US MARKETOtevírá za: 7 h 52 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Francie je velkým nemocným mužem Evropy (nejen) v době koronavirové. Vsadíte na změnu?

Hrubý domácí produkt Francie by podle Mezinárodního měnového fondu měl letos klesnout o 12,8 %. Do nejrizikovější skupiny zemí spolu s Itálií, Španělskem a Británii byla země zařazena také OECD, podle které má francouzská ekonomika čelit propadu až o 14,1 %. Že si druhá největší ekonomika eurozóny projde nejhorší recesí od druhé světové války, potvrzuje v mírnějším odhadu i Evropská komise, která vyhlíží pokles o 10,6 %.

Tento očekávaný vývoj je především výsledkem přísných karanténních opatření a propadu zahraničního obchodu. V rámci obchodní bilance je totiž vývoz země v pořadí po Německu a USA nejvíce závislý na silně zasažených zemích, jako jsou Itálie a Španělsko. U nich lze nadále čekat výrazně utlumenou poptávku, jen za duben meziměsíčně export zboží propadl téměř o 34 %. Francie současně figuruje mezi zeměmi s největším počtem obětí pandemie koronaviru.

Bobtnající státní dluh

Francouzská vláda je jedním z hlavních iniciátorů vytvoření společného evropského záchranného fondu, který by prostřednictvím dotací pomáhal nejvíce zasaženým regionům a odvětvím. Francie již kvůli podpoře ekonomiky navýšila deficit státního rozpočtu na rekordní úroveň. Podle některých zdrojů by se dluh veřejných financí mohl vyšplhat na více než 120 % HDP.

Francie - veřejný dluh vůči HDP (%)

To vše se musí dříve či později projevit na úvěrovém hodnocení země. Naposledy agentura Fitch v reakci na celkové navyšování dluhu a horší ekonomickou kondici zhoršila zemi výhled na negativní. To znamená, že se zvyšuje pravděpodobnost snížení ratingu. Fitch přitom předpokládala pokles HDP jen o 7 %.

To může mít postupně vliv i na výkonnost francouzských státních dluhopisů. Při zhoršení ratingu se výnosy typicky zvyšují, zatímco ceny padají. Dosud se ale francouzským bondům dařilo, země si běžně půjčuje se záporným úrokem. Své v tomto ohledu odvádějí programy odkupů dluhopisů ze strany Evropské centrální banky.

Francie - výnos 10letých vládních dluhopisů (%)

Francouzské akcie zaostávají

Francouzský akciový index CAC 40 od začátku roku zaostává svou výkonností za indexem globálních akcií, samozřejmě za cennými papíry v USA, ale také za indexem cen akcií na rozvíjejících se zemích. Je ale potřeba mít na paměti, že slabší výkonnost francouzského indexu souvisí i s jeho sektorovým složením. Zatímco například americký akciový index S&P 500 těží z vysokého podílu technologií, CAC 40 má nejvyšší podíly odvětví spotřebitelského zboží a průmyslu (Airbus, Renault), velký vliv měl i pokles cen akcií banky Société Générale. Horší vývoj indexu může znamenat i zajímavou příležitost k nákupu akcií za přijatelné ceny, například proti zmíněné zámořské konkurenci.

Francie ovšem bude čelit dalším výzvám. Nevýhodou může být například provázanost s ekonomikou Británie, které má s letošním rokem skončit i přechodné období po vystoupení z Evropské unie. Stále také hrozí americké sankce. Z krize si ale země může vzít ponaučení, sám francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že se Francie bude muset soustředit na vybudování silnější ekonomiky bez větší závislosti na zahraničních dodavatelských řetězcích, ať už jde o automobilový průmysl, nebo třeba chytré telefony.

Proč dlouhodobě vsadit na evropské akcie? Dominance USA nemůže trvat věčně

Proč dlouhodobě vsadit na evropské akcie? Dominance USA nemůže trvat věčně

Zdroj: Swiss Life Select, Fincentrum

CAC 40EurozónaEvropská ekonomikaEvropské akcieFrancieKoronavirus
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa