Trh se zlatem: Proražení pětiměsíční rezistence po dalším růstu inflace v USA

Zlato si v druhém listopadovém týdnu připsalo v dolarovém vyjádření 2,6 % a stříbro nezůstalo pozadu, když zdražilo dokonce o 4,8 %.

Poté, co cena zlata vydržela nad podporou v zóně 1 750 až 1 760 USD za unci, vyrazila strmě výše a rostla sedm dnů v řadě. V minulých týdnech jsem uváděl, že kurz zlata musí prolomit jasný sestupný trend, který začal v srpnu 2020 a je charakteristický nižšími cenovými vrcholy. První zásadní rezistencí bylo pásmo 1 830 až 1 835 USD a teprve úspěšné uzavření nad touto zónou mohlo posunout trh přesvědčivěji býčím směrem. Ve středu 10. listopadu cena prolomila tuto silnou bariéru, která odolávala téměř pět měsíců.

Primární cyklus na trhu se zlatem, který začal dvoudenním výplachem typu flash crash 9. srpna, tak pokračuje býčím směrem. Nyní je trh v jeho 14. týdnu. Dobrou zprávou bylo, že prolomení téměř 1,5ročního sestupného trendu nastalo za vysokých objemů, a to navíc po zásadní fundamentální zprávě – inflace v USA vyskočila nejvýše za 31 let.

Na oznámení několika předchozích měsíčních statistik inflace cena zlata nereagovala nijak překotně. Trh zpravidla zamířil naopak níže, ačkoli inflace již byla poměrně vysoká (dalece nad 2% inflačním cílem, o který Fed v posledních letech usiloval). Data za říjen však zpochybnila tezi o dočasnosti inflace. Na burzu COMEX se tak vrátili kupci a cena zlata vzrostla nejvýše od poloviny června, a to přesto, že americký dolar zůstal silný a například vůči euru zhodnotil nejvíce od července 2020.

Co bude následovat? Z technického hlediska, jak jsem uváděl, jakmile cena zlata prorazí bariéru 1 830 až 1 835 USD za unci, lze očekávat rychlý posun k pásmu 1 900 až 1 915 USD. Po zdolání této zóny je další rezistencí dvojitý vrchol v pásmu 1 960 až 1 965 USD. Tento předpoklad trvá, ale trh se zlatem má za sebou sérii denních růstů, a tak je velice dobře možná určitá pauza okolo současných hodnot. Trh také může otestovat původní průlomové pásmo, tedy podporu okolo 1 835 USD. Pokud by kurz uzavřel zpět pod touto cenou na týdenní bázi, znamenalo by to konec současné rally.

Nedomnívám se však, že by průraz z minulého týdne byl falešný. Naopak, pokud trh několik měsíců konsoliduje a následně vyrazí určitým směrem, lze očekávat, že růst (případně pokles) bude trvat minimálně 20-30 % času předchozí konsolidace. V tomto případě by se mohlo jednat o 1-1,5měsíční silný růst.

Zlato graf denní v USD

Stříbro zatím zůstává trochu ve stínu zlata, ale je potřeba zdůraznit, že od konce září je jeho cena téměř o 20 % výše. Momentální růst se zastavil přesně na 200denním průměru, nad kterým se stříbro obchodovalo naposledy v polovině července. Pokud by si i stříbro nyní vybralo krátkou pauzu, cena by mohla korigovat ke 24,50 až 23,90 USD za unci. Trh je teprve v 7. týdnu primárního cyklu, zpětné pokračování růstu ceny je tedy vysoce pravděpodobné a případné korekce by měly být rychle "skoupeny".

Stříbro graf denní v USD

Také korunová cena zlata se po několika měsících vymanila z cenové agonie, v rámci které se pohybovala v pásmu 37 000 až 40 000. Před týdnem jsem uváděl, že pokud bude horní hrana pásma proražena, lze očekávat posun k další rezistenci, jíž je oblast okolo vrcholu 42 000 Kč ze začátku letošního roku. Tento signál přišel a zlato v korunách minulý týden zdražilo k ceně 41 250.

Zlato graf denní v CZK

Mimochodem, COT report nebyl k dispozici v tradičním termínu, jeho vydání se posunulo kvůli svátku Dne válečných veteránů. Situaci na burze COMEX a změnu pozic hlavních obchodních subjektů proto rozeberu příští týden.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Video thumbnail play-btn
Obrázek: pixabay
12. 11. 2021 10:03
Spurný (TrustWorthy Investment CZ): Inflace dále poroste a zlato opět zafunguje jako účinná pojistka, peníze na účtu nebudou mít smysl

Cena unce zlata za uplynulý měsíc vzrostla o sto dolarů na zhruba 1 860 USD a je nejvyšší od června. Podle Michala...

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat