Je vám dvacet a nechce se vám do školy? Tak dělejte něco jiného!

Už je to dávno, ale taky mi bylo osmnáct. Studoval jsem sociologii – a nebavilo mě to (drahá alma mater promine). Vltava se mezitím stihla vylít z břehů, ale diplom pořád nemám. Naštěstí ho má pán, který se jmenuje James Altucher. Už jste o něm nejspíš alespoň četli. A od něj možná přijmete pár rad, co dělat místo univerzity, když jste mladí, plní síly a nápadů. I on totiž chápe, že je škola někdy nuda.
1. Založte vlastní byznys
V mládí se dá začít s ledasčím, obzvlášť na internetu. Každý možná nemůže být podnikatel, ale nikomu to také nelze zakázat. Zákon na to není.
Takže možná každý nemůže být úspěšný podnikatel? Hm, snad, a co má být, přece ani žádný zákon nezakazuje neúspěch. Když někdo prohraje ve sportu, může to hned příště napravit, z každé prohry se dá vyhrabat a poučit. Zkoumat vlastní neúspěch je jistě přínosnější než zkoumat něco, v čem se vám daří.
Lepší je zažít neúspěch v osmnácti, než těsně po škole nebo ještě později. Snaha začít vlastní podnikání vás v každém případě naučí:
navrhovat a prosazovat své nápady,
daleko lépe než ve škole se rozeznávat, co je podstatné,
prodat svůj nápad, stavět na něm a uvést ho v život,
stýkat se s lidmi různého věku a postavení (dětství je zkrátka pryč, do osmnácti jste byli se stejně starými skoro každý den!),
možná i najímat a řídit lidi, spolupracovat s nimi,
sníst si to, co si uvaříte.
2. Cestujte po světě
Snažte se poznat co nejvíce kultur a národů. Pokud na to máte, cestujte třeba celý rok. I dlouhodobý pobyt na jednom místě v zahraničí je dobrý, což už léta vědí naštěstí i na školách.
Procvičíte si cizí jazyky, naučíte se rychle zorientovat v cizím prostředí, musíte vyjít s penězi. Zjistíte, že nejste středem vesmíru. Zkrátka získáte rozhled.
3. Věnujte se umění
Malujte, hrajte na hudební nástroj, pište povídky, zkrátka si ověřte, jak jste tvořiví. Každá podobná činnost vás posune dál, protože zjistíte, že nestačí jen inspirace a talent, ale že jsou potřeba i disciplína a snaha.
Při každé soustředěné umělecké tvorbě si kromě jiného pročistíte hlavu. A když se vám bude dařit, třeba svá díla ještě výhodně prodáte.
4. Rozesmějte lidi
To není úplná hračka. Takový James Altucher se hodně věnoval šachům, než prodal svoji první silně ziskovou firmu. Ale kdyby šel se svojí vizáží Woodyho Allena do soutěže krásy, možná by rozesmál víc, než by chtěl.
Ale v každém může být komik. Zkuste si stoupnout před lidi a vyprávět jim historky. I u nás už se v pořadu "Na stojáka" a v různých talentových soutěžích objevila řada nadaných bavičů a performerů, kteří dnes vydělávají slušné peníze. Třeba jeden dřímá právě ve vás.
5. Věnujte se charitě
Charitu můžete hodně dobře dělat bez diplomu, za to je potřeba notná dávka nadšení a oddanosti. S trochou demagogie se dá zeptat, co vám dá více – rok práce se seniory s Alzheimerovou chorobou, nebo například historie francouzské literatury 19. století?
Mám jasno, ačkoli jsem se upřímně řečeno určitě v životě věnoval charitě šeredně málo a mám v hlavě spoustu čísel a marketingových pouček ze školy.
6. Hrajte (si)
Tenis, šachy, Civilizace, poker, sudoku, … Ať vás baví cokoli, snaha ovládnout co nejlépe nějakou hru je přínosná věc. Studiem hry, její historie, trendů a podobně se dozvíte řadu věcí – a baví vás to.
Kromě toho získáte disciplínu, setkáte se s dalšími "hráči" (socializace je základ, alma mater se ke konci článku konečně ozvala), kteří mají podobnou vášeň a zájem. A získáte instinkty zabijáka, aniž byste zabíjeli. To není k zahození.
A pokud se budete věnovat nějakému náročnějšímu sportu, budete mít navíc dobrou figuru. Na to si jednou po škole ve vyhřáté kanceláři vzpomenete – a zamáčknete jednu hodně trpkou slzu. Stačí se podívat na mě (foto nahoře).
Životopis je přežitek. Záleží na tom, co děláte TEĎ!