Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2021: Budoucnost začíná právě teď!

Saxo Bank nabízí svůj seznam deseti scénářů pro rok 2021, které se na první pohled jeví jako nepravděpodobné, zároveň však nejsou úplně nereálné. V případě, že by se tyto předpovědi naplnily, bylo by na trzích pořádné horko.

Nejprve (již tradiční) úvodní slovo hlavního ekonoma Saxo Bank Steena Jakobsena:

V roce 2020 jsme si dělali starosti s tím, že se svět tříští na stále více fragmentů, protože předpojatá média a algoritmy sociálních médií ženou všechny a vše do extrémů a vytvářejí paralelní reality. Zdá se, že je již ohrožena i schopnost shodnout se na základních faktech.

Letošní šokující předpovědi většinou vyjadřují naději, že tyto tendence dokážeme zvrátit. Máme totiž za to, že společenské nálady mají cyklický charakter a že se dokážeme ze svých chyb poučit, zatímco technologický vývoj je ze své podstaty progresivní a postupuje kupředu. A tak všechny vyzýváme, aby se v průběhu roku 2021 často dívali do zrcadla a snažili se ze všech sil vymanit ze sevření starých zlozvyků. Aby přestali předpokládat, že trendy minulosti budou pokračovat donekonečna, a aby si uvědomili, jak rychle se paradigmata mění. Technologie jako umělá inteligence (AI), automatizace a blockchain přinášejí revoluci ve všech oblastech, mizí celé kategorie pracovních míst a mění se samotná struktura společnosti i její názory na to, co je to vlastně kapitalismus.

Podívejme se tedy blíže na to, jak jsme k letošním předpovědím vlastně došli. Jistě, mohli jsme se inspirovat u některých starších předpovědí, ale pandemie covidu-19 vyvolala neuvěřitelnou záplavu politických reakcí, a tak se dá reálnému světu v oblasti trhů a politiky jen obtížně konkurovat.

V roce 2020 jsme byli svědky nejrychlejšího medvědího trendu i nejrychlejšího zotavení v historii, a také nebývale explozivní expanze fiskálních deficitů a rozvah centrálních bank. Snažit se předpovídat, k čemu současná příšerná politická rozhodnutí nakonec povedou, bylo až příliš deprimující. V této souvislosti asi nikoho příliš nepřekvapí, že rok 2021 přinese studenou sprchu pro zastánce myšlenky, že můžeme politiku předstírání a odkládání protahovat "do nekonečna a ještě dále", zvlášť když trhy právě taková očekávání zohledňují při určování cen.

Zajímavější a možná i šokující budoucnost, na kterou se raději zaměřujeme, přijde zároveň s nevyhnutelným selháním jednosměrného pochodu monetární politiky, jehož jsme svědky od okamžiku, kdy Alan Greenspan v roce 1998 zachránil Long-Term Capital Management. A covid-19 všechny hlavní supertrendy ještě urychlil. Prvním z nich je strukturální posun na trhu práce - vzpomeňte na věrohodné predikce, že do roku 2030 zmizí dvě miliardy pracovních míst kvůli AI, automatizaci, globalizaci a problematickým ekonomickým systémům.

Zároveň se ale dále zvětší celkový ekonomický koláč, dokonce i v přepočtu na hlavu. Blíží se základní nepodmíněný příjem, protože zkrátka nelze nechat zástupy lidí bez peněz, potravy a střechy nad hlavou, zatímco agregovaný výkon globální ekonomiky dosahuje absolutního maxima. Spolu s ním přichází i nový způsob života a nové priority – únik z nákladného a stresujícího života ve městech a opětovné objevení kvality života, uměleckých a řemeslných ambicí a rozšiřování obzorů pomocí vzdělání. To si vyžádá nový způsob redistribuce ekonomického koláče, protože jinak by docházelo k brutální koncentraci všech prostředků v rukou monopolů a rentiérů.

Jedním z klíčových předpokladů takové budoucnosti je růst dostupné energie na hlavu, proto se zaměříme hlavně na fúzi. Představte si svět, kde energie stojí zlomek současných cen, s minimálními negativními dopady na přírodní bohatství a s dostatečným výkonem na zajištění provozu náročných technologických systémů, jako jsou pokročilé umělé inteligence a kvantové počítače. Tím se přiblížíme vymýcení rakoviny, prevenci následků budoucích pandemií a skoncování s fake news či dalších zašmodrchaných problémů za pomoci vylepšené technologie blockchainu.

Rozhodli jsme se vsadit na budoucnost, která začíná již dnes, a doufáme, že se vám bude tento výlet do krajiny spekulací líbit. Ale jako vždy je potřeba zmínit, že tyto šokující předpovědi nepředstavují oficiální predikce Saxo Bank ohledně situace na trzích a v politice. Letos více než kdy jindy se vás i sebe snažíme vyprovokovat, abychom se zamysleli, zapojili svou kreativitu a začali diskutovat o důležitých tématech, která zde nastolíme. Tak tedy do toho, ať si v té budoucnosti užijeme nějakou zábavu.


KOMPLETNÍ ZPRÁVA SAXO BANK V ANGLIČTINĚ


1. Amazon si "koupí" Kypr

Pandemie covidu-19 byla tím nejlepším, co Amazon kdy potkalo. Celý svět se uzavřel do sebe a musel pracovat z domova, takže se vzedmula vlna on-line nákupů a firmy navýšily kapacity svých cloudů (například prostřednictvím Amazon Web Services), aby mohli jejich zaměstnanci využívat home office.

V roce 2021 však nejen Amazon, ale i další on-line monopoly, od Facebooku a Googlu až po Microsoft, stále ostražitěji sledují vlády, které se snaží informačně-technologickým gigantům srazit hřebínek. Ti se totiž stávají příliš mocnými a platí příliš nízké daně, protože své zisky přesouvají do daňových rájů.

Tyto firmy již samozřejmě dlouho zaměstnávají armády lobbistů a některé dokonce k celé situaci přistupují na takříkajíc vládní úrovni. Například Microsoft si v New Yorku otevřel zastupitelskou kancelář při OSN a zaměstnal diplomata, který má na starosti jeho vztahy s evropskými vládami. Facebook si dokonce zřídil jakýsi "nejvyšší soud", který má dohlížet na stížnosti uživatelů a další problémy. V roce 2020 byli navíc vrcholoví manažeři Facebooku, Microsoftu a Alphabetu přizváni jako řečníci na každoroční bezpečnostní konferenci v Mnichově, a to spolu s prezidenty a premiéry různých zemí.

V roce 2021 se stupňuje pozornost, kterou jim věnují oficiálních místa, a zejména EU, a tak se Amazon rozhodne konat a přesune své evropské ústředí na Kypr. Ten vítá obrovskou korporaci s otevřenou náručí. Související daňové výnosy mu totiž pomohou snížit poměr dluhu k HDP, který již dosahuje téměř 100 %. Navíc zazlívá EU tvrdé zacházení v průběhu dluhové krize v letech 2010-2012. Kyperský HDP činí zhruba 24 miliard dolarů, což je méně než čtvrtina výnosů Amazonu mimo Spojené státy.

V průběhu roku pak konzultanti Amazonu "pomohou" Kypru přepsat daňové zákony po vzoru Irska, jen zdanění právnických osob a dalších věcí bude ještě nižší, a čelní představitelé země i její obyvatelstvo si to výměnou za nenadálé finanční zisky a nižší daňové sazby nechají klidně líbit.

Evropským regulačním orgánům ale rychle dojde, co se děje, a proti Amazonu zasáhnou. Donutí firmu změnit její praktiky a přimějí Kypr i ostatní země EU harmonizovat daňové zákony. Také Spojené státy a další země vytáhnou v roce 2021 proti monopolům a potrestají je za jejich aroganci.

Obchodní tip: SHORT akcií monopolních technologických firem, zejména Amazonu.

Horyna (eMan): Regulace velkých technologických korporací by se hodila. Musela by mít ale nadnárodní charakter, jinak si koledujeme o další nástup čínských obrů
Americké technologické giganty v poslední době doslova požírají jakoukoli konkurenci, která doroste do určité velikosti. Svět technologií je ale tak široký a rozmanitý, že se pro nové firmy a jejich inovace a řešení vždy najde prostor, říká spoluzakladatel a ředitel společnosti eMan Jiří Horyna. Téma rozebíral v rámci jedné z podzimních debat z cyklu ABCD investora, jehož autorem je Roman Chlupatý, partner Save & Capital. Rozebírali také případnou nutnost regulace celého odvětví v době, kdy velké firmy svým významem a možnostmi přerůstají i mnohé státy.

2. Německo vytáhne Francii z problémů

Francie je jednou z evropských zemí, které budou v následujících letech čelit největší vlně dluhů. Již před pandemií se tamní státní dluh blížil 100 % HDP a rychle stoupalo i zadlužení soukromého sektoru. To dosáhlo skoro 140 % HDP, což je mnohem více než v Itálii (106 %) či ve Španělsku (119 %). A pandemie covidu-19 zadlužování dále zrychlila, takže se očekává, že se státní dluh v roce 2021 vyhoupne nad 120 % HDP. Zadlužení soukromého sektoru, hlavně korporací, se může zvýšit až o dalších 20 procentních bodů, rychleji než kdekoli jinde v Evropě.

Úvěrové profily francouzských firem navíc patří v evropském prostoru zpravidla k těm rizikovějším a úvěrový spread se rychle rozšiřuje. Navzdory masivnímu balíčku stimulů v objemu 100 miliard eur a úvěrovému plánu, kdy stát přebírá garance až za 90 % firemních úvěrů, se Francie nevyhne vlně bankrotů. Mnohé firmy ze sektoru služeb se totiž nedokážou vyrovnat se sérií lockdownů. Obrovské ztráty plynoucí ze státem garantovaných půjček vedou k dalšímu oslabení francouzských bank, které již byly v minulých letech krutě zasaženy slabým růstem a nízkými úrokovými sazbami a v některých případech také propadem zisků z obchodu s cennými papíry.

Investoři jsou ohledně budoucí kapitálové návratnosti stále pesimističtější, což vede k hromadnému odprodeji akcií francouzských obřích bank. Čisté výnosy prudce klesají a objem poskytovaných půjček roste, takže se tržní kapitalizace francouzských bank a ukazatel P/B propadají nebývale hluboko. Veřejné finance jsou v příšerném stavu a zadlužení je tak obrovské, že Francie nemá jinou možnost než poprosit Německo, zda by nedovolilo ECB vytisknout takovou záplavu eur, která by francouzský bankovní systém zachránila před kolapsem.

Obchodní tip: Nakupovat akcie francouzských bank po jejich záchraně bude asi bezpečnější, než když je budete prodávat před ní, ale možné je obojí.

Francie je velkým nemocným mužem Evropy (nejen) v době koronavirové. Vsadíte na změnu?
Hrubý domácí produkt Francie by podle Mezinárodního měnového fondu měl letos klesnout o 12,8 %. Do nejrizikovější skupiny zemí spolu s Itálií, Španělskem a Británii byla země zařazena také OECD, podle které má francouzská ekonomika čelit propadu až o 14,1 %. Že si druhá největší ekonomika eurozóny projde nejhorší recesí od druhé světové války, potvrzuje v mírnějším odhadu i Evropská komise, která vyhlíží pokles o 10,6 %.

3. Blockchain skoncuje s fake news

Fake news prožívají zatím největší boom a znečišťují spolehlivé zdroje zpráv, kterým jsme věřili po desítky let. Šíření dezinformací dále urychlují algoritmy, jež se snaží zaujmout a předkládají čtenářům extrémní postoje a názory bloggerů i články neobjektivních mediálních organizací. Ještě horší je, že nový výzkum a vývoj v oblasti hloubkového učení umožňuje vytvářet realistické, takzvané deep-fake obrázky a videa politiků a dalších vysoce postavených osob, jak říkají věci, které by nikdy z úst nevypustili. Takto zfalšovaný a zmanipulovaný obsah si rychle podmaňuje internet a stírá hranice mezi tím, co se skutečné být jen zdá, a tím, co skutečné opravdu je. Ve snaze zvrátit tento trend pracují firmy jako Verizon či IBM na technologiích, který by proti fake news bojovaly ověřováním pomocí blockchainové sítě.

V roce 2021 dosáhne rostoucí hrozba dezinformací a ochabování důvěry v zavedené zpravodajské organizace kritické úrovně, což vyvolá odezvu na úrovni celého odvětví. Významné mediální domy a sociální platformy jsou nuceny nasadit nová opatření proti smyšleným a zavádějícím zprávám. To jim umožní masivní sdílená blockchainová síť pro zpravodajský obsah umožňující distribuci nezfalšovatelných zpráv s ověřenou platností obsahu i jeho zdroje. Díky struktuře sdílených "knih" bude každá změna obsahu okamžitě zřejmá všem čtenářům a každou zprávu bude možné vysledovat až k původnímu zdroji. Tím se potlačí dezinformace, které nelze ověřit z jiných zdrojů.

Firmy jako Twitter a Facebook investují do této blockchainové technologie značné prostředky, motivovány primárně pudem sebezáchovy, protože teď je hrozba regulačního dohledu, která se objevila v posledních letech, mnohem reálnější. Z hlavních platforem náhle mizí alternativní servery šířící konspirační teorie, jako třeba QAnon, dezinformace o pandemii, zfalšované důkazy o volebních podvodech a podobně. Realita získává navrch nad lidmi, kteří se navzájem utvrzují ve svých bludech.

Obchodní tip: Kupovat akcie Verizonu, IBM a firem provozujících sociální média.

4. Nová čínská digitální měna přinese zásadní změnu směru kapitálových toků

Čínská lidová banka (PBoC) zahájila v říjnu 2020 pokročilý experiment s digitální měnou. DCEP (Digital Currency Electronic Payment) má být digitální verze jüanu na bázi blockchainu. V roce 2019 bylo 80 % všech plateb v Číně realizováno prostřednictvím služeb WeChatPay a AliPay. PBoC chce zajít ještě dále a prostřednictvím postupného přechodu na bezhotovostní společnost zvýšit účinnost monetární a fiskální politiky s cílem prohloubit finanční inkluzi.

Dalším přirozeným krokem bude využít novou digitální měnu jako nástroj k otevírání čínského kapitálového účtu, který je v současnosti značně omezený, takže je CNY pro všechny mimo pevninskou Čínu v zásadě nedostupný. Povolení plného přístupu cizinců na čínské kapitálové trhy do značné míry odstraní hlavní překážku, která brání zahraničním investorům používat CNY v obchodu a investicích – zajistí jeho likviditu a přímý přístup k investicím na čínském území. Stabilita čínské měny a automatická sledovatelnost a dohled, který blockchainová technologie umožní, mezitím v podstatě eliminují riziko úniku kapitálu nebo nezákonných převodů mimo Čínu.

Tato myšlenka je v naprostém souladu s čínskou strategií "dvojího oběhu", zlepšuje transparentnost uvnitř Číny a zároveň rozšiřuje využití CNY v externích transakcích coby přitažlivé alternativy k americkému dolaru. Navíc znemožní Spojeným státům využívat dolar jako zbraň.

Jelikož se jedná o centralizovanou měnu pod záštitou státu, bude DCEP i nadále vnímána jako "fiat měna" a nebude tak atraktivní jako decentralizované blockchainové měny, například bitcoin. Z čínského pohledu nejde o chybu, ale záměr - digitální jüan umožní záporné sazby pro "hotovost", a také cílení nominálního HDP bude mnohem jednodušší.

Otevření čínského kapitálového účtu a vytvoření rezervní měny konkurující americkému dolaru pomůže posílit čínskou spotřebu, financovat zbrusu nový čínský důchodový systém a prohloubit tamní kapitálové trhy.

Obchodní tip: SHORT amerického dolaru a výrazná preference čínských vládních dluhopisů a akcií oproti zbytku světa.

Bublina na akciovém trhu? Rozhlédněte se mimo USA!
Zisky amerických firem letos prudce klesají, ceny jejich akcií ale po prudkém oslabení na přelomu února a března opakovaně vystoupaly na nové rekordy. Výsledkem je výrazný nárůst valuací, který posunul americký akciový trh do režimu cenové bubliny (nebo přinejmenším vnímání trhu v USA velkou částí investorů). Akcie se ale neobchodují jen v Americe, jakkoli tamní trh oproti většině světa nabízí mnoho výhod od likvidity přes transparentnost po velkou váhu technologického sektoru.

5. Revoluční fúzní technologie zajistí lidstvu hojnost energie

Za posledních 250 let stálo za každým dalším stupněm lidského pokroku využití dostupnější a koncentrovanější energie. Koncentrovanější energie, od dřeva přes uhlí po další fosilní paliva, umožňuje nejen vznik nových průmyslových odvětví, ale i vyšší produktivitu a bohatší společnost. I při pohledu na lákavé technologie budoucnosti, od hyperloopu přes umělou inteligenci až po výrobu vodíku elektrolýzou a desalinizaci vody, je jasné, že hlavním omezením je levnější a koncentrovanější energie.

Pokud má světová ekonomika dále růst stejným nebo podobným tempem, bude svět potřebovat mnohem více energie. Na to však nové alternativní a zelené energetické technologie většinou nestačí. Ano, možná jsou šetrnější k životnímu prostředí, ale celosystémové dopady plynoucí z nižší koncentrace energie znamenají ve skutečnosti velký krok zpět. Svět zoufale potřebuje energetickou revoluci.

Přichází rok 2021, kdy pokročilý algoritmus umělé inteligence (AI) vyřeší extrémně nelineární problémy plazmové fyziky, a umete tak cestičku komerčnímu využití fúzní energie. Projekt fúzního reaktoru SPARC z MIT, který byl v roce 2020 ověřen jako schůdná cesta k levnější fúzní energii, je tímto novým modelem AI značně vylepšen. Odborníci připraví pozměněný projekt tokamaku SPARC a nové modely predikují zhruba dvacetinásobný nárůst výkonu. Dochází k největší změně energetického paradigmatu od objevu jaderné energie. A nejen to, díky obrovským investicím z veřejného i soukromého sektoru je nový projekt fúzního reaktoru uveden do praxe během několika málo let.

S ovládnutím fúzní energie přichází svět, který již díky desalinizaci a vertikálnímu zemědělství není omezován nedostatkem vody ani potravin. Je to svět levné dopravy, plně využívající možností robotiky a automatizace. Současná mladá generace se stává tou poslední, která ještě "musí pracovat".

A co k tomu přihodit ještě nějakou tu sekvestraci CO2 a trochu zpomalit nebo zvrátit proces klimatické změny? Nejlepší je, že fúzní energie umožní téměř všem zemím potravinovou a energetickou soběstačnost a přináší nejrychlejší a nejrozsáhlejší zlepšení standardních životních podmínek v historii.

Obchodní tip: Poleví politické tlaky a investice do "tradiční" zelené energie. ETF FAN zaměřený na větrnou energii se v roce 2021 propadne o 50 %.

Co také čekat od administrativy Joea Bidena? Podporu čistší energetiky a garanci zdravotní péče pro více lidí
Joe Biden již byl prohlášen vítězem voleb, a ačkoli Donald Trump jeho vítězství stále zpochybňuje, je již možné věnovat plnou pozornost předpokládanému dalšímu vývoji v ekonomice a na trzích. Jak může vítězství demokratického kandidáta ovlivnit oblasti energetiky, veřejného sektoru, zdravotnictví a farmacie?

6. Základní nepodmíněný příjem vylidní velká města

Pandemie covidu-19 ještě urychlila vývoj ekonomiky ve tvaru K, který přispíval k prohlubování nerovností a štěpil společnost již před nákazou. Mladší generace si již celé roky uvědomuje, že ani dobré vzdělání a správný přístup nestačí k tomu, aby její příslušníci začali stoupat na sociálně-ekonomickém žebříčku tak, jak to bylo možné po většinu 20. století. I když se mladším profesionálům podaří najít práci, financializace ekonomiky znamená, že jeden příjem zdaleka nestačí k uživení rodiny, když je třeba hradit pojištění, vzdělání a nájem, případně splácet hypotéku.

K tomu přispívají i technologie, které ve formě softwaru, AI a automatizace devalvují mzdy a ukrajují stále více pracovních míst z nejrůznějších oborů. Až díky riziku, že se společnost rozštěpí vedví, si uvědomíme, že opatření proti covidu-19 nebyla jen panickou reakcí, ale počátkem nové éry definované základním nepodmíněným příjmem (UBI).

UBI vede k zásadním změnám sil a struktur ve společnosti i způsobu, jak se geograficky projevují. Hlavním zdrojem pracovních míst byla po celé generace velká města. V nové éře UBI, úbytku pracovních míst kvůli technologickému rozvoji a častější práce z domova, která se stala za pandemie standardem, jsou však kancelářské prostory ve městech náhle předimenzované a z poloviny zejí prázdnotou. Komerční hodnota kancelářských budov se propadá, spolu s cenou komerčně využívaných nemovitostí, kde sídlí restaurace a obchody určené lidem dojíždějícím do zaměstnání.

Zavedení UBI přináší také změny v tom, jak přistupujeme k rovnováze mezi prací a soukromým životem. Mnozí mladí lidé tak mohou dále žít v komunitách, v nichž vyrůstali. Navíc začínají opouštět velká města i profesionálové a marginální pracovníci, protože mizí pracovní příležitosti a život v malých, předražených bytečcích ve čtvrtích s vysokou kriminalitou ztrácí na přitažlivosti.

Obchodní tip: SHORT realitních fondů z velkých měst, jako je například SL Realty Trust (SLG), který investuje výhradně do kancelářských budov na Manhattanu, nebo Vornado Realty Trust (VNO), který investuje v Chicagu, San Francisku a New Yorku.

7. Dividendy z převratných změn putují do Občanského technologického fondu

V nadcházejících letech, možná již během příští dekády, může zmizet zhruba čtvrtina současných pracovních míst, protože fyzickou práci nahradí automatizace a stále více zaměstnání z počítačového věku převezme umělá inteligence. Výzkumníci z Oxfordské univerzity předpovídají, že do roku 2030 může ztratit smysl až polovina všech pracovních míst v USA.

Tím se dále prohloubí polarizace a nerovnost na trhu práce. Nezadržitelný nástup technologií a spoléhání na zastaralé principy tržního hospodářství oslabují důvěru ve společenskou smlouvu a podrývají i samotné základy civilizované společnosti. Covid-19 tyto trendy ještě urychluje. Od roku 2021 si musí naše společnost najít v politice novou cestu, která zabrání dalšímu prohlubování nespravedlnosti, ale i politickým otřesům, společenským nepokojům a systémovým rizikům.

Co tedy dělat? Každá krize v sobě skrývá energii potřebnou k provedení rázných změn. V roce 2021 čeká politiku generální rekonstrukce a nový přístup ke snižování nerovností. Již nepůjde jen o pár drobných úprav daňových zákonů.

Namísto toho vzniká Občanský technologický fond, který převádí část kapitálového majetku do společného vlastnictví všech. Bonus získávají ti, jejichž práci nyní zastávají technologie. Z rostoucí produktivity digitálního věku tak mají prospěch všichni. Tato politika se označuje jako "dividendy z převratných změn" a do značné míry zmírňuje ekonomické a společenské obavy lidí, kteří v posledních letech ztrácejí svůj podíl na hospodářských výsledcích.

Dividendy z převratných změn uvolní enormní podnikatelskou energii jednotlivců i komunit. Díky nim mají miliony obyvatel více času a energie a nemusejí se již trápit repetitivní či stresující prací. Na popularitě získává smysluplnější práce spojená s budováním komunity, uměleckými řemesly a výrobou potravin. Prosperují i sektory spojené s volnočasovými aktivitami, od koníčků až po rekreační sporty a aktivity, ať už reálné, nebo virtuální.

Obchodní tip: LONG firem podnikajících ve vzdělávání, umění, řemeslech a koníčcích, ale také v digitálním byznysu, virtuální realitě, herním průmyslu a e-sportu.

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #3 aneb o investičních nástrahách (de)globalizace
Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnoha ohledech jiný, než je dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". Třetí díl se věnuje probíhající zásadní reorganizaci výrobních řetězců.

8. Úspěšná vakcína na covid-19 bude znamenat konec mnoha firem

Pandemie covidu-19 nepříjemně urychlila nebezpečné vzepětí globální ekonomiky, které odstartovala finanční krize v letech 2008-2009. Centrální banky ve všech rozvinutých ekonomikách tiskly stále více peněz a základní sazby se postupně přibližovaly nule. Politika zajišťování takřka nekonečné likvidity a rozvolňování finančních podmínek za každou cenu dotlačila výnosy státních a kvalitních firemních obligací celosvětově na historická minima a donutila investory zaujmout pozice v rizikovějších aktivech.

V průběhu roku 2021 nechává neúprosný pokles výnosů investory sedět na hromadě takřka bezcenných dluhopisů s mizerným poměrem zisků a rizik. Zombie firmy se potácejí na hraně bankrotu. Pandemii přežily jen díky subvencím a sníženým nákladům refinancování. Rizikový apetit investorů spoléhá na účinnou vakcínu, která s sebou přinese nový ekonomický boom. Skutečnost však není tak přívětivá a nasazení vakcíny, uvolnění opatření proti covidu-19 a normalizace situace vedou k rapidnímu nárůstu inflace. Zpětně se ukazuje, že byla ekonomika v době pandemie extrémně přestimulovaná a v průběhu rychlého zotavení po nasazení vakcíny se rychle přehřívá. Inflace stoupá a nezaměstnanost klesá tak rychle, že Fed umožní zvýšení výnosů dlouhodobých dluhopisů. Spolu s nimi rostou i výnosy rizikovějších pohledávek.

Fed ale udělá chybu, když umožní příliš rychlé zpřísnění finančních podmínek ve formě vyšších sazeb u dlouhodobějších aktiv, aniž by předtím zavedl kontrolu výnosové křivky. Je totiž příliš zaujatý náhlým přízrakem 4-5% inflace a 6-8% zvýšení mezd do 3. čtvrtletí, v přepočtu na rok. Bankrotuje nejvíce podniků za celé roky a mezi prvními ty nejzadluženější maloobchodní řetězce, které měly problémy již před pandemií. Poprvé v ekonomické historii vede masivní zotavení k rostoucímu počtu bankrotů.

Obchodní tip: SHORT ETF sledujících korporátní dluhopisy, jako jsou JNK a HYG.

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #4 aneb (ne)mocná firma a vaše portfolio
Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnoha ohledech jiný než dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". Ve čtvrtém díle se zaměřuji na redefinici toho, jak a proč vypadá (úspěšná) firma.

9. Slunce se usmívá na stříbro aneb Poptávka po solárních panelech žene výše cenu bílého kovu

Stříbro bylo pro investory vždycky trochu nepředvídatelné, hlavně díky svému dvojímu charakteru vzácného a průmyslového kovu, a v roce 2021 těží z obou těchto aspektů. Situace je jiná než v roce 2011, kdy se kolem stříbra vytvořila bublina kvůli extrémním spekulacím souvisejícím s padající hodnotou dolaru a zdánlivě radikální monetární politikou, kterou provozoval Fed od konce roku 2010 pod označením kvantitativní uvolňování. Že by kvantitativní uvolňování někoho děsilo? Časy se evidentně mění.

V roce 2021 se objeví obvyklí podezřelí, kteří ženou stříbro výše. Může za to jeho dvojí status pevného aktiva a drahého kovu. Americký dolar oslabuje a investoři se musejí vyrovnat s krutou realitou. Úleva od záporných reálných úrokových sazeb je totiž v nedohlednu. Situace se ještě zhorší, když náhle začíná růst inflace a politici nereagují dostatečně rychle. Chtějí totiž svým dosud se zotavujícím ekonomikám zajistit maximální podporu. Do poloviny roku je rychle nasazena vakcína proti koronaviru a kombinace nadměrné likvidity s příliš uvolněnou politikou vede ke zvýšení zájmu o všechna pevná aktiva.

Za rapidním růstem ceny stříbra v tomto roce, dokonce i vzhledem ke zlatu, stojí rychle stoupající poptávka po průmyslovém využití tohoto kovu, zejména kvůli zelené transformaci a fotovoltaickým článkům používaným při výrobě solárních panelů. Dojde dokonce ke skutečné krizi nabídky stříbra, která komplikuje plnou politickou podporu investic do solární energetiky, za níž stojí kromě jiného nově zvolený americký prezident Joe Biden, evropský Zelený úděl a čínský cíl dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2060.

Dalším problémem na straně nabídky je skutečnost, že je více než polovina vytěženého stříbra vedlejším produktem těžby zinku, olova a mědi, takže je obtížné neúměrně rostoucí poptávku po stříbře uspokojit.

Obchodní tip: LONG sázka na stříbro, než se jeho cena v roce 2021 vyšplhá na absolutní maximum 50 USD za unci.

10. Technologie nové generace nastartují rychlý růst hraničních a rozvojových trhů

V roce 2021 ekonomové zjistí, že byla rychlost růstu mnoha hraničních a rozvojových trhů v posledních letech hrubě podceňována, zejména pokud jde o soukromý sektor a podnikatelské aktivity. Bližší analýza odhalí, že za rychlým růstem produktivity soukromého sektoru, jenž výrazně překonává vše, co bylo v posledních desetiletích k vidění na rozvinutých trzích, stojí jisté klíčové technologie. Za revolucí v kvalitě, ale i v kvantitě růstu stojí evidentně oživení privátního sektoru a podnikatelského ducha, od stoupající rychlosti a klesajících nákladů internetového připojení až po explozi využívání plateb z mobilních telefonů.

V roce 2021 investorům dochází, že v nadcházejících letech pomohou neuvěřitelně nastartovat růst hraničních a rozvojových trhů zejména tři oblasti technologií:

  • První z nich je nástup satelitních systémů zajišťujících přístup k internetu, které vbrzku srazí ceny poskytovaného připojení, zvýší jeho dostupnost i pokrytí, ale hlavně umožní řádově rychlejší stahování. Jejich průkopníkem bude Starlink společnosti SpaceX, který do konce roku 2021 zprovozní až 1 500 satelitů. Díky tomu se začne na rozvojových a hraničních trzích rozvíjet vzdělávání a růst obchodní produktivita.
  • Druhou oblastí je probíhající revoluce v oblasti fintech platebních a bankovních systémů, které již prostřednictvím mobilních přístrojů zajišťují přístup k digitální ekonomice miliardám lidí.
  • A konečně, stejně jako byly nespolehlivé pevné linky v rozvojových a hraničních ekonomikách v posledních desetiletích nahrazeny spolehlivými mobilními telefony, dojde i k revoluci v oblasti zásilkových a doručovacích systémů s využitím dronů, která odstraní mnohé nevýhody a náklady spojené s životem mimo velká města. Spolu s automatizací budou drony využívány také v zemědělství a z takto zvýšené produktivity budou mít největší prospěch četné dosud nerozvinuté venkovské oblasti po celém světě.

Obchodní tip: LONG sázka na měny rozvíjejících se zemí s vyhlídkou nadprůměrného růstu.

Stávají se emerging markets dalším indexem S&P 500?
Americký akciový index S&P 500 za sebou má několikaleté období, ve kterém drtil konkurenci, snad s výjimkou Nasdaqu a několika poněkud obskurních burz. Překonával hodnotové tituly, cenné papíry firem s malou tržní kapitalizací i akcie mimo USA. V zádech má ale konkurenci, byť poměrně nenápadnou.
Zdroj:
Saxo Bank
Americké akcie
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Černé labutě
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: ZDR Investments
25. 3. 2023 14:09
Roman Latuske (ZDR Investments): V segmentu retailových nemovitostí letos nečekáme problémy, byznys…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
24. 3. 2023 10:28
Ponaučení z krize: Prioritou firem je odolnost, tlak na vyšší ceny bude pokračovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
24. 3. 2023 6:00
ABCD investora: Lesk a bída akciového výplachu aneb Proč nyní (ne)kupovat i banky
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat