Poštovní známky jako stabilnější uchovatel hodnoty než zlato

Známky
Obrázek: Flickr

Mnoho investorů se v obdobích finančních krizí uchyluje ke koupi zlata. Proč ne, zlato je odjakživa považováno za jeden z mála kvalitních uchovatelů hodnoty. Velká část investorů ale zároveň zapomíná, jak výrazné jsou fluktuace ceny tohoto drahého kovu.

Kolísání ceny zlata je ovlivněno mnoha faktory. Za další jmenujme tyto:

  • měnová politika
  • inflace/deflace
  • poptávka zpracovatelů z klenotnického průmyslu
  • poptávka investorů
  • aktivita centrálních bank
  • geopolitika
  • ochota v rámci investování riskovat
  • úrokové sazby

Žádný investor nedokáže tyto faktory ovlivnit ani s jistotou předpovídat. Pokud nakoupí při vysoké ceně (například v současnosti, ačkoli investiční poradci nadále doporučují zlato nakupovat), může se stát, že pokud bude z nenadálých důvodů potřebovat rychle hotovost, na této "investici se zaručeným zhodnocením" výrazně prodělá. Vývoj ceny zlata v posledních deseti letech, což není z investorského hlediska krátká doba, takových potenciálních scénářů nabídl bezpočet.

Podívejme se na ceny zlata v delším období, řekněme 40 let. Cena kovu (očištěná o inflaci) se začátkem roku 1980 pohybovala na více než 2 100 USD za unci a tuto hranici od té doby již nikdy nepřekročila. Ovšem nastalo samozřejmě mnoho etap, během kterých cena výrazně klesla, a tak ten, kdo v té době nakoupil, mohl velice zajímavě vydělat. Jsem toho názoru, že zlato do kvalitního investičního portfolia určitě patří, je ale potřeba si uvědomit všechna rizika spojená s  ohromnou fluktuací jeho ceny.

Jedním z "bezpečných přístavů", ke kterým se investoři v dobách finančních a jiných krizí uchylují, jsou sběratelské předměty. Jejich hodnota není ovlivněna téměř žádným z výše vyjmenovaných bodů a jejich cena ve většině případů pouze roste. Do této kategorie investic patří poštovní známky, mince, bankovky, staré tisky, řády a vyznamenání, ale například i umění a předměty spojené s historií vojenství skupinově nazývané militaria.

Poštovní známky jsou nejrozšířenějším sběratelským koníčkem na světě se základnou více než 50 milionů sběratelů. Jsou ze všech sběratelských artefaktů cenově asi nejstabilnější. Poptávka po vzácných a kvalitních známkách je celosvětově hnána desítkami milionů sběratelů a je známo, že tato poptávka již od počátků filatelie v 50. letech 19. století převyšuje nabídku. Ano, převis poptávky nad nabídkou zde panuje již přes 170 let.

Nejedná se přitom jen o ty nejdražší známky. Za investiční lze požadovat i známky v hodnotě 200 nebo 300 eur, nejen ty za desítky tisíc. A takové částky si mohou dovolit prakticky všichni, kdo mají volné peníze určené k investici.

Pro příklad se podívejme na vývoj ceny americké pětidolarové známky z roku 1902. Ta se v současnosti prodává za přibližně 1 300 až 1 400 USD v kvalitě very fine. V roce 2017 se dala koupit za 700 USD a v roce 2011 za 425 USD. Je ale potřeba zdůraznit, že ceny v jednotlivých letech neskáčou nahoru a dolů, jako je tomu u zlata. Růst je poměrně stabilní již celá desetiletí. Nejstarší doklad o prodeji, který se mi podařilo dohledat, je z roku 1966, kdy se tato známka v extremely fine kvalitě prodala za 120 USD. Abychom ale porovnávali stejnou kvalitu, very fine známka by v té době stála kolem 40 USD.

Americká 5USD známka z roku 1902

Opravdu zkušení investoři, mezi něž určitě patří třeba finanční guru Bill Gross nebo miliardář Michael Dell, diverzifikují své investice do sběratelských předmětů. Vědí, že jejich cena je ovlivňována jen minimálním množstvím faktorů, je totiž hnána již po desetiletí zmíněným převisem poptávky nad nabídkou. Dokud bude existovat střední a vyšší třída, budou existovat sběratelé, kteří budou tento trend udržovat v platnosti. Takže se ze střednědobého hlediska asi nemusíme obávat výraznějšího propadu cen. Jsem přesvědčen, že ceny známek porostou, neboť globální střední třída dále roste. A to je základ ekonomické zajímavosti sběratelství.

9. 5. 2020 12:29
Poštovní známky jako alternativa: 12 argumentů pro investici, která se vejde do peněženky

Světové finanční trhy zasáhla letos krize. Nic nového pod sluncem, tento stav se opakuje celkem často. Mnoho investorů...

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Sběratelství
Přestat sledovat
Srovnání investic
Přestat sledovat
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: O stagflaci a jejích možných dopadech na trhy (Petr Novotný, Investiční…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat