Jak šel čas s nejhlubšími ekonomickými krizemi

24. října si svět připomněl 90 let staré události ve Spojených státech, kde tehdy začala hluboká ekonomická krize, jež měla globální dopady. Významné hospodářské problémy ale nebyly doménou pouze přelomu 20. a 30. let 20. století.

1929

Černý pátek 24. října na newyorské burze odstartoval světovou hospodářskou krizi. 28. října oslabil klíčový index Dow o rekordních 38,33 bodu, tedy zhruba 13 %. Ceny akcií dále rychle ztratily až dvě pětiny hodnoty. Pokles cen amerických akcií pokračoval do roku 1932, kdy jejich cena dosáhla v průměru jedné šestiny úrovně z roku 1929. Evropa byla postižena podobným způsobem.

1982

Vysoká zadluženost části latinskoamerických zemí vedla k jejich platební neschopnosti. Mexiko a později také Brazílie a Argentina vyhlásily neschopnost dostát svým mezinárodním závazkům. Spojené státy, jejichž banky byly hlavními věřiteli, a Mezinárodní měnový fond nejhorší krizi zažehnaly. Ovšem v některých zemích, například v Brazílii, trvala hospodářská stagnace celé desetiletí.

1987

Černé pondělí 19. října bylo ve znamení propadu cen akcií na newyorské burze. Dow oslabil o 508 bodů (rekordních 22,61 %). V dalších dnech prudce ztrácely i akcie v Evropě. Důvodem byly vysoké ceny akcií, ale i krize v Perském zálivu. Americkému Federálnímu rezervnímu systému se podařilo uhasit krizi poskytnutím krátkodobých půjček a během roku a půl byly ztráty vyrovnány a akciové indexy začaly opět stoupat.

1997

Vlnu pádů hodnoty asijských měn a akcií odstartoval 2. července thajský baht, který byl po prudkém poklesu převeden na plovoucí kurz. Následoval odliv spekulativního kapitálu a mnoho bank a podniků se dostalo do problémů, někdy i bankrotů. Krize zasáhla i další "asijské tygry" (Malajsii, Filipíny, Indonésii, Hongkong) a zpochybnila hodnocení jejich ekonomik jako hospodářského zázraku. Také Japonsko zažilo velký otřes, když v listopadu zbankrotovaly čtyři významné finanční instituce. Černý čtvrtek 23. října na hongkongské burze a následný pád na burzách v Evropě i USA rozšířil krizi i na trhy s dalšími světovými měnami.

1998

17. srpna ruská vláda a centrální banka oznámily změnu politiky směnného kurzu rublu, která spočívala ve výrazném uvolnění kurzu měny a vzdání se tlaků na jeho devalvaci. Součástí protikrizových opatření bylo i 90denní moratorium na splácení zahraničního dluhu, a země se tak dostala do finanční krize. Otřesy byly prohloubeny i asijskou krizí, poklesem cen ropy na světových trzích a klesající důvěrou zahraničních investorů. Kurz rublu vůči dolaru klesl z původních přibližně 7 ku 1 až na 20 ku 1 na počátku září.

1999

Během černého úterý 12. ledna spadla jinak stabilní brazilská měna real vůči dolaru o více než osm procent na maximálně povolenou hranici 1,32 USD/BRL. Napětí spustil stabilní brazilský stát Minas Gerais, když 6. ledna vyhlásil 90denní moratorium na splátky svého dluhu vůči federální vládě. Jedním z důvodů recese byla politika vysokých sazeb na podporu realu. Brazilské devizové rezervy se za šest měsíců scvrkly ze 75 na méně než 35 miliard dolarů, platební schopnost země byla zpochybněna.

2001

V souvislosti s teroristickými útoky na USA 11. září uzavřela newyorská akciová burza obchodování, přední newyorské komoditní burzy CSCE a NYBOT byly pohřbeny pod zřícenými budovami Světového obchodního centra. Obchodování bylo zahájeno 17. září a index Dow ztratil 659,62 bodu (6,9 %).

2008

Krize sice vypukla naplno 7. září 2008 převzetím polostátních hypotéčních agentur Fannie Mae a Freddie Mac americkou vládou, problémy se ale objevily již dříve. Již na konci roku 2006 se totiž začal otřásat hypotéční trh v USA, jehož kolaps postupně přerostl v globální krizi. S plnou silou krize udeřila po 15. září, kdy americká investiční banka Lehman Brothers oznámila, že zažádá o ochranu před věřiteli, což znamenalo největší bankrot v dějinách USA. Následné období bylo poznamenáno vlnou akvizic, dalších rekordních bankrotů, znárodňování finančních institucí v USA i v dalších zemích nebo propady světových akciových trhů. Řada zemí také zaznamenala propady hospodářského růstu a zaměstnanosti a krize stále citelněji zasahovala další odvětví ekonomiky. Řada zemí se musela dohodnout s MMF na pomocných úvěrech a některé země se ocitly na prahu státního bankrotu.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Finanční krize
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Historie
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat