KONTEXT: Obchodní války vs. investiční portfolio aneb Jak investovat v době nepohody?

Pravděpodobnost obchodních válek roste a někteří tržní hráči na to již reagují. První na ráně byly průmysl, základní materiály a další segmenty přímo spjaté s Amerikou oznámenými a zvažovanými cly. Další sektory a tituly mohou v případě naplnění premisy "spirály blbosti" následovat. KONTEXT i proto nabízí stručný souhrn stávající situace společně s nástinem možností, jak k hrozbě válek přistupovat, respektive ji hrát.
Donald Trump přidal další pomyslná polínka pod kotel, v němž se vaří americký protekcionistický guláš, a svět, včetně toho investičního, znervózněl. Pravděpodobnost obchodních válek totiž roste, což potvrdily reakce jak z Pekingu, tak z hlavních měst nejbližších přátel Washingtonu, jež si vzal prezident USA na mušku. Nejen Evropané totiž hovoří o tom, že pokud Američané budou dělat hlouposti, jsou připraveni je napodobit. Případná spirála blbosti přitom může trh citelně zasáhnout.
Většina tržních hráčů v podobných případech propaguje business as usual, tedy ignorovat podobné (geo)politické harašení. A vzhledem k tomu, že jsou obchodní bariéry všeho druhu od začátku krize standardem – USA, podobně jako Rusko nebo Indie jich od roku 2009 zavedly přes 500 –, je podobný recept pochopitelný. Pokud ale vezmeme v potaz Trumpův příslib masivní ochranářské ofenzivy, která má kupříkladu deficit obchodu s Čínou zkorigovat o 100 miliard USD, je potřeba zpozornět. A jak signalizuje masivní pohyb v některých segmentech trhu, investoři již zpozorněli.
Americkým vývozům směřujícím do země draka vévodí Boeing. V příštích dvaceti letech by od něj měli Číňané koupit letadla za bilion dolarů. Firma se tak stává pravděpodobným cílem odvetných opatření, což ostatně potvrzují hlasy z Pekingu, podle kterých by část objednávek mohla být přesměrována na Airbus. Podobně by mohly eskalací hlouposti trpět dodavatelé Applu a další korporace s komplexními dodavatelskými řetězci a zákazníky po celém světě. V součtu by skutečná obchodní válka připravila globální ekonomiku o 470 miliard USD, varuje Bloomberg.
I když je zbytečné stahovat kalhoty daleko před brodem, má smysl se na případnou vysokou vodu připravit. Mark Haefele, investiční stratég z UBS Wealth Management, v této souvislosti shrnul do jedné věty všeobjímající pravidlo, které v případě přeshraničního jiskření všeho druhu platí: Sázejte na ekonomiky a firmy akcentující domácí trh. Doplnil, že ačkoli riziko obchodních válek nelze ignorovat, významnějším faktorem je stále solidní stav a výhled globální ekonomiky. Proto doporučuje nadvážit akcie a jako ochranu před nečekaným volit diverzifikaci.
Investorům, kteří by si chtěli aktivně pohrát s hrozbou obchodních válek, se nabízejí sázky na tradiční bezpečné přístavy. Analytici ze společnosti Zacks v tomto kontextu zmiňují zlato, které z tržních turbulencí opakovaně těží (SPDR Gold Trust ETF, GLD), small caps orientované na domácí trh (iShares Russell 2000 ETF, IWM), bezpečí, jež v podobných situacích nabízejí americké dluhopisy (iShares 20+ Year Treasury Bond ETF, TLT), a také defenzivní sektory jako veřejné služby a zdravotnictví nebo firmy zaměřené na základní potřeby domácností (Guggenheim Defensive Equity ETF, DEF).
zdroj: Yahoo! Finance
Podrobně se aktuální hrozbě obchodních, měnových a dalších válek bude věnovat příští Investiční večer, který se koná ve Studiu Burza na pražské burze v pondělí 26. března od 17.30 (odkaz na registraci v článku).