US MARKETZavírá za: 0 h 22 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Čím bohatší, tím šťastnější? Jak se to vezme

Peníze a štěstí, věčné téma. Většina lidí je přesvědčená, že kdyby vydělávali třeba dvakrát více, byli by i dvakrát šťastnější. Skutečnost je mnohem komplikovanější.

Kognitivní psycholog Daniel Kahneman a mikroekonom Angus Deaton v jedné ze svých studií dospěli ke zjištění, že vliv množství peněz na štěstí člověka je omezený. Peníze sice podporují pocit štěstí, u každého člověka však existuje finanční hranice, od které již pocit štěstí nesílí. U Američanů jde v průměru o roční příjem zhruba 75 000 dolarů.

Jiný pohled na spojení mezi penězi a pocity štěstí nabízí Joe Gladstone z University of Cambridge. Ten na základě rozsáhlého výzkumu přišel se závěrem, že pocity štěstí se neodvíjejí od celkového bohatství člověka, ale jen od objemu disponibilní hotovosti. Jak Gladstone vysvětluje, hotovost lidé mohou kdykoli utratit, což jim dodává pocit finančního zabezpečení a svobody. Zajímavé ale je, že se to týká nejen spíše chudších, ale i skutečně majetných lidí.

Kostadin Kushlev, Elizabeth Dunnová a Richard Lucas, psychologové z University of British Columbia a Michigan State University, pro změnu ve společné studii konstatují, že lidé s vyššími příjmy sice méně často trpí pocity smutku, avšak nejsou šťastnější než jejich okolí. Zjištění vysvětlují tak, že rozhodující je to, jakým způsobem lidem peníze dokážou pomoci s řešením krizových situací. Jinými slovy, když se člověku rozbije pračka, není to vlastně žádný problém, pokud si může hned koupit novou.

Peníze hrají v životě každého člověka mimořádně důležitou roli. Jak však naznačují mimo jiné výše zmínění experti, rozhodně si nelze myslet, že s plnou peněženkou se bude člověk automaticky cítit šťastnější. Například podle profesora podnikání na Harvard Business School Michaela Nortona a Elizabeth Dunnové má vliv na pocity štěstí spíše to, jak štědrý člověk může být ke svému okolí. Pocity štěstí v nás podle nich mohou posilovat příspěvky na charitu, pozvání známého na oběd nebo třeba koupení dárku někomu blízkému.

Zdroj: Ritholtz.com

BohatstvíChudobaPenízePsychologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa