Investičníweb.cz: TOP 10 článků týdne

Deset nejlepších článků a videí na Investičním webu za uplynulý týden.

KONTEXT: Velký dluhopisový masakr koronavirem aneb Pozor na junk v portfoliu
Nesplácených vysokovýnosových dluhopisů bude letos třikrát více než loni, vyplývá z aktuální analýzy S&P Global Ratings, podle které délka očekávané koronavirové recese nakonec může míru defaultů vyhnat až na 13 %. Část trhu i proto hovoří o tom, že krize po roce 2007 byla s tím, co se blíží, dětskou hrou.
Hotovost je král, vládne ale prezident dolar. A umí být drsný
Dominance americké měny na světových trzích, po desetiletí záruka stability, se sama stává rizikem a prohlubuje výkyvy na finančních trzích. Jak to? Jako každé kouzlo funguje dobře jen tehdy, když mu věříte.
Zemědělská půda: To (téměř) jediné, na co se mohou investoři v dobách temna spolehnout
Co mají společného pád banky Lehman Brothers v roce 2008 a letošní, podle všeho ještě nekončící výplach na trzích způsobený pandemií koronaviru společného? Globální úprk investorů do dolarové hotovosti a amerických státních dluhopisů. Tradičně krvácejí akcie, dluhopisy s vysokým výnosem, pověst bezpečného přístavu nenaplňuje ani zlato, nevysloužily si ji ani kryptoměny. Jsou však aktiva, která zvládají ustát i krizová období. Mezi historicky opakovaně prověřené investiční alternativy patří i zemědělská půda.
Jesse Felder: Investoři v uplynulých letech slepě kupovali všechno, teď se jim to vrací
To, co se na finančních trzích odehrávalo v převážné části uplynulé dekády, nebylo investování, ale spekulace, tvrdí hedgeový manažer a bloger Jesse Felder. Je přesvědčený, že právě slepé nakupování všeho, co mělo z jakýchkoli důvodů nakročeno k růstu, je hlavní příčinou hloubky a rychlosti současných tržních výprodejů.
Medvědí trend: Co (ne)dělat a jak dlouho (to) může trvat?
Medvědí trend na akciových trzích, do toho velká nervozita na trhu s dluhopisy, média plná nepěkných zpráv o koronaviru a hrozbách pro ekonomiku. Co v takové situaci dělat, když tedy nechcete okolní svět úplně ignorovat?
Akcie ve volném pádu: Vyčkávat, nebo již začít nakupovat?
Na příležitost, jako je tato, investoři čekali roky. Ti, kdo seděli na hotovosti, dlouhou dobu opakovali, že ocenění akcií je nesmyslně vysoké, a je tak potřeba vyčkat, dokud se nevrátí na realističtější úrovně. Ukazatel forwardového P/E indexu S&P 500 se zřítil za měsíc z více než 19 na 14. Kdy jindy tedy vstoupit na trh, když ne dnes.
Dluhopisy se připomínají: Proč mít bondy v portfoliu?
Zatímco na akciové cestě vzhůru dluhopisy výkon portfolia mírně brzdily, při propadech cen akcií fungují přesně opačně. A pro ty, kterým to takhle stručně nestačí, ještě pár grafů.
Sklenář (Saxo Bank): Podpora ekonomiky by mohla být pro stříbro jako průmyslový kov další vzpruhou
Cena trojské unce stříbra kvůli obavám z dopadů pandemie koronaviru rychle spadla, v posledních dnech ale našla podporu a blíží se k 15 USD. Právě to bude první důležitá hladina, kterou bude potřeba překonat při případné další cestě ceny vzhůru, říká Martin Sklenář ze Saxo Bank.
Morningstar: Toto je 16 akcií na drsné časy
Analytici ze společnosti Morningstar sestavili seznam 16 akcií firem, které by měly i v současných náročných podmínkách obstát. Jde o vysoce kvalitní společnosti s předvídatelným cash flow (i když co je nyní předvídatelné) a jen mírným zadlužením.
Investorský magazín: České nemovitosti v době (po)koronavirové
Co čeká české nemovitosti, až skončí karanténa? Scénářů je několik, ale ani jeden zatím neslibuje rychlý návrat situace, ve které trhu dominují kupci. Hlavní téma Investorského magazínu doplní návod, jak přežít útok medvěda, závěr pak jako vždy patří ekonomickému výhledu na nový obchodní týden.

Centrální banky a vlády podporují ekonomiku

Fed oznamuje neomezené kvantitativní uvolňování
Americká centrální banka v pondělí oznámila, že přijde s novými programy zaměřenými na efektivnější fungování trhů v době krize způsobené pandemií koronaviru. Mimo jiné bude nakupovat neomezené množství státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékami.
Americký Senát schválil rekordní podporu ekonomice, balík stimulačních opatření dosahuje 2,2 bilionu dolarů
Americký Senát v noci na čtvrtek jednomyslně schválil rekordní soubor na podporu ekonomiky zasažené pandemií nemoci COVID-19. Hodnota stimulačních opatření dosahuje 2,2 bilionu dolarů. Sněmovna reprezentantů o nich bude hlasovat v pátek a prezident Donald Trump řekl, že návrh podepíše, jakmile ho dostane na stůl.
ČNB na řádném měnověpolitickém zasedání snížila úrokové sazby a přijala další opatření, čeká silnou recesi po zbytek roku
Bankovní rada České národní banky na čtvrtečním měnověpolitickém jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 75 bazických bodů na 1,00 %. Současně rozhodla o snížení lombardní sazby na 2,00 % a diskontní sazby na 0,05 %. Bankovní rada rovněž uvedla, že od 1. dubna sníží rezervu na ochranu úvěrového trhu. Měnověpolitické rozhodnutí bylo zveřejněno ve 14.00, o hodinu později oproti plánu. Představitelé ČNB se rovněž vyjádřili k zákonu, který by české měnové autoritě otevřel dveře k možnosti kvantitativního uvolňování.
Zajímavost dne
Přestat sledovat
Doporučené články
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat