Jeremy Grantham: Lidstvo čeká apokalypsa biblických rozměrů!

Legendární investor a spoluzakladatel GMO Jeremy Grantham se již před rokem a půl věnoval tématu exploze cen komodit. Ve své stati věnoval prostor i dalšímu osudu lidstva. Není to zrovna optimistické čtení.
Grantham je přesvědčen, že naše planeta není schopna donekonečna živit rostoucí lidské pokolení. Dokonce tvrdí, že populace již překročila všechny únosné hranice a je pouze otázkou času, kdy přijde moment, který ji donutí tomuto faktu otevřeně čelit. "Růst populace závislé na omezeném množství zdrojů nemůže trvat věčně," tvrdí Grantham. "Ceny kovů, ropy i potravin tuto skutečnost začínají odrážet."
Moderní doba s moderními starostmi
Dle jeho propočtů je naše planeta schopna bez větších problémů uživit zhruba 1,5 miliardy lidí, nás je ale pětkrát více. Do roku 2050 může být dokonce lidí o další 3 miliardy více.
V historii (s výjimkou posledních 200 let) byl růst populace přirozeně regulován množstvím dostupné potravy, díky čemuž nedocházelo k iracionálnímu přírůstku počtu obyvatel. Podle Granthama nebude trvat dlouho, než bude i dnešní lidstvo donuceno navrátit se k tomuto osvědčenému modelu. Podle optimistů přitom obavy nejsou namístě, jelikož budoucí vědecké pokroky dokáží vyřešit všechny problémy, které se v posledních dvou stoletích objevily. S tím Grantham zásadně nesouhlasí. Proč?
Růst světové populace
V roce 1798 publikoval anglický ekonom Thomas Malthus Esej o principu populace, ve kterém vyslovil své obavy z nepoměru mezi exponenciálním růstem populace a pouze aritmetickým růstem množství dostupné potravy. Společnosti 21. století již nezbývá než Malthusovy obavy potvrdit a jeho esej doplnit o nález ropy a dalších přírodních zdrojů, které rychlost růstu populace ještě více umocnily. Naleziště ropy však jednoho dne vyschnou a nikdo neví, co bude následovat.
Vývoj cen komodit
Během posledních 100 let jsme byli svědky dlouhodobého sestupného trendu cen některých komodit, za nímž stály neustále se rozvíjející technologie usnadňující přístup k jejich zdrojům. Dle Granthama bychom se však již pokračování poklesu cen dočkat neměli, naopak.
Černé zlato
Tento graf mluví sám za sebe. Celých 100 let od roku 1875 se průměrná cena ropy pohybovala kolem 16 USD za barel. Následně překročila poptávka po černém zlatě nabídku a průměrná cena se posunula na 35 USD za barel. Aktuální cena ropy okolo 100 USD za barel posouvá dlouhodobé průměry ještě výše.
Růst poptávky po ropě s sebou samozřejmě přináší i potřebu neustále rostoucí produkce. A chuť těžařů po přístupu k hůře dostupným zdrojům ropy nezůstává pozadu. Otázkou však je, jak dlouho ještě můžeme počítat s růstem počtu nových nalezišť.
Podle Granthama by investoři neměli věřit slibům, že budoucí vědecké pokroky lidstvu zajistí přístup k neomezenému množství ropy a dokáží uspokojit celosvětovou poptávku. Již od 80. let 20. století totiž spotřeba každým rokem výrazně převyšuje množství nově objevených zásob ropy na celé planetě. A podle předpovědí se ostří nůžek bude rozevírat i nadále.
Cena železné rudy a výnosnost těžby
Ke změně cenové hladiny nedochází pouze u ropy. Ocenění železné rudy bylo po celé 20. století v sestupném trendu. Časy se ale mění.
Těžba kovů se obecně podobá příběhu ropy. Povrchové doly začínají bít na poplach spolu s klesajícími zásobami železné a měděné rudy a procentuální výnosnost rudy z tuny vytěženého materiálu směřuje děsivým tempem k jihu.
Unavená zemědělská půda a využívání hnojiv
Pozadu s poklesem výkonnosti nezůstává ani zemědělství, respektive průměrná produkce potravin z jednoho akru půdy. Ještě před 40 lety se roční růst výnosnosti pohyboval kolem 3,5 %, tedy asi 1,5 % nad průměrným růstem světové populace. Dnes se však obě čísla neustále přibližují, přičemž potraviny již ročně přidávají pouze kolem 1,5 %. Děsivá je i skutečnost, že pro zemědělství nemusí být ani záporné hodnoty zcela nereálné.
Za meziročním (byť zpomalujícím) růstem výnosnosti potravin z akru půdy je především využívání hnojiv. Jejich průměrná celosvětová spotřeba dosáhla za čtyři desetiletí od roku 1960 pětinásobných hodnot. Udržet tyto trendy nicméně nebude možné navždy. Již sám fakt, že řada hnojiv samotných je založena na komoditách (například draslíku), napovídá, že i možnosti využívání hnojiv mají své limity.
Rostoucí ceny základních potravin
Upozorněním na fakt, že vývoj ceny základních potravin, jako jsou pšenice, rýže, kukuřice nebo sója, rostou, budeme pravděpodobně nosit sovy do Athén.
Čína při chuti
Ptáte se, proč se všechny negativní vlivy začínají projevovat až na konci 200leté etapy iracionálního růstu světové populace? Část odpovědi se ukrývá na východě. Dynamický růst Číny, Indie a dalších velkých zemí znamená i masivní růst poptávky po komoditách a potravinách. V této tabulce naleznete odhady čínské spotřeby zdrojů a surovin vzhledem ke spotřebě celosvětové. Ano, Čína se stará o více než polovinu celosvětové spotřeby cementu, ačkoli ke globálnímu HDP přispívá jen zhruba 10 %.
Dílo náhody, nebo nový trend?
Analytici z GMO se též pokusili spočítat, jaká je pravděpodobnost, že jsou růsty cen komodit z posledních let pouze výsledkem spekulací nebo náhodných cenových výkyvů. Výpočty vycházejí z porovnání maximálních cen s dlouhodobými trendy.
Pravděpodobnost, že některé z cenových extrémů jsou pouze výsledkem náhodných výkyvů, je podle výpočtů relativně velká. Avšak ne vždy! Pravděpodobnost, že za zbývajícími cenovými maximy stojí pouze náhoda, se rovná pravděpodobnosti výhry superjackpotu v loterii. Uvedená čísla jednoznačně podporují domněnku analytiků, že žijeme v době změny důležitých ekonomických trendů. Apokalypsa biblických rozměrů může být otázkou několika málo (desítek) let.
Zdroj: GMO