Jak vám chytrý telefon tahá z kapsy peníze? Chytře!

Chytré telefony se během pár let staly naprostým hitem. U některých jedinců, a rozhodně jich není málo, jde o posedlost. Toho samozřejmě využívají firmy, které telefony prodávají a vymýšlejí. Neustálý přístup na internet a mraky aplikací se pro ně staly prvním a mnohdy jediným přikázáním.
Apple, Research in Motion, Microsoft, Motorola, Samsung, LG, Nokia, Ericsson, Sprint, Verizon a AT&T – výčet firem, které se dělí o obrovský trh s chytrými telefony. Managementy těchto společností si i přes ekonomickou krizi mnou ruce.
Poptávka roste
Lidé, kteří si je kupují, si jsou vědomi, kolik výhody chytrých telefonů stojí. Přesto se nejeden uživatel těchto přístrojů při měsíčním vyúčtování zděsí. Stačí si jen párkrát přečíst zprávy na internetu v Chorvatsku, a hned jste lehčí o několik tisíc korun.
Datový roaming je pro nezkušené uživatele noční můrou, většina ovšem dokáže přístupy kontrolovat. Existují však výdaje, které tak lehce rozeznatelné nejsou.
Lidé jsou často telefonem okouzleni. Po zapnutí na vás přístroj vychrlí několik povelů a žádostí o upgrady. Smartphony jsou ve většině případů lepší, ale zároveň dražší než obyčejné telefony. Uživatelé si tak jejich koupí chtějí užívat více možností, jednoduchosti a komfortu.
K tomu doprovodné produkty jako obaly, extra baterky, speciální nabíječky, sluchátka, reproduktory a headsety. V průměru se odhaduje, že za tyto doplňky utratí běžný uživatel kolem přes tisíc korun.
Nakupovat online kdekoli a kdykoli
Jednu z funkcí, kterou si každý člověk používající chytrý telefon zamiluje, je snadný přístup na internet a do internetových obchodů. Snadný přístup lidi "nutí" utrácet za aplikace, hudbu a podobně, a to mnohem více, než "potřebují". Ano, řada aplikací je zadarmo nebo za pár eur, ale podobných nákupů provede uživatel desítky. Výsledná cena se pohybuje v tisících korun ročně. Levné aplikace vedou k dražším a kvalitnějším, které jsou poptávány téměř ve stejných objemech jako ty levné.
Různé průzkumy udávají, že je u iPhonů průměrný počet dokoupených aplikací 37, což je nejvíc. Nejméně naopak "dokupují" uživatelé BlackBerry (10 aplikací).
Mnoho aplikací má navíc tu ne/výhodu, že jsou připojené na internet 24 hodin denně. Mnohdy stahují data, aniž to uživatel tuší (dokud aplikaci nevypne, k čemuž ovšem často produkt samotný nevybízí).
Mnoho portálů, které se zabývají online nákupy, upravuje své stránky tak, aby byly ze smartphonů co nejlépe dosažitelné. Znuděný člověk třeba v čekárně u lékaře může "jen tak" brouzdat po internetu a nakupovat.
Ve Spojených státech stráví uživatel smartphonu průměrně 56 minut denně surfováním nebo prací s aplikacemi. Do toho samozřejmě není zahrnuté telefonování a psaní sms, s nimiž by se tento čas až zdvojnásobil.
Chcete ušetřit? Nehrajte hry!
Chytré telefony jsou pro všechny věkové skupiny. Manažeři využívají řadu funkcí, které jim nahradí klasický diář, synchronizace s emailem je u některých typů telefonů zcela výjimečná.
Na své si přijdou i mladší uživatelé. Chytré telefony díky svému softwarovému řešení nabízejí výborné herní vyžití, mnohdy stejně kvalitní jako na herních konzolích. S jednoduchým přístupem k internetovým obchodům a obrovským množstvím her, které jsou v nabídce, rostou samozřejmě i výdaje za ně.
Firmy poskytující telefony se zatím nemusejí brát poklesu poptávky. Doba strávená hraním her na telefonech roste, v současnosti se pohybuje zhruba na 12 hodinách na uživatele za měsíc.
Podle analytiků se doba i utracené peníze za užívání chytrých telefonů budou zvyšovat úměrně počtu nových aplikací a produktů, které jsou s telefony spojeny.
Zdroj: Business Insider
Aktuality
