Co Twitter dal: Nic není zadarmo

Tentokrát něco o tom, že Goldman Sachs rozdává software zadarmo a že zahraniční studenti nechtějí studovat v USA. Také o dalším rekordu indexu S&P 500 a několika výročích z uplynulého týdne.
1. Nic není zadarmo
Goldman Sachs má v úmyslu poskytnout Wall Street jeden ze svých nejhodnotnějších programů na modelování dat zdarma jako open source. Firma následuje technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook, radost by ale neměla vypuknout předčasně. Nic není zadarmo, o Wall Street to platí dvojnásob.
2. Zahraniční studenti v USA
Od roku 2016 klesá počet zahraničních studentů na amerických univerzitách. Tento pokles podle NAFSA již stál americkou ekonomiku 11,8 miliardy dolarů a 65 tisíc pracovních míst. Podle průzkumu NAFSA za to může zejména protiimigrační politika USA a rostoucí počet ozbrojených útoků na školách. Trumpova administrativa to samozřejmě vidí jinak, hlavním důvodem jsou podle ní rostoucí náklady. A tvrdí, že vyvinula "v kontaktu s mezinárodními studenty více úsilí než kdykoli předtím" a snaží se "snížit náklady na vzdělání v USA".
3. Rekordní S&P 500
Index S&P 500 má za sebou nejvýnosnější růst v historii (včetně dividend). Když přihlédneme k tomu, že o jeho konci se mluví již několik let, že ekonomický růst v USA za celou dobu svého trvání vlastně není nic moc a o recesi se spekuluje řadu kvartálů, je to vlastně celkem nepochopitelné.
Vzhledem k tomu, jak se Fed snaží a jak se ze současného dočasného (ne)QE může stát permanentní (ne)QE, se však není čemu divit.
4. Z historie
20. listopadu 1985 Microsoft uvedl na trh operační systém Windows, který byl nástavbou systému MS-DOS. Mnoho lidí jej kritizovalo, současným pohledem opravdu nevypadal nejlépe, ale přesto je mezi běžnými uživateli nadále nejrozšířenějším operačním systémem osobnách počítačů.
Různé zdroje uvádějí různá data premiéry filmu Rocky, ale jedno z nich je 21. listopadu 1976. Film je důkazem, že i s malým rozpočtem je možné udělat díru do světa. Tato legendární scéna s ještě legendárnější hudbou tomu jistě napomohla.
Index Dow Jones Industrial Average poprvé uzavřel nad hladinou 5 000 bodů 21. listopadu 1995. K dosažení 5 000 bodů potřeboval téměř 100 let. K završení další pětitisícovky potřeboval již jen 3 roky a 4 měsíce (nad 10 000 zavíral poprvé 29. března 1999).