Zlato pod lupou: Po zasedání FOMC cena vzrostla na maximum za devět týdnů
Zlato má za sebou úspěšný týden. Jeho cena nejprve do středy klesala, a to zejména v očekávání, jak dopadne zasedání centrální banky USA. Následný růst ceny a její páteční kulminace vynesla dolarový kurz žlutého kovu nejvýše za devět týdnů.
Před týdnem jsem se zamýšlel nad tím, že ani očekávané stahování likvidity ze strany Fedu (případně zvyšování nominálních úrokových sazeb) nemusí odvrátit tradiční kupce zlata (managed money, MM) na burze COMEX od toho, aby začali opět ve větší míře otevírat LONG pozice a zbavovat se pozic krátkých.
Americká centrální banka zahájila normalizaci měnové politiky. Oznámila postupnou redukci nákupů dluhopisů, a to o 15 miliard USD měsíčně. Tento krok se na trhu COMEX projevil solidním růstem ceny zlata, které během necelých tří obchodních dnů zdražilo ze 1 760 USD na 1 820 USD za unci.
Je vysoce pravděpodobné, že za růstem ceny stály agresivnější nákupy ze strany MM. Tuto skutečnost budeme moci ale odhalit až v dalším COT reportu, který bude zveřejněn 12. listopadu. Ale již páteční data ohledně změny open interestu (změny celkového množství otevřených kontraktů) naznačují, že kurz kovu rostl za solidních objemů, open interest na futures totiž vyskočil o 32 000 kontraktů (3,2 milionu uncí). Pokud tento růst nebyl z velké části způsoben takzvanými spreadovými obchodníky, jejichž otevírání pozic má neutrální dopad na cenu, pak se jednalo o další solidní býčí signál.
Zlatu se dostalo podpory také na dluhopisovém trhu. Ceny 10letých amerických dluhopisů v podstatě klesají (a výnosy rostou) od srpna 2020. Tento pokles zatím kulminoval nejnižšími hodnotami nejprve 30. března a poté nedávno 21. října. Od tohoto data zahájily dluhopisy postupný růst. Pokud se jejich cena nevrátí pod horizontální linii, mohl by být nedávný pokles pod tuto linii vnímán jako falešný medvědí průlom.
Navíc by mělo podle analýzy cyklů nastat na trhu s 10letými dluhopisy dno 3letého cyklu, a to kdykoli od současnosti do dubna 2022. Pokud se americké bondy začnou tlačit skrze rezistenci 132-133 bodů, bude to znamenat, že trh zahájil býčí fázi a že dno 3letého cyklu bylo stanoveno. A to by mohlo opět podpořit zlato v růstu.
Z technického hlediska se zlatu podařilo v uplynulém týdnu přiblížit již několikrát zmiňované silné rezistenci 1 830 až 1 835 USD za unci, která odolává proražení již od poloviny července. Na spodní straně zlato otestovalo první podporu v pásmu 1 750 až 1 760 USD a téměř si "sáhlo" na trendovou linii, jež je tvořena minimy z 9. srpna a 29. září.
Pokud bych měl hledat negativum, je to skutečnost, že stříbro nenásledovalo v posledním týdnu zlato a nezdražilo na vyšší cenu než v týdnu předcházejícím, čímž vznikla dočasná vnitřně tržní medvědí divergence. Ale v minulosti jsme již několikrát viděli, že jakmile zlato zahájilo rally, trh se stříbrem s růstem nejprve otálel, aby po nějaké době cena následovala kurz zlata a nakonec se zvedla výrazněji.
Pro české investory se toho ale zatím příliš nemění. Skrze silnou korunu, jejíž kurz vůči euru se dostal nejníže od února 2020, se burzovní cena zlata nadále pohybuje v pásmu 37 000 až 40 000 Kč za unci. Pokud bude ale horní hrana pásma proražena, lze i v korunovém vyjádření u zlata očekávat posun k další rezistenci, kterou je oblast kolem vrcholu 42 000 z počátku letošního roku.