Izolované tržní indikátory jako falešní proroci
|

Izolované tržní indikátory jako falešní proroci

Každý investor má nějaký oblíbený tržní indikátor. Ne každý je ovšem spolehlivý, hlavně pokud se investoři řídí výhradně jím a všechny ostatní odmítají jako irelevantní.

Akciový trh Ekonomické a tržní indikátory Ponaučení pro investory

Když investoři posílají peníze na akciový trh, burzy rostou (a naopak). Zní to logicky, skutečnost je ovšem, zdá se, trochu jiná. Od začátku tohoto roku investoři do fondů peněžního trhu, které jsou považovány za bezpečný přístav v době zvýšené nejistoty, vložili největší objem peněz od roku 2008. Ceny akcií ale neklesají, index S&P 500 naopak přidává okolo 25 %.

Nejde ale o nic mimořádného, jakkoli by se to mohlo zdát. Objem prostředků ve fondech peněžního trhu narůstal nepřetržitě od roku 1993 do roku 2001. Po většinu tohoto období přitom americké akciové trhy také silně rostly. 

Investoři by mohli nabýt dojmu, že změna objemu prostředků ve fondech peněžního trhu je kontrariánským indikátorem. Jak ale ukázal rok 2008, ani na to se nelze spolehnout. Zatímco do fondů peněžního trhu přitekl velký objem peněz, ceny amerických akcií zamířily prudce dolů.

"Spoléhat se na signály z peněžního trhu je nebezpečné. Nejde ale jen o peněžní trh, spoléhat se na jakékoli izolované signály je problematické. Investoři musejí situaci na trzích vyhodnocovat komplexně a používat vždy kombinaci přinejmenším několika indikátorů," radí viceprezident analytické divize ve společnosti Morningstar John Rekenthaler.

Zdroj: Morningstar