Burzovní kalendář 2. 7. - 6. 7. 2012

Investory bude v novém zkráceném týdnu zajímat především zasedání ECB a další kroky evropských politiků, ze zámoří dorazí důležitá makrodata v čele s pátečními čísly z trhu práce a pražskou burzu čeká až do Vánoc nejkratší obchodní týden z celého roku.

Wall Street

2/7 Indexy nákupních manažerů ve průmyslu (Markit a ISM)

2/7 Stavební výdaje

3/7 Průmyslové objednávky

4/7 Státní svátek - trhy zavřené

5/7 ADP - tvorba pracovních míst v soukromém sektoru

5/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

5/7 Index nákupních manažerů mimo průmysl (ISM)

6/7 Celková míra nezaměstnanosti

Americké akcie mají za sebou nejlepší červen od roku 1999, a to především díky optimismu během posledního obchodního dne celého měsíce.

Americké akcie: Nejlepší červen od doby internetové bubliny, ropa na chvostu, hitem zemědělské komodity
Americké akcie zažily euforický poslední den červnového obchodování a připsaly si nejlepší červnový výsledek od roku 1999 (indexy Dow i S&P 500). Akcie mohou přesto jen závistivě "pokukovat" po zemědělských komoditách, z nichž mnohé během měsíce připsaly dvojciferné zisky. V nemilosti investorů byla naopak navzdory lepší náladě po evropském summitu ropa.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci se s prvním pololetím rozloučili stylově
První pololetí 2012 trhy zakončily nejvyšším denním růstem roku, všechny burzy byly zalité sluncem a zelenaly se. Přitom v posledních 7 obchodních dnech došlo ke třem silným výprodejům – 21. června se index S&P 500 vrátil pod důležitou hladinu 1 340, 25. června se přiblížil k supportu a 200dennímu klouzavému průměru v zóně 1 300 a 28. června se cena z intradenního propadu 1,5 % vrátila téměř na nulu.

V novém týdnu budou na domácí scéně hlavními zprávami indexy nákupních manažerů a data z trhu práce. V pátek se čeká stagnace celkové míry nezaměstnanosti na 8,2 % a zhruba 90 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství.

Býčí trhy jsou silnější, když Fed tiskne peníze
Kvantitativní uvolňování (QE, tištění peněz) zaplavilo trhy množstvím likvidity. Větší objem peněz v oběhu způsobil mimo jiné zvýšenou rozkolísanost trhů. Podívejme se společně na to, do jaké míry se volatilita (kolísavost) cen projevila na vývoji indexu S&P 500 během posledních 10 let.

První červencový týden bude také ve znamení vyčkávání před nadcházející výsledkovou sezónou. Tu odstartuje Alcoa již 9. července. Řada snížených výhledů firem i analytiků v uplynulých dnech ovlivňovala obchodování s jednotlivými tituly, výhledy analytiků ovšem tradičně před startem výsledkové sezóny klesají, firmy je pak většinou hravě překonávají.

Pesimismus, pesimismus, ať můžeme být mile překvapeni!
Zhoršující se makrodata ve Spojených státech (i když třeba nemovitosti v posledním týdnů investory spíše příjemně překvapují) naplňují analytiky pesimismem před nadcházející výsledkovou sezónou za 2. kvartál. Možná až příliš. Je totiž pravidlem, že jsou analytici spíše opatrní, aby pak firmy smetly jejich odhady silným růstem zisků. Výsledková sezóna tak mnohdy bývá ideálním obdobím pro nákup akcií, alespoň v některých (růstových) sektorech.

Varovný trend v americké ekonomice
Ve čtvrtek budou kromě HDP za 1Q2012 sledované i týdenní počty žadatelů o podporu v USA. Joe Lavorgna, hlavní ekonom Deutsche Bank pro USA, varuje před růstovým trendem, který nabral 4týdenní průměr počtu nových žadatelů o podporu. "Velká nezaměstnanost" přijde na řadu příští týden. Tam předpokládá 75 tisíc nových míst v soukromém sektoru a 90 tisíc míst mimo zemědělství, celková míra nezaměstnanosti by měla stagnovat na 8,2 %.

Američané čekají další zpomalení ekonomiky
Ve stínu pokračující eurokrize přicházejí nové důkazy o tom, že americká ekonomika rovněž začíná ubírat na tempu. Zpomalení se odráží převážně v takzvaných měkkých předstihových ukazatelích v podobě podnikatelských a spotřebitelských nálad. Zdá se být pouze otázkou času, kdy zhoršení konjunkturních dat bude evidentní v tvrdých amerických datech.

Evropa

2/7 Eurozóna - index nákupních manažerů v průmyslu

2/7 Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti

3/7 Eurozóna - index cen výrobců

4/7 Eurozóna - index nákupních manažerů ve službách

4/7 Eurozóna - maloobchodní tržby

5/7 Německo - průmyslové objednávky

5/7 ECB - rozhodnutí o úrokových sazbách

5/7 Bank of England - rozhodnutí o úrokových sazbách

6/7 Německo - průmyslová výroba

Evropský summit v uplynulém týdnu znamenal průlom v řadě oblastí, parlament v Německu o víkendu ratifikoval ustavení záchranného fondu EU, ovšem tamní ústavní soud ještě může svým rozhodnutím v souvisejícím sporu vyvolat referendum v Německu. Tam v týdnu negativně překvapil například růst nezaměstnanosti, který byl další z řady signálů toho, že Němci již silněji cítí ekonomické zpomalení v Evropě.

