Čtyřhodinový pracovní týden: Manifest parazitů

Timothy Ferriss ve svém bestselleru "Čtyřhodinový pracovní týden" vysvětluje, jak se stát "novým bohatým", i když je sám "novým chudým".
V češtině před pár dny vyšla (cituji přebal) "světová knižní událost", Čtyřhodinový pracovní týden. Timothy Ferriss, investor, kickboxer, dobrodruh, rekordman v tanci tanga, cestovatel a, jak si vysvětlíme později, propagátor lajdáctví a parazitování, ve čtyřsetstránkovém tlustopisu představuje stovky způsobů, jak podojit kapitalizmus.
Dozvědět se máte, opět slovy přebalu: "Jak si během 2–4 týdnů zajistit stálý příjem peněz z chytrého malého podnikání, které bude vyžadovat jen minimum vaší pozornosti. Jak s pomocí Paretova principu a několika dalších triků eliminovat nejméně 50 % práce. Jak zdarma bydlet kdekoliv na světě a létat za 50–20 % běžné ceny."
Připomíná vám to marketing pyramidových schémat 90. letech? Správně! Jen už vás neláká jouda ve fialovém saku, ale vysportovaný třicátník v sandálech a košili bez límce.
Dopřejte si důchod, dokud jste mladí
Ferriss se vás nesnaží vlákat do primitivního letadla "kupte si tuto knihu a dozvíte se, jak ji prodat padesáti dalším lidem". Některé jeho postřehy a rady nejsou hloupé. Hodně pracují s principem nákladů ušlých příležitostí, kterému často nerozumí ani podnikatelé, natož zaměstnanci – přestože je práce s tímhle pojmem důležitá stejně, jako finanční gramotnost:
Život žijete jen jednou – hleďte si ho užít. Může to být o dost levnější a jednodušší, než si myslíte.
V práci nemusíte tvrdnout od devíti do pěti – zkuste si život zorganizovat tak, abyste mohli pracovat z domu a část svých povinností delegovat na ty, kteří je udělají levněji a lépe. Vyzkoušejte podnikat na internetu, díky B2B službám to může být relativně bezstarostné. (Potěší řada odkazů na konkrétní služby a taky výborný dodatek k českému vydání, který vysvětluje, jak na online podnikání jít v Česku.) Nedřete 40 let v kuse, abyste se pak v důchodu místo vysněného cestování belhali o berlích – existuje řada možností, jak hned teď strávit rok-dva v exotické zemi. Je to o to jednodušší, pokud je ta země levnější než vaše vlast (Američan Ferriss je zatížený na Buenos Aires a Berlín). Kapitola o "mikrodůchodech" a levném cestování je asi nejobjevnější a opravdu znám pár lidí, kteří si podle ní užívají života plnými doušky.
Nečiň druhým to, kvůli čemu jim sám nezvedáš telefon
Kde ale končí delegování starostí a zjednodušování práce, a začíná lajdáctví? Nejspíš v kapitole Jak se stát expertem za čtyři týdny: ¨"Staňte se členy dvou nebo tří organizací s příslušného oboru s oficiálně znějícími názvy. (...) Přečtete si tři nejprodávanější knihy týkající se předmětu vašeho zájmu. (...) Veďte zdarma jeden jedno- až tříhodinový seminář na nejbližší univerzitě zvučného jména. (...)" Pak můžete začít prodávat e-booky nebo DVD s návody (nejspíš opět nějaké rady do života), pasívní příjmy vám natrhnou bankovní konto a vy můžete bezstarostně navštěvovat lekce tanga v Buenos Aires anebo sadomasochistický klub v Berlíně… Každému podle libosti.
Přesně v tomhle duchu se nese drtivá většina knihy. Ferriss je jemně řečeno vyčůránek, a pokud se nebojíte silných slov, pak vězte, že je vychcaný jak mraky. Není mu proti srsti ukázat, jak z neznámých lidí po telefonu vydyndat cokoliv potřebujete, a o pár stran dál poradit, že nikdy nemáte zvedat telefony z neznámých čísel. Budiž, biblické "nečiň druhým to, co nechceš, aby činili oni tobě" jsme si v obchodních stycích zvykli odkládat stranou – jenomže na téhle knize je fascinující hlavně představa, že by se jejími radami začali řídit všichni. Civilizace, jak ji známe, by možná nepřežila ani ten jeden čtyřhodinový pracovní týden.
Aktuality
