Zaostřeno na zlato: Čína opět nakupuje, trh si ale říká o korekci

Cena zlata se hned zkraje nového roku posunula na 7měsíční maximum. Cena stříbra se vyšplhala dokonce na nejvyšší cenu od loňského dubna, poté ale zamířila podstatněji níže.
Mezi cenami zlata a stříbra vznikla na začátku tohoto týdne medvědí divergence. Zlato totiž zdražilo nad nejvyšší cenu z minulého týdne, stříbro zatím nikoli. Na spotovém trhu se zlatem došlo k takzvanému vybrání likvidity na ceně 1 879 USD za unci, což byl vrchol z 13. června 2022. Pokud by cena zlata dále rostla, další rezistence by byla na 1 910 až 1 920 USD za unci.
Aktuálně však vycházím z toho, že cena zlata narazila na velice silnou rezistenci okolo 1 880 USD, takže je pravděpodobná korekce. Přestože se z technického hlediska rýsuje takzvaný zlatý kříž (protnutí linie 200denního průměru zespoda linií průměru 50denního), je jeho úroveň zároveň ideálním korekčním pásmem (zhruba o 100 USD po současnou cenou).
Nadále také platí na trhu se zlatem medvědí divergence oscilátoru slow stochastic na denním grafu. A v neposlední řadě je trh se zlatem v polovině primárního cyklu a korekce v polovině cyklů jsou často rychlé a prudké. Tato korekce však musí nastat tento nebo nejpozději příští týden.
Trh se stříbrem je již v 19. týdnu primárního cyklu, a tudíž téměř na jeho konci, a to aniž by přišel pokles, který na konci cyklů nastává. Vidím tedy několik technických indicií toho, že trhy s drahými kovy mohou začít korigovat. Pokud k tomu nedojde, znamená to, že ceny žene vzhůru nějaká fundamentální síla.
V této souvislosti je zajímavé, že Čína oznámila druhý měsíční nárůst svých zlatých rezerv v řadě. Po prvním ohlášeném nákupu po více než třech letech tedy opět doplnila zásoby kovu. Čínská lidová banka v prosinci podle údajů na svém webu navýšila zlaté rezervy o 30 tun. Tento nárůst navazuje na listopadový přírůstek 32 tun. Celkový oficiální stav zlatých rezerv země se tak zvýšil na 2 011 tun.
Nákupy drahých kovů centrálními bankami dosáhly ve třetím čtvrtletí loňského roku rekordu na úrovni téměř 400 tun, přičemž pouze čtvrtina z tohoto množství putovala do veřejně identifikovaných institucí, uvádí Světová rada pro zlato. Čínské oznámení nákupů zlata vrhá určité světlo na identitu těchto "záhadných" kupců. Spekuluje se také, že dalším významným kupujícím by mohlo být Rusko.
Nejbližší vývoj na trhu s kovy tak bude nejspíše výsledkem souboje technických a fundamentálních faktorů. Technicky i cyklicky si trhy se zlatem a stříbrem říkají o cenovou korekci. Tradiční shortaři zlata a stříbra na burze COMEX jsou nicméně zatím v prodejích zdrženlivější než obvykle. Jejich celkové SHORT pozice jsou podprůměrné a také poslední dva Bank Participation reporty odhalily, že se velké americké banky nepodílely na tvorbě SHORT pozic v komerční kategorii tak zásadně, jak jsme byli při růstu SHORT pozic commercials zvyklí. To naznačuje, že protiváha, která většinou bránila cenám kovů v růstu, není momentálně tak výrazná jako dříve. I to stojí za tím, že se spotová cena zlata dokázala z listopadového minima 1 615 USD za unci zvýšit během několika týdnů na aktuální vrchol okolo 1 880 USD za unci.