3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Tentokrát něco o tom, jak klesá vliv bank na Wall Street a kdo jim ho bere, jak si centrální bankéři stěžují na politiky, o tom, že insideři prodávají akcie ve velkém, i když firmy je ve velkém nakupují, a také o tom, že Trump lže (zase), i když vůbec nemusí. Přidáme také poznámky o tom, že investovat do Amazonu nebylo vždy jednoduché, že bezpečné přístavy občas nedávají smysl a že letošní kampaň před komunálními volbami je vážně vtipná.
Válka o vliv na Wall Street se v posledních letech pro banky nevyvíjí dobře. Vlastně ji prohrávají na celé čáře s velkými investičními společnostmi. Samotná firma Vanguard má každý den ve správě o miliardu dolarů více, zatímco banky se od roku 2007 prakticky stále smrskávají. Článek stojí za pozornost už kvůli grafice. Otázkou zůstává, co se stane, pokud se investiční společnosti stanou "too big to fail", jako tomu bylo před krizí v případě bank, a jaký to bude mít dopad na trhy, když vznikne panika.
"Assets at BlackRock, Vanguard, State Street and Fidelity Investments have doubled since 2009, to $16.5 trillion. Vanguard, brought in $1 billion a day of new money last year. Meanwhile, the country’s 10 largest banks in 2007 are 6% smaller today." https://t.co/ai43hZJ67X pic.twitter.com/RPhmcHXP6o
— Trevor Noren (@trevornoren) 7. září 2018
Centrální bankéři si stěžují, že jim politici berou hračky, s nimiž mohou zachraňovat nezodpovědné banky (tedy soukromé instituce) veřejnými penězi. Taková drzost!
Tim Geithner, Ben Bernanke, and Hank Paulson argue in the New York Times that our main political problem is insufficient authority to bail out banks. I mean, just, speechless. pic.twitter.com/fN9JpTGbOi
— Matt Stoller (@matthewstoller) 7. září 2018
Firmy sice odkupují od investorů akcie ve velkém (proč to dělají, ponechme stranou), přičemž jejich šéfové dělají přesný opak a zbavují se akcií nejrychleji od loňského listopadu. Navenek se tedy firmy snaží tvářit, že jejich akcie jsou levné, ale šéfové firem mají pocit, že jsou dost drahé na to, aby se jich zbavovali.
Executives sold more than $10 billion worth of their stock holdings in August, the most since November. https://t.co/IbHWmXM08Q pic.twitter.com/TFQlJYmomG
— Jesse Felder (@jessefelder) 10. září 2018
Ten narcistní omezenec si zkrátka nedá pokoj. Dobře, ekonomice se daří, ale proč to ještě "vylepšovat" nesmysly o tom, že míra růstu HDP za posledních 100 let nepřekonala míru nezaměstnanosti, když to lze tak snadno vyvrátit?! Buď je tak tupý Donald Trump, nebo považuje za tupce všechny ostatní. Ani jedna možnost není dobrá.
Why lie about something that is so easy to fact check? The economy is doing fine. Why lie about it? pic.twitter.com/5qRTKiSWWr
— Cullen Roche (@cullenroche) 10. září 2018
Dva typy grafů, jeden titul. Při pohledu na první graf se zdá, že investování do Amazonu bylo vždy jednoduché, při pohledu na ten druhý je jasné, že to není pravda.
Investing is easy $AMZN Lin
— François Lucas (@theSPYsurfer) 8. září 2018
Investing is hard $AMZN Log
Past is Lin
Present is Log pic.twitter.com/8FPXzX8riA
Ti, kdo v září 2001 drželi akcie Amazonu se ztrátou 93 %, složitost investování potvrdí, ačkoli od té doby mohli vydělat úžasných 16 000 %.
$AMZN monthly drawdowns.
— François Lucas (@theSPYsurfer) 8. září 2018
MaxDD was in Sept 2001, about -93% as Jim mentioned.
Took 6 years to recover. pic.twitter.com/rvgrhxhpJf
I takto může vypadat úprk investorů do bezpečných přístavů, když si nejsou jistí, jaký budou mít nová cla vliv na americký dolar. Člověk by si myslel, že úrokový diferenciál bude fungovat spíše opačně, ale na finančních trzích není vždy logické na první pohled.
Pretty clear flight to safety. Here's performance against the US Dollar this week and corresponding central bank rates. pic.twitter.com/1goN7du2OW
— Joel Kruger (@JoelKruger) 7. září 2018
Letošní kampaň před komunálními volbami nabízí mnoho "zajímavých" sloganů, ale co je moc, to je moc. Nevím, kdo je v tomto případě větší lůza - lidé na fotce a strana, do níž patří, reklamní agentura, která kampaň vytvořila, nebo ti, kdo je budou volit?
Myslel jsem, že Havířov už nic nepřekoná.
— Poslední skaut™ (@Posledniskaut) 7. září 2018
Dneškem ho překonal Most. https://t.co/QrFSxMZrgV pic.twitter.com/llolhXzzXR
A jelikož na tento týden připadá desáté výročí pádu banky Lehman Brothers (vše začalo zprávou o ztrátě 3,9 miliardy dolarů 10. září, vrchol přišel bankrotem 15. září), připojujeme zajímavý pohled na to, co se dělo poté.
Ten years ago this month, Lehman Brothers filed for bankruptcy, triggering one of the worst financial crises ever. Read a real-time account of how events unfolded from the December 2008 Quarterly Review #LehmanBrothers #Lehman #GFC https://t.co/LDgTCNlGUS pic.twitter.com/g2IURdTU3P
— Bank for Intl Settl. (@BIS_org) 4. září 2018