Jak přežít bouři na trzích a ještě na ní vydělat?
Poklesy finančních trhů žádný investor nevidí rád. Na druhou stranu, kdo by nechtěl akcie nakupovat "se slevou"? Barry Ritholtz z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management má pro investory pět rad, jak vodami klesajících trhů proplout a ještě si z toho něco odnést.
1. Buďte pokorní: Nikdo neví, jak hluboké aktuální propady budou, kdy se zastaví, zda po částečném oživení nepřijde nový, ještě hlubší pokles. Nakupovat během propadů je určitě správné, ale opatrně. Také během poklesů na burzách je lepší investovat pravidelně než na trh poslat všechno najednou.
2. Hledejte asymetrii: Pokoušejte se vyhledávat tituly, jejichž růstový potenciál výrazně převyšuje možné dopady jejich případného dalšího oslabení. Hledejte přitom jak mezi růstovými tituly, tak mezi hodnotovými akciemi.
3. Využijte algoritmy: Investoři často mají dobrý plán, problém však mívají s jeho plněním. Řeknou-li si, že budou akcie kupovat po propadu o 15 %, často po takovém poklesu čekají, protože si nejsou jistí, zda už je skutečně čas nakupovat. Zkuste emoce vyřadit nastavováním automatizovaných obchodních příkazů.
4. Se shortováním opatrně: Takzvané shortování akcií je v době všeobecného pesimismu lákavé, investoři by ale měli mít na paměti, že se spekulováním na pokles cen akcií vystavují riziku de facto neomezené ztráty. Zatímco při spekulování na růst cen akcií investoři ve chvíli, kdy se ceny vydají opačným směrem, stále ovládají určitý vlastnický podíl, nevydařený short může skončit kompletně vymazaným obchodním účtem.
5. Buďte trpěliví: Pokud akcie koupíte po určitém propadu a následně trhy zamíří ještě níže, neznamená to, že načasování nákupů bylo špatné. Investice s jakoukoli slevou je v dlouhodobém horizontu dobrým krokem. Chce to jen trpělivost, každý pokles má dno a po jeho dosažení následuje odraz.
Zdroj: ritholtz.com