Technická analýza: Cena stříbra je na letošním minimu, tlak je opět i na cenu zlata

V uplynulých dvou týdnech ceny zlata a zejména stříbra opět klesaly. Cena stříbra se dokonce dostala až na nejnižší úroveň od listopadu 2020.

Ani napočtvrté se zlatu nepodařilo zdolat rezistenci v pásmu 1 830 až 1 835 USD za trojskou unci. Kurz klesl pod rostoucí trendový kanál, který se začal tvořit po prudkém pádu ceny 6.-9. srpna. Trh se nyní naopak svezl do sestupného kanálu a cena korigovala až pod další silnou podporu v pásmu 1 770 až 1 750 USD.

Ve čtvrtek 23. září spotová cena zlata dokonce klesla zpět na 1 737 USD, čímž se kompletně vyplnily 123 gapy na denním grafu. Poslední nepatrný 123 gap totiž vznikl 11. srpna mezi 1 738 a 1 741 USD. Pokud cena zlata začne klesat pod tuto hladinu (Fibonacciho retracement 61,8 %), mohl by mít trh problém, jelikož by byl v ohrožení 31-33měsíční cyklus, jehož potvrzení přišlo právě 9. srpna, a to třetím nárazem do pásma 1 675 až 1 687 USD.

Dokud se kurz bude pohybovat mezi 1 675 USD a 1 915 USD, bude trh se zlatem v neutrální fázi. Již několik měsíců nedochází k výraznému posunu ceny výše či níže. Takový vývoj není (a nejen u zlata) nijak ojedinělý, jelikož většina trhů se pohybuje po 70-80 % času do strany, pouze ve 20-30 % času nastává trendový pohyb.

Zlato graf denní v USD

Také stříbro je od začátku září pod prodejním tlakem, jeho cena korigovala o více než 10 % níže. V pondělí 20. září stříbro testovalo jednoletou podporu na 22 USD za unci. Proražení této hladiny by trh poslalo do pásma 20-19,50 USD, ale již nyní je struktura COT na trhu se stříbrem nejvíce býčí od dubna 2019. Realita je taková, že právě nízká cena s sebou přináší býčí strukturu a naopak. Avšak ani při historickém propadu ceny stříbra v březnu 2020 na 12 USD za unci nebyla struktura COT tak býčí jako v současnosti.

Stříbro graf denní v USD

K poklesu ceny stříbra nejvíce přispělo otevírání nových SHORT pozic ze strany obchodníků z kategorie Managed Money. Tato skupina nyní drží nejvyšší SHORT pozice od poloviny roku 2019. Dobrou zprávou je, že LONG pozice MM zůstaly při posledním propadu neměnné a jsou zřejmě drženy obchodníky, kteří se více orientují na "hodnotu". Na SHORT straně jsou pravděpodobně technicky orientovaní obchodníci, jež zajímá především aktuální cena, a s tím, jak stříbro klesá na nová minima, přilévají kontrakty na SHORT stranu s vidinou dalšího poklesu. Přehnané shortování při nízké ceně nicméně v minulosti pro Managed Money většinou nedopadalo ziskově. Zpravidla své prodané kontrakty kupovali při odrazu ceny se ztrátou zpět, a tím přispívali ke klasické SHORT covering rally.

pozice MM na stříbře

To, že za poklesem ceny stříbra stojí nejvíce změna pozic na burze COMEX, dokládá i vývoj zásob kovu v globálních fondech a ETF. Zatímco cena stříbra od začátku července v průměru klesá, zásoby kovu ve fondech se naopak nepatrně navyšují. Fondy tedy stříbro celkově neprodávají.

Stříbro ETF fondy_globální zásoby

Mezi zlatem a stříbrem se nadále tvoří vnitřně tržní býčí divergence, kdy stříbro klesá na nejnižší cenu v letošním roce, zatímco zlato se drží nad minimem z března a srpna letošního roku.

Přestože je zlato v novém primárním cyklu (konkrétně v jeho 7. týdnu), jeho cenový pohyb nebyl prozatím příliš přesvědčivý. Hlavní otázkou zůstává, zda vrchol 1 834 USD z 3. září mohl být již vrcholem aktuálního primárního cyklu. Navíc akcie těžařů zlata (index GDX) dále razí nová minima letošního roku a jejich kurz je nejníže od dubna 2020.

Hlavní sezóna pro zlato sice právě přichází, ale podle analýzy cyklů je možné, že v říjnu bude vývoj nadále bez trendu a teprve listopad a prosinec nabídnou významnější cenový pohyb.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat