciálně pro některé investory slabšími výsledky z reálných ekonomik může způsobit volatilnější vývoj trhů. Zprávy ohledně případných problémů některých ekonomických subjektů se mohou objevovat a současná zkušenost naznačuje, že trh je nervózní a dané události by vnímal negativně.

Celkově bychom zopakovali naši domněnku a to, že přinejmenším v počátku roku se investoři budou více zajímat o fundamentálně silné tituly. Více procyklicky navázané tituly budou zřejmě investoři opětovně preferovat až při případném potvrzení solidního oživení či při výrazném zlepšení předstihových indikátorů (konec první čtvrtletí 2010). Zajímavé tituly mohou být energetiky či komoditně založené společnosti.

3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat