US MARKETOtevírá za: 9 h 53 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Technický pohled na zlato a stříbro: Kam dále z maxim?

Cena zlata v amerických dolarech na konci července vzrostla na nový historický rekord a cena stříbra na sedmileté maximum. Pokud přitom nějaký investiční nástroj razí historická maxima, je odvážné sázet na pokračování růstu.

Jan Železník
Jan Železník
4. 8. 2020 | 9:47
Zlato

Na konci července (konkrétně v úterý 28. července, ještě před zasedáním FOMC) si spotová cena zlata sáhla na 1 980 USD za trojskou unci, načež přišel několikahodinový výprodej až na cenu 1 906 USD. Dříve by propad o 74 USD znamenal obří korekci, nyní však jde "pouze" o větší intradenní pohyb. Na konci úterní obchodní seance již byla cena zlata zpět nahoře a v pátek zlato zavíralo poblíž historického vrcholu na 1 975 USD za unci (kde se drželo i v první srpnový obchodní den).

Na trhu se stříbrem nastal ještě větší cenový propad. Poté, co kov zdražil k silné rezistenci na 26 USD za trojskou unci, nastala prudká 15% korekce k 22,30 USD. To je ekvivalent propadu akciového indexu S&P 500 o 500 bodů za pouhých 5 hodin.

Jednalo se o předpokládané korekce, na které čekáme? Ne tak docela, jelikož poklesy nastaly v rámci intradenního pohybu. Proto zůstává klíčovou otázkou to, zda to bylo momentálně směrem k nižším cenám vše a ceny kovů dále porostou, nebo zda zlato a stříbro projdou ještě jednou hlubší korekcí.

Hlavní psychologickou a současně nejbližší rezistencí na dolarovém grafu ceny zlata zůstává hladina 2 000. Supporty jsou v pásmu 1 900 až 1 920 USD za unci (do letošního roku historický vrchol). Tato podpora byla již na konci července otestována. Další silnou podpůrnou zónou je pásmo 1 790 až 1 820 USD. Pokles k těmto hodnotám by znamenal běžnou korekci v rámci primárního cyklu.

Teprve propad pod 1 670 USD s následným nižším cenovým návratem by představoval změnu dosavadního růstového trendu. Ovšem vzhledem k tomu, že většina investorů je nyní motivována ke koupi zlata jeho dlouhodobou perspektivou (bezprecedentní tištění peněz a hrozba stagflace s vysokou inflací), bude pravděpodobně jakýkoli návrat ceny rychle nakoupen zpět.

Zlato tedy zůstává od 1 800 USD za unci v režimu proražení výše, ačkoli většina technických indikátorů ukazuje na silnou překoupenost trhu a cena je značně vychýlena nad 200denní i 50denní klouzavý průměr. Cena stříbra by pak mohla v případě většího výprodeje klesnout do pásma 19 až 21 USD za unci.

Cena zlata v českých korunách prošla hlubší korekcí již na přelomu května a června, kdy korigovala z historického vrcholu o 13 %. V červnu přišel pozvolný růst k rezistenci na 43 000 Kč za unci a v červenci se cena pohybovala povětšinou do strany. Teprve v posledním červencovém týdnu se rozhýbala opět výše a vystoupala až na 44 400 Kč za unci. Je tak pouze 800 Kč od dosavadního historického vrcholu z 18. května.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Investorský magazín: Zlatá a stříbrná rally, hvězdné akcie a ethereum v kurzu

Investorský magazín: Zlatá a stříbrná rally, hvězdné akcie a ethereum v kurzu

Proč investovat do zlata? Hlavně kvůli diverzifikaci

Proč investovat do zlata? Hlavně kvůli diverzifikaci

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityStříbroTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika