Burzovní kalendář 22. 2. - 26. 2. 2010

Investoři na Wall Street budou po čtvrtečním "úrokovém překvapení" směřovat svoji pozornost k FEDu. Pražskou burzu čeká velmi náročný výsledkový týden, ve kterém odkryje svá čísla skoro polovina největších společností.

Wall Street

Wall Street minulý týden i přes čtvrteční nečekané zvýšení úrokových sazeb znovu velmi solidně rostla (S&P 500 +3,13 %). Zisky tak vykázala již čtvrtý týden v řadě.

Hodně investorů se po čtvrtečním nečekaném růstu diskontní sazby začalo domnívat, že FED odstartoval zvyšování úrokových sazeb a akcie by měly začít klesat.

"Jedná se spíš o krátkodobou reakci," tvrdí Uri Landesman, hlavní stratég ING Investment Management. "Mě růst sazeb potěšil, protože to znamená, že se ekonomická kondice začíná zlepšovat." (zdroj: AP)

Podobný názor má také David Bianco, šéf analytiků Bank of America/Merrill Lynch. "Dlouhodobé úrokové sazby v návaznosti na ekonomické oživení porostou z nynějších extrémně nízkých úrovní velmi pozvolna, což by mělo být pozitivní pro akcie." (zdroj: Reuters)

Něco jiného by přineslo prudké zvýšení sazeb, což by podle Bianca vedlo k destabilizaci křehkého nemovitostního trhu. Podle burzovního gurua Jima Cramera investoři začínají prodávat akcie až po třetím růstu sazeb v řadě, takže v tuto chvíli není důvod k obavám. Akcie jsou stále na zajímavých hodnotách. (zdroj: CNBC)

Jak vidí aktuální ocenění amerických akcií Michal Stupavský (Conseq)?

Diskuze okolo úrokových sazeb se zajisté povede i v nadcházejícím týdnu, kdy investoři budou sledovat především středeční a čtvrteční vystoupení šéfa FEDu Bena Bernankeho.

"Každá událost okolo FEDu bude pro trh důležitá, protože investoři chtějí vědět, jestli bude FED k akciovému trhu nadále přátelský," říká Burt White, investiční ředitel ve společnosti LPL Financial. (zdroj: AP)

Technický výhled indexu S&P 500 a indexu volatility VIX Náladu obchodování však mohou ovlivnit také makroekonomické indikátory. Tím nejdůležitějším bude páteční "druhý pohled" na výkon americké ekonomiky za poslední tři měsíce minulého roku. Hrubý domácí produkt by měl růst o 5,6 % (o desetinu méně oproti předchozímu odhadu).

Svoji váhu bude mít také lednová statistika prodaného zboží dlouhodobé spotřeby (odhad +1,4 %), která bude zveřejněna ve středu, a samozřejmě pravidelné čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti nebo páteční index nálady amerických domácností.

Nemovitostní trh otestují data o prodejích nových domů za leden (odhad 355 tis.).

Závěr výsledkové sezóny bude patřit především velkým maloobchodním společnostem.

Velmi sledované budou výsledky prodejce potřeb pro kutily Home Depot (odhad 0,16 USD) nebo sítě obchodních domů Target (odhad 1,16 USD). Na výsledkové listině je také výrobce kečupů Heinz (odhad 0,75 USD).

Nakonec však Wall Street mohou ovlivnit nové zprávy o vývoji dluhů některých evropských zemí nebo o "nuceném chlazení" ekonomického růstu v Číně. Jak o eurozóně, tak Číně totiž v minulém týdnu nebylo skoro vůbec slyšet.

datum událost
22-26/2 Výsledková sezóna (Home Depot, Target, Heinz)
24/2 Prodeje nových domů
25/2 Zboží dlouhodobé spotřeby
26/2 HDP za IV. čtvrtletí
26/2 Index důvěry Univerzity v Michiganu

Už jste viděli upoutávku na pokračovaní filmu Wall Street?

Eurozóna

Západoevropské akcie v minulém týdnu dokázaly stejně jako Wall Street připsat slušné zisky (DJ Eurostoxx 50 +3,5 %).

V nadcházejícím týdnu budou investoři do evropských akcií samozřejmě sledovat další náznaky budoucího vývoje úrokových sazeb v USA, ale svůj díl na pohybu hlavního evropského indexu DJ EUROSTOXX50 může mít i závěr výsledkové sezóny, které stejně jako v minulém týdnu budou dominovat finanční tituly.

Čtvrtletní výsledky prezentuje v týdnu například německá Commerzbank (odhad -0,64 EUR) nebo pojišťovna Aegon (odhad 0,12 EUR).

Velmi silné zastoupení budou mít na výsledkové listině akcie telekomunikačních společností. Investoři se dozvědí výsledky Deutsche Telecom (odhad 0,12 EUR) nebo v česku podnikající španělské společnosti Telefónica.

V evropském makrokalendáři vyčnívá index důvěry IFO, který bude zveřejněn v úterý. Analytici odhadují mírný růst z 95,8 z 96,1 bodu a také index spotřebitelské důvěry za celou Unii.

Výstižně shrnul vývoj na evropských trzích Michael James, ředitel makléřské a investiční společnosti Morgan Securities.

"V tomto období je žádná zpráva dobrá zpráva, a jelikož v týdnu nebylo slyšet o Řecku ani o dalších zemích zasažených problémy s dluhy, mohly evropské akcie růst." A dodává: "Psychologie bude mít v příštím týdnu na vývoj trhů znovu větší vliv než jakákoliv makroekonomická nebo mikroekonomická data."

datum událost
22-26/2 Výsledková sezóna (Deutsche Telecom, Heineken, Aegon, RWE)
23/2 IFO - index důvěry v Německu
25/2 Index spotřebitelské důvěry v EU

Pražská burza

Index českých akcií PX minulý týden stejně jako vyspělé trhy posiloval a připsal si zisk ve výši 3,3 %.

V nadcházejícím týdnu bude reportovat hned šest společností z hlavního trhu SPAD. Ve středu uhelná NWR a mediální CME, ve čtvrtek Telefónica O2 a Unipetrol a v samém závěru týdne pak ČEZ a Erste Bank.

NWR bude podle Petra Bártka z České spořitelny hospodařit ve čtvrtém kvartálu ještě v červených číslech (-8,4 mil. EUR), zlepšení čeká v letošním roce, což minulý týden reflektoval ve svém posledním investičním doporučení.

Důležité informace o cenách a objemech produkce za rok 2010 však byly již zveřejněny a dá se předpokládat, že samotné výsledky z akciemi NWR při středečním obchodování moc nezamávají.

Jaký vývoj predikuje akciím NWR Petr Novák, energetický analytik z Atlantik FT?

Ve stejný den pak odkryje čísla vlastník televize NOVA mediální společnost CME.

"Domnívám se, že CME za 4. čtvrtletí na provozní úrovni EBITDA vydělá 38,3 mil. USD, což bude meziročně o 59 % méně, ale na úrovni čistého zisku se CME konečně dostane do černých čísel (+0,26 mil. EUR)," odhaduje analytik ČS Radim Kramule.

U CME se však investoři budou věnovat více informacím k bulharské akvizici než samotným údajům o hospodaření.

Další velkou českou veřejně obchodovanou společností, která ve čtvrtém kvartále 2009 vykáže negativní výsledek hospodaření, bude Unipetrol. Jeho ztráta by však měla být výrazně nižší než ve stejném období minulého roku (0,28 mld. vs. 1,2 mld. Kč).

Unipetrol již dal před začátkem výsledkové sezóny odhad některých svých ekonomických parametrů, a proto by měla být kurzová reakce spíše neutrální.

Investory budou také zajímat čísla od největší telekomunikační společnosti v Česku. Telefónica 02 by měla vykázat jednociferný nárůst čistého zisku na 2,7 mld. Kč (+3,3 %) (odhad ČS) . To nejdůležitější, co bude investory zajímat, je návrh dividendy za letošní rok, která by se měla pohybovat v pásmu 42 až 50 Kč.

V pátek se investoři mohou těšit na čísla od Erste Bank a ČEZu.

Erste by měla podle odhadů agentury Reuters vykázat čistý zisk ve výši 300 mil. EUR, což bude výrazně lepší výsledek než ve stejném období v roce 2008 (-746 mil. EUR).

Hlavním magnetem budou výsledky ČEZu, který by měl prezentovat "tradičně lepší" čísla než v minulém období a na provozní úrovni EBITDA vydělat v řádu o 3 až 5 procent více. Čistý zisk za celý rok 2009 by měl dosáhnout 50,2 mld. Kč.

"Konečný výsledek ČEZu bude ovlivněn některými méně provozními položkami, jako jsou dopad obchodů, ocenění a tvorby rezerv na emisní povolenky a přecenění akcií MOL, v nichž spočívá asi hlavní část nejistot spojených s odhadem," poznamenává Petr Hlinomaz, burzovní analytik z BH Securities.

Podle analytiků České spořitelny výsledky ČEZu nepřinesou větší překvapení a to hlavní, na co by se měli investoři soustředit, je výhled hospodaření na letošní rok.

tr> tr>
datum událost
24/2 NWR, CME – hospodářské výsledky
25/2 Telefónica 02, Unipetrol – hospodářské výsledky
26/2 ČEZ, Erste Bank Group – hospodářské výsledky
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat