Střednědobé dno na trhu se zlatem potvrzeno, medvědí trend se zatím nekoná

Zlato i stříbro mají za sebou jeden z nejbizarnějších týdnů za několik posledních let. Hned zkraje minulého týdne ceny obou kovů prudce klesly na zásadní technické úrovně, které ale nebyly prolomeny. I přes dramatický pád ceny se zlatu podařilo uzavřít zmíněný týden v plusu (+1 %), cena stříbra zůstala i přes určité zotavení nižší (-2,5 %).

Noční pád cen obou kovů (9. 8.) vyvolal bouřlivé komentáře. Nejčastěji se hovořilo o čisté cenové manipulaci ze strany některých centrálních bank, případně takzvaných bullion bank. Světová rada pro zlato spekulovala o tom, zda se jednalo o výprodej typu fat finger (výraz používaný pro situaci, kdy nějaký významný trader omylem špatně zmáčkne klávesu počítače nebo tlačítko myši, a zadá proto výrazně větší objednávku, než zamýšlel, případně na jiný kontrakt, za jinou cenu a podobně), nebo o "něco záludného", čímž se podle mě zbytečně ponížila. Další finanční komentátoři se domnívali, že to byl poslední zoufalý pokus shortařů srazit ceny níže, aby rychle vyskákali ze svých pozic, než půjdou ceny drahých kovů výrazně nahoru. Tuto myšlenku celkem podpořil poslední COT report.

Ale pojďme nyní dát všechny možné fundamentální důvody výprodeje stranou a podívejme se, co ukazuje technická analýza a pohled na tržní cykly.

Ve svých týdenních zprávách jsem v minulosti uváděl, že zlato mělo podle analýzy cyklů vytvořit střednědobé 31-33měsíční dno v březnu 2021 (+/- 5 měsíců). Toto dno nastalo 8. března na spotové ceně 1 676 USD a 31. března došlo k jeho potvrzení na 1 677 USD. Tím vznikla silná býčí formace dvojitého dna. Při prudkém výprodeji 9. srpna v noci nastal opětovný test této podpory, když spotová cena korigovala na 1 687 USD, přičemž nejaktivnější prosincový kontrakt obchodovaný na burze COMEX zlevnil na 1 677 USD za unci. Cena tohoto kontraktu dokonce mírně proťala své minimum z konce března (ceny futures jsou mírně odlišné od spotové ceny).

Srpen byl zároveň posledním měsícem v časové ose (měřeno od března 2021 plus 5 měsíců), kdy mohlo dojít k vytvoření 31-33měsíčního dna. V tomto případě tedy nastalo opětovné testování velice silné zóny a zlato již nyní vykazuje citelně býčí aktivitu, jelikož se dokázalo během krátké doby odrazit o 110 dolarů na unci výše.

U zlata není neobvyklé, že pokud má nastat důležité cenové dno, dojde nejprve k jeho opětovnému potvrzení, než se cena vydá výše. Podobnou situaci jsme například zaznamenali v březnu 2020, kdy cena zlata prudce klesla z 1 700 USD na 1 450 USD, a trh tak testoval předešlou silnou podporu na této ceně, která se tvořila v listopadu až prosinci 2019, pak ale trh zahájil agresivní růst na historické maximum 2 075 USD za unci.

Zlato graf týdenní v USD

Celá situace mě vede k myšlence přehodnocení primárního cyklu na trhu se zlatem, kdy alternativní varianta z předchozího týdne se stala preferovanou a původní myšlenka primárního cyklu je nyní alternativní variantou. Původní myšlenka byla taková, že zlato je od 29. června v novém primárním cyklu, který nastal na ceně 1 750 USD. Pokud by byla tato varianta správná, pak trh již propadl pod své prvotní primární dno, což znamená, že se cyklus změnil na medvědí a že cena zlata bude klesat několik dalších týdnů a současný návrat ceny je pouhou korekcí v započatém medvědím trendu. Proražení a uzavření pod 1 675 USD by následně znamenalo, že i 31-33měsíční cyklus se přetočil na medvědí a že zlato může dále ztrácet po zbytek tohoto cyklu, což by byly zhruba 2-3 roky. Pokud by zlato uzavřelo týdenní obchodování poblíž minima z kraje minulého týdne (kolem 1 680 USD), technický výhled by nebyl příliš růžový. Ale tato situace nenastala.

Výplach trhu z 8. na 9. srpna mohl být právě počátkem nového primárního cyklu, jelikož toto dno nastalo ve 22. týdnu (měřeno od 8. března, kdy nastalo poslední primární dno). To by znamenalo destrukci primárního cyklu, jelikož jeho průměrná délka je 15-21 týdnů. V cyklické analýze dochází k destrukcím (zkrácení nebo prodloužení) cyklů tehdy, pokud současně nastává cyklus nadřazenější (s delším časovým rámcem). V tomto případě se mohlo jednat o potvrzení 31-33měsíčního cyklu.

Pokud je tato varianta správná, je trh se zlatem v prvotní fázi jak primárního, tak střednědobého cyklu a cena se může vydat na několik měsíců opět vzhůru (samozřejmě to nebude jednosměrná jízda). Klíčovým faktorem bude proražení poslední silné rezistence na 1 830 USD, zásadním potvrzením pak průlom dvojitého vrcholu na 1 960 USD z počátku letošního roku a z loňského listopadu. Naopak na spodní straně je nyní nejbližší podpora v pásmu 1 750 až 1 720 USD za unci.

Dolarová cena zlata na týdenním grafu otestovala spodní část Bollingerova pásma, od kterého se odrazila rychle zpět. Na denním grafu dolarové ceny zlata máme naopak dvojitou velkou býčí divergenci na oscilátoru, kdy při prudkém pádu ceny nešel 14denní SSTO pod 20 %. Cena se dokonce vychýlila mimo Bollingerovo pásmo o 80 bodů a vydržela pod ním pouhé 2 obchodní dny. To naznačuje, že kurz v daný moment vzhledem k poslední nízké volatilitě možná doslova ulétl níže. Jestliže se cena zlata vrátí nad trendovou linii, pod kterou propadla, situace bude vypadat velice nadějně pro pokračování růstu.

Zlato graf denní v USD

Pokud se podíváme podrobně na týdenní graf ceny zlata v českých korunách, tak i na něm byla cena vychýlena při nízké volatilitě o 1 000 Kč na unci mimo Bollingerovo pásmo, což je spíše ojedinělá situace. Měřeno od posledního významného dna (25 850 Kč z prosince 2015 a září 2018) po poslední významný vrchol (46 500 Kč v srpnu 2020) korigovalo zlato v korunách přesně k 50% Fibonacciho retracementu, když dokonce došlo k mírnému protnutí minima ze začátku března. Poté přišel silný odraz ceny, což je samo o sobě hodně býčí faktor, protože korekce k 50 % retracementu jsou ty "nejzdravější" v rámci dlouhodobých trendů.

Zlato graf týdenní v CZK

Myšlenku nového cyklu na trhu se zlatem podporuje i poslední COT report (Commitment of Traders) z burzy COMEX. V něm jsou zaznamenány jedny z nejvyšších týdenních změn pozic za posledních 5 let. Komerční obchodníci srazili během jediného týdne své net SHORT pozice o vysokých 36 500 kontraktů a jejich pozice jsou opět nejnižší (vyjma dvou týdnů v letošním roce) od června 2019.

K enormní změně ale došlo u obchodníků v kategorii Managed Money. Bezesporu k tomu vedl dramatický pád ceny, jelikož tito obchodníci prodali celkem 54 462 kontraktů. K podobně velkým týdenním prodejům docházelo ze strany MM na konci roku 2015 a na podzim 2018, kdy cena zlata tvořila několikaleté a také střednědobé dno v blízkosti 1 050 USD, respektive 1 160 USD za unci. Obchodníci z kategorie MM v minulém týdnu zlikvidovali 21 028 LONG pozic a otevřeli nové SHORT pozice v objemu 33 442 kontraktů (dohromady zmiňovaných 54 462).

Pozice MM na zlatě

Rozdíl mezi tím, co Commercials koupili a MM prodali, dorovnali obchodníci z kategorie Other Reportables, kteří také nakoupili nezvykle velké množství, v úhrnu 26 547 kontraktů. Možná si vzpomenete, že tyto obchodníky pracovně nazývám "Who Are Those Guys" (kdo jsou ti hoši). Tito obchodnicí totiž nenápadně opustili v posledních týdnech část svých LONG pozic, aby na perfektních nízkých cenách opět naskákali do nových. Jak prozíravé.

Současně i malí spekulanti (Nonreportable Positions) prodávali ve větší míře, a to 7 714 kontraktů (likvidovali LONG a otevírali nové SHORT pozice). Jedná se o typické chování na cenovém dně, kdy se tito obchodníci domnívají, že cena bude dále klesat. Ale v tomto případě možná ani nebyl čas na úvahu, jelikož k cenovému pádu došlo v noci (mimo hlavní obchodní hodiny) a celý výprodej se odehrál během několika minut.

Podrobná tabulka COT

Struktura COT na trhu se zlatem je tak opět v solidně býčím teritoriu. A podobně je na tom struktura pozic na trhu se stříbrem, kde net SHORT pozice Commercials klesly nejníže od května 2020 a současně i Managed Money drží nejnižší net LONG pozice za poslední téměř rok a půl.

V tomto týdnu se bude zřejmě rozhodovat, zda je odraz ceny zlata takzvaným odrazem mrtvé kočky, jelikož v medvědích trendech trvá zpětný růst zpravidla jen 3-8 dnů, nebo zda jsme viděli poslední velký pád ceny dříve, než zlato zahájí na podzim útok na nová historická maxima.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Erste Group Bank
4. 7. 2022 12:50
Nemovitostní trh v době vyšších sazeb a inflace: Záleží na segmentu. Poptávka je silná, větší…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
4. 7. 2022 6:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat