Co Twitter dal: Hyperinflace, italské banky a trocha historie

Italské banky v problémech, Venezuela na kolenou, Uber bez dat a něco z historie. A víte, v kterém odvětví lidé prchají z trhu, když přijdou velké slevy?
1. Italské banky v problémech
Banky v Itálii mají problémy dlouhodobě a do budoucna to nevypadá nijak růžově. Stačí se podívat na srovnání množství špatných úvěrů s dalšími velkými světovými ekonomikami. Trochu překvapuje Indie, ale to je daň za snahu o rychlý rozvoj.
2. Venezuela na dně
Člověk by si řekl, že vysoká inflace snad už vymřela. Stačí ale jedna Venezuela se svou politikou "socialismu 21. století" a pár nesplacených dluhů, aby se roztočila spirála smrti s roční inflací na úrovni 4 100 %. A podle analytiků bude hůře, protože když bude nesplácení dluhů pokračovat, země přijde o svůj jediný zdroj příjmů, tedy ropu. Co myslíte, "zdemokratizují" Venezuelu Spojené státy, nebo ji kolonizuje Čína?
3. Data za všechny prachy
Data jsou pro firmy často tím nejcennějším aktivem a jejich ztráta nebo krádež může firmu velice poškodit. Když něco takového vyjde na světlo boží, je to katastrofa. Uber si to dobře uvědomuje, a i proto více než rok tajil, že mu hackeři ukradli data o 57 milionech uživatelů a firma jim za ně zaplatila 100 000 dolarů.
4. Nesmrtelný výrok
Nejde o žádnou novinku, ale v tomto případě platí, že opakování je matkou moudrosti (a ta slova se hodí do současné horečky spojené s Černým pátkem). "Akciový trh je jediným trhem, kde při výprodeji všichni zákazníci zdrhnou z obchodu." Při dalším dlouhodobém propadu cen akcií si uvědomte, že můžete nakupovat za lepší ceny.
5. Historické okénko
Společnost Ritholtz Wealth Management nás téměř denně zásobuje zajímavými událostmi z historie. V pondělí uplynulo přesně 32 let od doby, kdy Microsoft představil operační systém Windows a Bill Gates začal svou cestu mezi nejbohatší lidi světa.
Minulý týden jsme si připomněli první uzavření indexu Dow nad 1 000 body, v úterý mělo výročí překonání pětitisícové hranice (21. listopadu 1995). Na prvních 5 000 bodů potřeboval index 99 let, dalších 5 000 mu pak trvalo méně než tři a půl roku (na 10 000 bodech poprvé uzavřel 29. března 1999).
6. Co dělá americký prezident?
USA řeší potopené letadlo námořnictva, provokace severokorejského vůdce, obtěžování (nejen) žen, pedofilního kandidáta do Senátu nebo nekončící problém s elektřinou v hurikány zničeném Portoriku, ale prezident řeší hráče NFL a NBA. Asi by mu měl někdo konečně připomenout, že by se měl přestat chovat jako dítě, není to totiž roztomilé.