Španělsko a Itálie si vydupaly na summitu odkupy dluhopisů bez zásadních podmínek
Lídři eurozóny se v pátek nad ránem po půlnočním setkání představitelů zemí platících eurem v Bruselu dohodli na opatřeních, která by měla uklidnit trh s dluhopisy, když především ty španělské a italské v posledních týdnech svými výnosy strašily většinu Evropy. Dohodli se také na vytvoření dohledového orgánu nad bankami v eurozóně, což by měl být první krok k diskutované bankovní unii.

Kritika evropských bankovních plánů na sebe nenechala dlouho čekat, Německo čeká vnitropolitický boj
Americká Wall Street s kritikou zatím známých výstupů z evropského summitu nečekala příliš dlouho. Plány na rekapitalizaci evropských bank ze záchranných fondů jsou například podle Morgan Stanley nedostatečné a evropské téma neposouvají fundamentálně příliš kupředu. Čekají proto další oslabování eura, a to navzdory dopolednímu vývoji na trzích.

Kromě řady podstatných makrodat a předstihových ukazatelů budou investoři především sledovat zasedání Evropské centrální banky, která by poté, co politici na summitu předvedli možná až nečekanou akčnost, mohla podpořit evropskou ekonomiku - ať snížením sazeb na historické minimum, nebo další levnou likviditou (LTRO3), případně potvrzením programu odkupu dluhopisů problémových zemí. Zasedá rovněž Bank of England.

Jak si zachránit krk, když má zítra přijít armagedon? Lekce zajišťování rizika pro drobné investory
Čekání na významnou událost je často zrádná strategie v zajišťování rizika i v investování. Ani přesný odhad časování a významu události nemusí vést ke kýženému výsledku. Ocenění rizika je ve srovnání s tím, co se může stát, často mnohem podstatnější. Nevěříte? Zkuste si odpovědět na otázku, co byste dělali, kdybyste den předem věděli, že padne banka Lehman Brothers, nebo v současnosti, kdybyste věděli, že Řecko zítra oznámí odchod z eurozóny.

Nacismus, fašismus & spol.: Nezaměstnanost v Evropě může mít nedozírné následky
Před summitem, který dnes skončí v Bruselu, všichni chápali, že je situace v Evropě vážná. Rekapitalizace bank, mírnější "rozvrh hodin" pro řecké reformy, společné garance vkladů v evropských bankách a "jízdní řád" pro integraci Evropy jsou nepochybně důležitá témata, jakkoli Evropu mnohdy spíše rozdělují. Vysoká nezaměstnanost, a tedy potřeba podpory růstu, jsou ovšem neméně podstatné výzvy pro evropské politiky a ekonomy. Bude zatím dohodnutých 120 miliard eur stačit?

Pražská burza

2/7 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

4/7 Maloobchodní tržby

5-6/7 Státní svátky - burza zavřená

Střední a východní Evropa v centru úvěrové krize
V důsledku globálního odbourávání zadluženosti mezinárodní banky výrazně zredukovaly poskytování přeshraničných úvěrů, což vyvolalo vážné obavy ohledně situace ve střední a východní Evropě, kde je mnoho bank v rukou zahraničních vlastníků.

Komerční banka s nižším ratingem kvůli Société Générale
Ratingová agentura Moody's snížila dílčí hodnocení Komerční banky a dalších čtyř dceřiných bank francouzské Société Générale. Té snížila rating o jeden stupeň již minulý týden. Kromě vlivu mateřského ratingu má na Komerční banku působit i zhoršující se podmínky na lokálním trhu. Rating finanční síly BFSR má nyní Komerční banka na stupni "C-/baa1" (předtím "C/a3") se stabilním výhledem, dlouhodobé hodnocení depozit i krátkodobý rating agentura potvrdila s negativním výhledem. Akcie KB ovšem na zprávu nereagují nijak negativně a rostou zhruba o procento.

Na pražskou burzu míří nová společnost, ale (zatím) nevydává nové akcie
Na pražskou burzu v rámci takzvaného technického listingu míří další společnost. Energochemica SE dává na trh 1,5 milionu akcií, nevydává žádné nové. V případě, že se v budoucnu rozhodne navyšovat kapitál, bude mít splněnou řadu podmínek "pravého" IPO.

Akcie CME: Kompletní přehled investičních doporučení
Jaký názor mají na akcie CME domácí a zahraniční analytici? Jaké jsou jejich dvanáctiměsíční cílové ceny a jak znějí jejich aktuální investiční doporučení? Přehled investičních doporučení pro akcie CME, jak je shromáždila k 26. 6. 2012 agentura Bloomberg.

Akcie KIT digital: Kompletní přehled investičních doporučení
Jaký názor mají na akcie KIT digital domácí a zahraniční analytici? Jaké jsou jejich dvanáctiměsíční cílové ceny a jak znějí jejich aktuální investiční doporučení? Přehled investičních doporučení pro akcie KIT digital, jak je shromáždila k 26. 6. 2012 agentura Bloomberg.

Akcie Telefónica C.R.: Kompletní přehled investičních doporučení
Jaký názor mají na akcie české Telefóniky domácí a zahraniční analytici? Jaké jsou jejich dvanáctiměsíční cílové ceny a jak znějí jejich aktuální investiční doporučení? Přehled investičních doporučení pro akcie Telefóniky C.R., jak je shromáždila k 26. 6. 2012 agentura Bloomberg.

Akcie Erste Group: Kompletní přehled investičních doporučení
Jaký názor mají na akcie Erste Group domácí a zahraniční analytici? Jaké jsou jejich dvanáctiměsíční cílové ceny a jak znějí jejich aktuální investiční doporučení? Přehled investičních doporučení pro akcie Erste Group, jak je shromáždila k 21. 6. 2012 agentura Bloomberg.

Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat