Prudký výprodej zlata a stříbra: Co naznačuje technická analýza?

Ceny drahých kovů byly minulý pátek sraženy výrazně níže, a to údajně v reakci na silná data z amerického trhu práce. Zlato tak v uplynulém týdnu odepsalo 2,9 % a stříbro ztratilo 4,7 %. A pak navíc v noci na pondělí přišel kolaps.

Před týdnem jsem popisoval, jak burza COMEX dominuje cenotvorbě u drahých kovů. Od poloviny minulého týdne jsme sledovali ukázku této "cenové nadvlády" v přímém přenosu. V pátek odpoledne, když již byly zavřené burzy v Asii a Austrálii a v Evropě doznívalo poklidné páteční prázdninové obchodování, nastal na newyorské burze COMEX prudký výprodej zlata, stříbra, platiny i paládia.

Každý větší cenový pohyb bývá následně fundamentálně objasněn a také tentokrát se nám dostalo vysvětlení. Ceny zlata i stříbra spadly údajně kvůli silným datům z amerického trhu práce, kde v červenci vzniklo zhruba o desetinu pracovních míst více, než se čekalo. Tento fakt by mohl způsobit, že americká centrální banka Fed začne zvyšovat úrokové sazby dříve, než se očekávalo, protože ožívání americké ekonomiky pokračuje solidním tempem. A jak je často předkládáno, zlato jako aktivum, které nenese úrok, je citlivé na zvyšování úrokových sazeb, a proto se jej investoři v takovém případě zbavují.

Pokud bychom ale měli toto vysvětlení brát za určitý konsenzus, jak bychom si pak vyložili, že zásadním způsobem klesla i cena stříbra, když to je převážně průmyslovou komoditou, a zlepšující se hospodářská a ekonomická aktivita by tak měla přece zvyšovat i poptávku po bílém kovu, a tudíž jeho cenový výhled by měl být spíše pozitivní? A to nemluvím o faktu, že podle posledních údajů se zvýšila inflace v USA podle indexu spotřebitelských cen na meziroční bázi na 5,4 %. Pokud by se zvedly nominální úroky na 1-2 % (nyní jsou v rozmezí 0-0,25 %), budou reálné úrokové sazby stále v záporu. Podle dlouhodobé studie společnosti Incrementum AG zlato reaguje negativně na rostoucí reálné úrokové sazby až od 4 % a výše.

Zlato graf denní v USD_1

Páteční propad tak jde opět na vrub burze COMEX, kde se obchodují derivátové kontrakty mezi obchodníky z kategorií managed money (hedgeové fondy) a commercials (komerční obchodníci), a která tedy nemá příliš velké spojení s obchodováním fyzického kovu. V poslední zprávě, kterou jsem věnoval stříbru, jsem uváděl, že jeho cena spadla pod trendovou linii, která se tvořila od prosince 2020, a že finální výprodej k 24 USD za unci ještě není vyloučen (v pátek stříbro testovalo hladinu 24,17 USD).

Podle fáze primárních cyklů je možné, že pokud se současný propad nezastaví tento týden, mohou být oba kovy pod tlakem ještě dalších 14 dnů (zlato možná o něco déle). Stříbro je totiž v 19. týdnu primárního cyklu, který má průměrnou délku 13-21 týdnů. Primární dno by tak mohlo nastat do 1-3 týdnů, přičemž jeho cena je v blízkosti minima z konce března, kdy stříbro utvořilo poslední primární dno na ceně 23,80 USD za unci.

U zlata je situace ohledně primárního cyklu komplikovanější v tom, že žlutý kov je buď v 6. týdnu primárního cyklu, který začal na 1 750 USD za unci 29. června 2021, nebo je ve hře stále i alternativní scénář. Zlato si v pátek sáhlo až na cenu 1 759 USD za unci, tedy téměř na počáteční cenu základního cyklu. V podstatě se jedná o první větší korekci v tomto novém cyklu. Také v posledním primárním cyklu zlato utvořilo dvojité cenové dno, ze kterého se cena zvedla razantně vzhůru (o 250 USD na unci). Avšak propad a uzavření pod 1 750 USD by měly za následek, že se primární cyklus mění na medvědí. V takovém případě by zlato mohlo vykazovat negativní cenový vývoj ještě několik dalších týdnů, přičemž za určitých okolností by byl dokonce ohrožen býčí vývoj 31-33měsíčního cyklu, který začal v březnu 2021 dvojitým cenovým dnem na 1 675 USD za unci.

Zmíněný alternativní scénář pro zlato je takový, že identifikace primárního dna na ceně 1 750 USD na konci června nebyla správná, a že je tedy zlato stále v původním primárním cyklu z března 2021, a tudíž je nyní již ve 22. týdnu. Tedy ve své poslední fázi (jako u stříbra), přičemž primární dno může nastat každým okamžikem.

Technický závěr je takový, že dokud zlato udrží cenu 1 750 USD za unci, býčí scénář je stále při životě. Naopak průraz a uzavření pod touto cenou mohou spustit další výprodej k úrovni 1 720 až 1 670 USD za unci.

Cena zlata se v pátek vychýlila mimo Bollingerovo pásmo, čímž došlo ke "krachu" tohoto pásma. Tato situace s sebou většinou přináší následné pokračování vývoje ceny daným směrem, v tomto případě dolů.

Opět bych rád zopakoval, že trhy se nechovají vždy logicky, a tak si investoři na trhu se zlatem a stříbrem budou muset obrnit nervy, neboť ceny těchto kovů mohou být opět pod palbou, jak jsme to již mnohokrát při podobných situacích zažili.

Zlato graf denní v USD_2

Stříbro graf denní v USD

Bystrému čtenáři neuniklo, že cena zlata v pondělí spadla pod výše zmíněných 1 750 USD za unci, a to dramatickým způsobem. K pádu došlo hned v noci z neděle na pondělí, tedy v době, kdy není na trhu velká likvidita. Došlo doslova k útoku na ceny zlata a stříbra. Po proražení podpory okolo ceny 1 750 USD se zlato doslova sesypalo během několika minut na 1 688 USD, aby se vzápětí cena odrazila zpět přibližně k hodnotě 1 730 až 1 740. Stříbro zaznamenalo dokonce propad typu flash cash, jeho cena zkolabovala během 7 minut o více než dva dolary na unci (téměř o 10 %).

Jsem zvědav, jaké fundamentální vysvětlení bude mít tento typ pohybu cen. Měnové trhy zůstaly v noci v klidu, ceny dluhopisů se prakticky nehnuly a platina ani paládium neprošly podobným cenovým výkyvem. U zlata se jednalo v úhrnu s pátečním propadem o největší dvoudenní pokles od března 2020. Podle prvních informací některých finančních serverů někdo vrhl nad ránem na trh prodejní objednávky v objemu 4 miliard USD. Jaké důsledky může mít tento prudký a devastační propad na ceny obou kovů, rozeberu s odstupem ve zprávě příští týden.

Zlato graf 5minutový v USD

5minutový graf ceny stříbra v USD

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 7. 2022 13:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat