Co Twitter dal: Slet egomaniaků
Tentokrát něco o tom, co má společného Fed s leteckým provozem v USA, o dluhové krizi v Číně, sletu egomaniaků v Davosu, nových obchodech od Babiše a opravdu velkém množství mladých nezaměstnaných v Jihoafrické republice.

1. Jak shutdown (ne)vadil
Uzavření vládních úřadů v USA nevadilo akciovým trhům, ale v běžném životě to tak jednoduché nebylo. Jedním z příkladů je páteční pozastavení příletů na letiště LaGuardia v New Yorku a následné omezení odletů z letišť ve Filadelfii a Newarku kvůli personálním problémům s řízením letového provozu. Letištní pracovníci toho zkrátka měli dost a FAA (Federal Aviation Administration, tedy Federální letecká správa) z důvodu udržení bezpečnosti omezila lety. Jen tak dál. Do 15. února mají nyní politici čas dojednat, jak to bude s hraniční bariérou na jihu USA, protože Trump na tři týdny financování vlády obnovil.
BREAKING: FAA says it is halting flights into New York's LaGuardia airport due to air traffic control staffing issues. https://t.co/jn8limUSe7
— CNBC Now (@CNBCnow) 25. ledna 2019
Ekonomy a investory nepřekvapí tvrzení, že centrální banka vychází při svých rozhodnutích ovlivňujících ekonomiku USA z makrodat. Data v posledních dnech došla, teď se jich možná na trhy dovalí nebývalé množství.
The Fed is data dependent, but doesn’t have data. https://t.co/F4LtzsW4g4
— Lisa Abramowicz (@lisaabramowicz1) 23. ledna 2019
2. Čína a dluhová krize?
Podle ekonoma Kennetha Rogoffa bude Čína třetím ohniskem dluhové krize. Po USA a Evropě přijde na řadu velmoc, o níž si velká část světa myslí, že se jí krize vlastně netýkají. Její problémy budou mít negativní vliv nejen na zbytek Asie, ale i na Evropu. Rogoff tvrdí, že země vyčerpala růstový model založený na úvěrech, ty totiž nelze čerpat donekonečna. Navíc ji táhne dolů obchodní válka s USA, a i když se centrální banka snaží, bude mít problém druhou největší ekonomiku na světě nějak rozumně ukočírovat. Rogoff má sice celkem zajímavou historii predikcí, takže ho nelze brát na lehkou váhu, ale i tak jde možná tak trochu o americké přání, které je otcem myšlenky, a snahu odpoutat pozornost od problémů samotných USA. Uvidíme.
'I fear this will be the third leg of the global debt supercycle, after subprime in the US and the eurozone debt crisis. It could be on the scale of 2008 and will be very bad for Asia, and there will be spillovers in Europe.' https://t.co/OCsmTPV3uc
— Jesse Felder (@jessefelder) 25. ledna 2019
3. Davos za zenitem
Setkání v Davosu je považováno za prestižní akci, její obliba mezi běžnými lidmi ale v poslední době klesá. Jedním z nich je Michael Lebowitz, který o akci píše jako o "sletu 1 500 egomaniaků v soukromých tryskáčích, kteří těží ze zdeformovaného systému na úkor chudých a střední třídy a tlachají o změnách klimatu a boji s chudobou". Má pravdu, chlapec, protože když je jednou z nejvýraznějších osobností na fóru 16letá školačka, něco na tom bude.
Davos in a nutshell: 1500 private jets flying carrying egomaniacs that have profited immensely from a warped system that benefited them at the expense of the poor/middle class and are preaching about climate change and reducing poverty.
— Michael Lebowitz, CFA (@michaellebowitz) 23. ledna 2019
4. Babiš a značky
Uvidíme, co je pravdy na tom, že chce Andrej Babiš bojovat za nový Apple Store v Česku, ale jet kvůli tomu do Davosu jistě smysl mělo. A lidé se toho evidentně chytli, takže těch nových značkových obchodů třeba budeme mít více. Třeba se nějaký otevře i v Brně, nemusí všechno mít Praha, no ne?!
A co Victoria’s Secret pro naše ženy, pane Babiš? https://t.co/3liENTh7wI
— Marketa Bidrmanova (@Bidrmanova) 24. ledna 2019
5. Nezaměstnanost mladých
Situace na trhu práce v Jihoafrické republice je hodně špatná, mladí lidé tam evidentně nemají mnoho možností uplatnění. Nic na tom nemění ani omyl (527 %) v přehledu, podle dat z konce 3Q2018 jich tam bylo 52,8 %.
Highest youth unemployment.
— The Spectator Index (@spectatorindex) 23. ledna 2019
South Africa: 527%
Greece: 38%
Nigeria: 36%
Spain: 34%
Italy: 31%
Morocco: 27%
Iran: 28%
Algeria: 26%
Serbia: 25%
Croatia: 23%
Albania: 23%
Turkey: 22%
France: 21%
Cyprus: 19%
Sri Lanka: 19%
Portugal: 19%
Slovakia: 18%