Tato divoká karta může zásadně promluvit do situace na trhu s ropou
Mezinárodní jednání s Íránem o jeho jaderném programu jsou v kritické fázi, řekl v druhé polovině ledna šéf americké diplomacie Antony Blinken. Informaci, že se jednání, jež od loňska probíhají ve Vídni, nevyvíjejí správným směrem, přinesla s odkazem na francouzské diplomatické zdroje i agentura AP. Blinken však připouští, že dohoda je stále možná, a úspěšný výsledek jednání si přeje i Německo. Výsledek rozhovorů s napětím očekává i ropný trh.
Spojené státy se vídeňských jednání účastní nepřímo a pravdou je, že hladce rozhovory nepostupovaly od samého začátku. Karty jsou rozdané poměrně jasně, Washington požaduje, aby se Írán nejdříve vrátil k dodržování podmínek původní jaderné dohody, Teherán naopak trvá na tom, že Spojené státy nejprve musejí zrušit hospodářské sankce.
Když jednání loni v dubnu začala, předpokládala velká část analytiků, že se Írán v nějakém rozsahu vrátí na mezinárodní trh s ropou už koncem roku 2021. Pak se očekávání posunula do roku 2022, nyní už se začíná hovořit o roku 2023, samozřejmě za podmínky, že rozhovory skončí dohodou. Předpokládá se, že od chvíle, kdy USA sankce zruší, bude Íránu trvat asi šest měsíců, než se na trh s ropou vrátí.
Velcí hráči na ropném trhu jednání pozorně sledují. Ropná síla Íránu totiž není zanedbatelná. Předpokládá se, že během dvanácti měsíců od zrušení sankcí by Írán, který má třetí největší zásoby černého zlata na světě, na trh mohl posílat až milion barelů suroviny denně. Produkce kartelu OPEC v prosinci dosahovala 27,8 milionu barelů denně.
Motivace jadernou dohodu oživit, vzhledem k tomu, že Írán toho nemůže v této hře už mnoho ztratit, je nyní spíše na straně Západu, pro který je nějaká dohoda lepší než žádná dohoda. Ústupky lze však nakonec očekávat i ze strany Teheránu. Ten se dal slyšet, že pokud bude mít pocit, že lze dospět k dobré dohodě se zárukami, je ochotný vést se Spojenými státy přímá jednání.
Analytici z Goldman Sachs čekají, že se íránská ropa na světový trh vrátí až v druhém čtvrtletí 2023, a předpovídají, že by se cena ropy mohla letos dostat na sto dolarů za barel a v roce 2023 až na 105 dolarů za barel. Varují, že trh se bude potýkat s nedostatečnou nabídkou, a to mimo jiné proto, že šíření varianty koronaviru omikron na poptávku po ropě nemělo tak výrazný dopad, jak se odhadovalo. Pokud by se však na trh mezitím vrátila íránská ropa, vše by mohlo být docela jinak.
Zdroj: Zero Hedge, Goldman Sachs