US MARKETOtevírá za: 11 h 16 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co Twitter dal: Lži a historie

Tentokrát něco o tom, jak klesá vliv bank na Wall Street a kdo jim ho bere, jak si centrální bankéři stěžují na politiky, o tom, že insideři prodávají akcie ve velkém, i když firmy je ve velkém nakupují, a také o tom, že Trump lže (zase), i když vůbec nemusí. Přidáme také poznámky o tom, že investovat do Amazonu nebylo vždy jednoduché, že bezpečné přístavy občas nedávají smysl a že letošní kampaň před komunálními volbami je vážně vtipná.

1. Banky vs. investiční společnosti

Válka o vliv na Wall Street se v posledních letech pro banky nevyvíjí dobře. Vlastně ji prohrávají na celé čáře s velkými investičními společnostmi. Samotná firma Vanguard má každý den ve správě o miliardu dolarů více, zatímco banky se od roku 2007 prakticky stále smrskávají. Článek stojí za pozornost už kvůli grafice. Otázkou zůstává, co se stane, pokud se investiční společnosti stanou "too big to fail", jako tomu bylo před krizí v případě bank, a jaký to bude mít dopad na trhy, když vznikne panika.

2. Politici vs. centrální banky

Centrální bankéři si stěžují, že jim politici berou hračky, s nimiž mohou zachraňovat nezodpovědné banky (tedy soukromé instituce) veřejnými penězi. Taková drzost!

3. Odkupy vs. prodeje

Firmy sice odkupují od investorů akcie ve velkém (proč to dělají, ponechme stranou), přičemž jejich šéfové dělají přesný opak a zbavují se akcií nejrychleji od loňského listopadu. Navenek se tedy firmy snaží tvářit, že jejich akcie jsou levné, ale šéfové firem mají pocit, že jsou dost drahé na to, aby se jich zbavovali.

4. Lži vs. historie

Ten narcistní omezenec si zkrátka nedá pokoj. Dobře, ekonomice se daří, ale proč to ještě "vylepšovat" nesmysly o tom, že míra růstu HDP za posledních 100 let nepřekonala míru nezaměstnanosti, když to lze tak snadno vyvrátit?! Buď je tak tupý Donald Trump, nebo považuje za tupce všechny ostatní. Ani jedna možnost není dobrá.

5. Snadný Amazon vs. složitý Amazon

Dva typy grafů, jeden titul. Při pohledu na první graf se zdá, že investování do Amazonu bylo vždy jednoduché, při pohledu na ten druhý je jasné, že to není pravda.

Ti, kdo v září 2001 drželi akcie Amazonu se ztrátou 93 %, složitost investování potvrdí, ačkoli od té doby mohli vydělat úžasných 16 000 %.

6. Bezpečné přístavy vs. americký dolar

I takto může vypadat úprk investorů do bezpečných přístavů, když si nejsou jistí, jaký budou mít nová cla vliv na americký dolar. Člověk by si myslel, že úrokový diferenciál bude fungovat spíše opačně, ale na finančních trzích není vždy logické na první pohled.

7. Lůza volební vs. lůza lidská

Letošní kampaň před komunálními volbami nabízí mnoho "zajímavých" sloganů, ale co je moc, to je moc. Nevím, kdo je v tomto případě větší lůza - lidé na fotce a strana, do níž patří, reklamní agentura, která kampaň vytvořila, nebo ti, kdo je budou volit?

8. Před 10 lety padla Lehman Brothers

A jelikož na tento týden připadá desáté výročí pádu banky Lehman Brothers (vše začalo zprávou o ztrátě 3,9 miliardy dolarů 10. září, vrchol přišel bankrotem 15. září), připojujeme zajímavý pohled na to, co se dělo poté.

AmazonAmerický dolarBezpečné investiceCentrální bankyDonald TrumpHDPInsider tradingNezaměstnanostPolitikaZpětné odkupy akcií
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa