Pár myšlenek z filmu Wall Street, které jsou aktuální i po více než 30 letech

Film Wall Street z roku 1987, ve kterém hlavní role ztvárnili Charlie Sheen a Michael Douglas, patří mezi kultovní snímky. Navíc řada myšlenek, které ve snímku zazněly a týkají se investování či peněz obecně, je aktuální i dnes.
Na začátku filmu, kdy Bud Fox v podání Charlieho Sheena přichází v makléřské firmě ke svému stolu, jeho šéf Lou Mannheim říká: "Na tomhle trhu člověk nevydělá ani dolar. A s touhle zemí to jde z kopce rychlejc, než když byl u vesla náš slavnej Roosevelt. Ve světě se válí moc bezcennejch peněz. Největší chyba byla, že jsme dovolili Nixonovi, aby opustil krytí zlatem." Jen připomeňme, že v roce 1987 byl výnos 10letých amerických vládních dluhopisů téměř 9 %.
Později Mannheim říká: "Pamatuj si, že nejsou žádné zkratky. Umělci rychlejch peněz se objevujou a zase mizej, ale jen solidní hráči to uměj zmáknout i na trhu, kde akcie klesaj." Slova, která by zasloužila tesat do kamene. Během rally je každý v zisku, teprve v období narušeném nepříznivým vývojem se však ukáže, kdo si skutečně může říkat investor.
"Napadlo tě, proč manažeři fondů nikdy nepřekonaj index S&P 500? Protože jsou ovce. A ovce jdou na porážku," říká zase Michael Douglas alias Gordon Gekko, čímž se v podstatě vymezuje proti dnešnímu fenoménu indexových fondů.
Film také nabízí parafrázi toho, co se nedávno odehrálo a nyní opět odehrává kolem akcií amerického prodejce videoher a herního příslušenství GameStop, tedy akce typu pump & dump.
Jindy zase Gordon Gekko "filozofuje" o tvorbě a distribuci bohatství: "Nejbohatší jedno procento v týhle zemi vlastní pět bilionů dolarů. (...) Z toho třetina pochází z tvrdý práce a dvě třetiny z dědictví a z úroků, který se hromaděj vdovám a debilním synům, a z toho, co dělám já - spekulací s akciema a realitama. Je to hovadina. 90 % americký veřejnosti nemá skoro žádnej zisk. Já nic nevyrábím, já jenom vlastním." Hodnota majetku drženého nejbohatším procentem Američanů od té doby prudce stoupla a nůžky mezi bohatými a zbytkem společnosti se rozevřely ještě více, síla Gekkovy úvahy tedy do dnešních dní jen narostla.
Vidět film Wall Street by mělo být povinností každého investora. Ne proto, aby v něm hledal inspiraci pro vlastní investování, ale proto, aby si uvědomil, že řada věcí se i v tak dynamicky se vyvíjející oblasti, jako jsou finanční trhy, po desítky let nemění. A také proto, aby si uvědomil, co všechno peníze dokážou, slovy Gordona Gekka to, že "peníze dokážou jednu věc - přinutí tě dělat věci, který nechceš".
Zdroj: A Wealth of Common Sense