Co dnes investorům radí známý akciový býk?

Profesor Jeremy Siegel z Wharton School při University of Pennsylvania je známým akciovým optimistou. Na tom se nic nezměnilo. I on ale přiznává, že trh prochází transformací. S čím je podle něj i v důsledku koronavirové krize do budoucna potřeba počítat a jak by investoři měli nové době přizpůsobit svá portfolia?
1. Akcie budou vynášet méně
Někteří analytici v souvislosti s březnovým propadem cen akcií hovořili o zreálnění valuací, nyní je ovšem řada ukazatelů ocenění ještě výše než na začátku roku. Siegel v této souvislosti upozorňuje, že tak vysoké hodnoty nejsou udržitelné, a předpokládá, že zatímco v uplynulých dvou stoletích akcie v USA vynášely 6-7 % ročně, v příštích 100 letech by to mělo být spíše jen 5-6 %.
2. Již ne portfolio 60/40, ale 75/25
Nižší očekávané výnosy z investování do akcií spolu s extrémně nízkými výnosy státních dluhopisů a prodlužující se střední délkou života budou vyžadovat posilování akciové složky portfolia. Dosud bylo za univerzální označováno portfolio složené z 60 % z akcií a ze 40 % z dluhopisů, teď to podle Siegela bude spíše poměr 75 ku 25.
3. Stimulační opatření postrčí inflaci výše
Americká centrální banka v krátké době nakoupila aktiva za tři biliony dolarů a američtí spotřebitelé dostali tučné koronavirové šeky. Lidé ale peníze neměli kvůli omezení volného pohybu často kde utratit. Teď se situace již zlepšuje a spotřebitelé začínají otevírat své peněženky. Jakmile se lidé přestanou bát, pustí se podle Siegela do bezprecedentního utrácení, a pošlou tak inflaci konečně výše.
4. "Trocha zlata" jako pojistka proti inflaci
Jeremy Siegel coby velký akciový býk nikdy nebyl stoupencem zlata. Teď ovšem poprvé doporučil, aby investoři do svých portfolií "trochu zlata" přidali. Mimo jiné v očekávání vyšší inflace. Třeba Siegel-WisdomTree Longevity Model Portfolio počítá s alokováním zhruba 3 % prostředků do žlutého kovu.
Zdroj: Ritholtz.com