US MARKETOtevírá za: 0 h 44 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Energetika dnes a zítra: Pozvánka na seminář, díky kterému se (vám) rozsvítí

Globální oteplování, emise škodlivin a narůstající spotřeba poháněná (nejen) rozvíjejícími se ekonomikami zvyšují poptávku po alternativních zdrojích energie. Jejich klady a zápory, společně s rolí ve výsledném energetickém mixu, jsou předmětem bouřlivých diskuzí. Jak se v nich zorientovat a jak bude vypadat energetika zítřka? Na to se zaměří další ročník konference zkoumající trendy, které (z)mění svět.

Energetická revoluce je v plném proudu, což v Evropě reflektuje i nová a chystaná legislativa. Mezi její hlavní pilíře patří balíček opatření známý jako Čistá energie pro všechny nebo s tím (ne)přímo související ambiciózní projekt energetické unie. Ten by měl v turbulentním světě zítřka zajistit Evropské unii energetickou bezpečnost, a to zejména prostřednictvím diverzifikace zdrojů a propojení jednotlivých národních trhů.

Stávající aktivita je ukotvena v globální snaze o snížení závislosti na fosilních palivech, kterou reflektuje evropský závazek snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 40 %. I proto země jako Německo nebo Spojené království masivně investují do alternativních zdrojů. Tyto dvě země stojí podle Sandbag Report za 56% růstem zelené energetiky v EU, zároveň se ale musejí vypořádávat s vlnou kritiky, respektive obav z dopadů probíhající přeměny energetického mixu na ekonomickou výkonnost, konkurenceschopnost firem a zprostředkovaně životní úroveň.

Nejen kvůli obavám z důsledků disrupce poháněné alternativami některé členské země EU, mezi něž patří i Česko a další ekonomiky střední a východní Evropy, nadále ve velkém sázejí na uhlí a další tradiční zdroje. Podobné je to i v některých spolkových zemích Německa a regionech vyspělých států, které jsou (také) závislé na energeticky náročném průmyslu a souvisejících odvětvích. Změna v této oblasti je podmíněna diskuzí, která otevře dveře k politické podpoře a investicím propagujícím rozumný mix odpovídající potřebám dané země i Země.

S cílem přispět k této debatě přichystala Fakulta mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické expertní debatu What is the Energy (Policy) of the Future, na kterou vás srdečně zve. O své vize i praktické tipy se podělí mimo jiné Hans–Jochen Luhmann z německého Wuppertalského institutu pro klima, životní prostředí a energetiku, Edward Robinson z britské poradenské společnosti Culmer Raphael nebo David Šafář z řízení sítí a strategických projektů společnosti E.ON.

Debata v angličtině (bez překladu) se koná 2. října 2019 od 15.30 a účast na ní je po registraci zdarma (pro hosty z řad veřejnosti tato nabídka platí do vyčerpání alokovaných míst).

PODROBNOSTI A REGISTRACE

Zájemcům, kteří se na akci nedostanou, Investiční web nabídne přenos obou expertních panelů na svém YouTube kanálu.

PANEL 1

PANEL 2

Partneři

Mediální partneři

EnergetikaJaderná energetikaSolární energieVětrná energie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa