Souboj býků a medvědů na trhu se zlatem pokračuje

Minulý obchodní týden se odehrál v duchu toho předešlého. Cena zlata uzavřela beze změny, stříbro odepsalo dalších 1,6 %.

Zlato zatím nemůže chytit růstové momentum, a cena tak zůstává uzavřena od začátku prosince v pásmu 1 760 až 1 800 USD za trojskou unci. Na druhou stranu se spekulativní kapitál zdráhá otevírat nové SHORT pozice, což ukázal poslední COT report (u stříbra byla situace odlišná). Ale nedostatek síly jít vzhůru vyvolal mezi investory určitou apatii, a ti tak nyní nechávají trh se zlatem bez většího zájmu. To mimo jiné dokazují i velice slabé denní objemy obchodů na burze COMEX.

Comex denní objemy obchodů_zlato

Je evidentní, že se trh nyní zaměřil (jako již několikrát v minulosti) na modlu v podobě zpřísňování měnové politiky ze strany Fedu. Je proto možné, že trh se zlatem bude vyčkávat s nabráním směru do středy, kdy skončí poslední letošní zasedání FOMC, která zveřejní ekonomický výhled a své plány na rok 2022.

Z technického hlediska zlato zatím drží podporu v pásmu 1 750 až 1 760 USD, a proto existuje šance, že 2. prosince nastalo na ceně 1 761 USD primární dno. Tato varianta by mohla brzy vynést zlato minimálně zpět do zóny první větší rezistence (1 820 až 1 850 USD), nicméně časování primárního dna je vždy ošemetné. Je možné, že finální primární dno nastane až po průrazu výše uvedené podpory, což by při souhře některých technických a cyklických faktorů bylo ideální do konce letošního roku, a nejlépe pak, pokud by kurz následně nepropadl pod 1 740 až 1 735 USD. Pokračování poklesu pod tuto hladinu by mohlo totiž vyvolat lavinový pád ceny k letošnímu minimu 1 675 až 1 687 USD.

Zlato graf 4hodinový v USD

Zlato v českých korunách dosud brání hranici 40 000 Kč za unci, přičemž 19. listopadu se cena dostala krátce dokonce na nejvyšší úroveň od začátku letošního roku. Pokud by zlato v korunách neudrželo současnou trendovou linii, její proražení níže by poslalo cenu do spodní poloviny letošního obchodního pásma, tedy do rozpětí 39 000 až 37 500 Kč za unci.

Zlato graf 4hodinový v CZK

Pokud bychom hledali důvod propadu ceny stříbra v minulém týdnu, kdy cena zlata naopak stagnovala, nemusíme chodit dále než na burzu COMEX. Zatímco na trhu se zlatem se neotevíraly nové SHORT pozice ze strany Managed Money, na trhu se stříbrem tato kategorie zvýšila během 5 obchodních dnů SHORT pozice o vysokých 8 401 kontraktů (42 milionů uncí, zhruba 2 týdny roční světové těžby stříbra). Před týdnem jsem k tomu uváděl, že samozřejmě neexistuje garance toho, že při pokračování propadu nezačnou MM otevírat opět SHORT pozice. Hedgeové fondy z kategorie Managed Money však zavětřily možnost proražení 1,5roční podpory a opět naskákaly na SHORT stranu. Zda budou tyto fondy tentokrát úspěšné, se brzy dozvíme, poslední pokus z konce září jim nevyšel.

Detailní tabulka COT stříbro i zlato

Nedávno jsme na našem webu uváděli, že stříbro nyní pouze testuje 7letou bázi, ze které jeho cena vzrostla výše v roce 2020. Jakmile dokončí tento proces opětovného testování, mohlo by to spustit solidní rally, jelikož poměr rizika a možného výnosu je při současné cenové úrovni u stříbra extrémně atraktivní.

Stříbro graf denní v USD

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Inflace - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com
14. 12. 2021 6:06
Jak (ne)investovat v době vysoké inflace?

Míra inflace ve Spojených státech v listopadu vystoupila na 6,8 %, nejvyšší úroveň za téměř 40 let. Data vypadají děsivě...

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat