US MARKETOtevírá za: 4 h 6 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co Twitter dal: Jako Bulhaři

Tentokrát něco o výnosných dluhopisech v Dánsku a Švýcarsku, o boháčích, kteří pocházejí z normálních poměrů, o bitcoinu jako indikátoru rizika, o tom, že pro britské konzervativce je Jeremy Corbyn horší než co jiného, a nakonec o tom, proč nás Evropa dává na stejnou úroveň jako Bulharsko a Rumunsko.

1. Záporné výnosy

V Dánsku se debata o záporných výnosech dluhopisů dostala na novou úroveň. Vládní bondy s kladným výnosem v zemi zkrátka nekoupíte, takže na tomto trhu prostě vydělat nelze.

Švýcarsko je na tom podobně, ale držitelům padesátiletých dluhopisů alespoň drobný nominální kladný výnos slibuje.

2. Boháči z normálních poměrů

Až tři čtvrtiny z nejbohatšího procenta lidí pochází z normálních poměrů, tedy ze zbývajících 99 %. Bohužel to nijak neřeší nerovnost, naznačuje to spíše něco, o čem jsme psali v úterý. Dostat se mezi nejbohatší je jedna věc, udržet se mezi nimi pak druhá.

3. Bitcoin jako indikátor rizika

Příznivci bitcoinu a spol. opět o něco silněji přesvědčují zbytek světa, že jsou kryptoměny k něčemu dobré. Když ne jako platidlo, tak alespoň jako ukazatel rizika na akciovém trhu. Ano, vítejte u dalšího dílu občasníku "uděláme to tak, aby vyšlo". Žádný super indikátor v tom všem nevidím, ale možná mám jen předsudky vůči bitcoinu.

Fandové bitcoinu zdůrazňují, že propad z bezmála 20 tisíc USD na méně než 4 tisíce USD nebyl prasknutím bubliny. Při čtení tweetu jednoho ze slavných dvojčat Winklevossových jsem si vzpomněl na vývoj indexu Nikkei 225 od konce 80. let. Ten se také nedávno přehoupl nad 50 % maxima z roku 1989. Bitcoinu jen musím přiznat, že všechno zvládá krapet rychleji.

4. Brexit vs. Corbyn

Členové britské Konzervativní strany chtějí brexit za každou cenu, i kdyby to mělo položit britskou ekonomiku a poškodit jejich stranu. Kdyby se ale měl stát ministerským předsedou šéf Labouristické strany Jeremy Corbyn, tak by si to s brexitem možná i rozmysleli. Zdravý rozum v tom nehledejte.

5. Bulhaři

Nedávno jsme tu měli senilního prezidenta, kterému se směje celá ČR. Nesmíme ale zapomínat na prolhaného zloděje v premiérském křesle (vše jsou samozřejmě jen podezření), kterému ty jeho nesmysly třeba v Německu zrovna nebaští. Není se co divit, vždyť právě Němci posílají hodně peněz třeba na rozvoj našeho venkova a zemědělství, které polykají z velké části ty největší firmy, včetně těch, na které nyní Andrej Babiš pochopitelně nemá žádný vliv. Problém je, že kvůli kauzám premiéra klesáme v očích některých evropských politiků na úroveň balkánských zemí, jakkoli proti nim jako takovým nemusíme nic mít.

BitcoinBohatstvíBulharskoDánskoInvestiční bublinyNikkei 225RumunskoSpojené královstvíStátní dluhopisyŠvýcarskoVýnosová křivka
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa