Předpověď burzovního počasí, která vás (ne)naláká k nákupům akcií

Proč jsou trhy jako na houpačce a často připomínají aprílové počasí? Zkušený investiční manažer Barry Ritholtz dění na trzích přirovnává právě k předpovědi počasí.
Představme si následující předpověď na víkend: 80% pravděpodobnost slunečního svitu, s mírnou možností přeháněk přes noc, denní teploty 30-35 stupňů Celsia, noční teploty mají klesnout na 20-25 stupňů Celsia. Pokud plánujete víkendový výlet, máte docela jasnou představu o tom, jaké oblečení si na takovou cestu zabalit.
Trhy po většinu času zapadají do takové předpovědi. Ekonomika si vede dobře, tomu odpovídají slušné firemní zisky, inflace je mírná a pod kontrolou, celkový trend na trzích je vzestupný. V tomto prostředí je s relativně vysokou mírou pravděpodobnosti odhadnutelné, že zhodnocení peněz investovaných do amerických akcií (index S&P 500) bude někde poblíž historických průměrů, tedy zhruba na 7 % reálného výnosu (8–9 % v nominálních číslech). A platí to zejména v případě, když sledujeme delší časové období.
Ale představte si úplně jinou předpověď: 40% pravděpodobnost slunečního svitu, 30% pravděpodobnost tornáda, 20% pravděpodobnost vánice a 10 % pravděpodobnost přívalového lijáku. Jak si sbalíte malou příruční tašku na takový víkend?
Za takových okolností na výlet možná raději ani nechcete. A současné dění na trzích připomíná spíše něco takového. Možné scénáře jsou široce rozptýlené, teoretické výsledky jsou rozkročené od hluboce negativních až po silně pozitivní, přičemž všechny mají poměrně významnou pravděpodobnost. Stačí si uvědomit jen některé faktory, jež se mohou podepsat na burzovním počasí dalších týdnů a měsíců:
- Síla firemních zisků (nebo naopak slabá čísla) způsobuje oživení trhu (nebo naopak výprodeje) jako celku, nemluvě o konkrétních akciích, kterých se reportované výsledky týkají.
- Nižší (vyšší) zásoby ropy posouvají ceny nahoru (níže).
- Příliš agresivní (měkký) Fed způsobí drsnou (mírnou) recesi.
- Fiskální politika dá pozitivní (negativní) impulz ekonomice.
- Ruská invaze na Ukrajinu se povleče (rychle skončí) s katastrofálními (pozitivními) následky.
Budoucnost je zkrátka nejistá, neznámá a neodhadnutelná. Když je obtížné posoudit celou škálu možných scénářů, trhy kolísají a postrádají jasný trend. "Možná žijeme právě v takové době. Nikdo ale nikdy neřekl, že diskontování budoucích peněžních toků je snadné. Stejně jako není snadné s jistotou předpovědět, jaké bude počasí příští víkend," uzavírá Barry Ritholtz.
Zdroj: Ritholtz.com