US MARKETOtevírá za: 16 h 31 m
DOW JONES+0,00 %
NASDAQ+0,28 %
S&P 500-0,04 %
ČEZ-0,17 %
KB-2,85 %
Erste-1,25 %

Bitcoin: Jak se jen něco takového mohlo stát?

Kryptoměny, kterým se ještě nedávno někteří smáli s tím, že jde o záležitost pro IT nerdy, se pomalu stávají součástí finančního světa. Potvrzuje to mimo jiné představení bitcoinových futures na burzách CME a CBOE. Kde se ale kryptoměny vlastně vzaly?

Redakce IW
Redakce IW
19. 12. 2017 | 7:00
Kryptoměny

Server coinmarketcap.com eviduje zhruba 1 340 kryptoměn se souhrnnou tržní kapitalizací okolo 500 miliard USD (každý den se hodnota mění klidně o desítky miliard). Tržní kapitalizace samotného bitcoinu se pohybuje kolem 280 miliard USD, a je tak vyšší než market capy firem, jako jsou Visa, Wells Fargo, Wal-Mart Stores nebo třeba Intel, Procter & Gamble či Chevron.

Zajímavé je na bitcoinu zejména to, že nemá žádný fyzický podklad. Akcie jsou podloženy byznysem společností, měny ekonomikami, bitcoin jen jedničkami a nulami. Přesto již díky němu někteří investoři pronikli mezi dolarové miliardáře.

Digitální zlato mileniánů

Někteří o bitcoinu hovoří jako o zlatě mileniánů. A zlato je vlastně dobrou pomůckou k pochopení fenoménu kryptoměn. Se žlutým kovem je spojen velký příběh. Zlato bylo odpradávna považováno za uchovatele hodnoty a protiinflační štít, zdobili se jím vládcové, chudí byli ochotni riskovat život, aby ho získali. Bitcoin je na tom podobně. Prý je neovlivnitelný, neznehodnotitelný, decentralizovaný, jednoduše jde o takové digitální zlato.

Bitcoin nevznikl přes noc. Jde o vyvrcholení dlouhodobého vývoje a testování kryptografie. Současné prostředí však bylo ideální pro uvedení kryptoměn na trh. Podle různých průzkumů dnes až 92 % lidí ve věku 18-34 let nedůvěřuje finančním institucím. Bitcoinová komunita i s tímto vědomím začala svět přesvědčovat, že fiat měnám odzvonilo a budoucnost patří neovlivnitelným kryptoměnám. Stačilo zahrát na strunu absolutní svobody, vyloučení cenzury a regulace, aby si bitcoin získal miliony příznivců.

Spekulanti vidí jen pozitiva

Stoupence bitcoinu zatím nedokázalo odradit ani extrémní kolísání kurzů virtuálních měn. Od roku 2010 se kurz bitcoinu třikrát propadl o 85 % a více, od roku 2013 pak každé čtvrtletí zaznamenal minimálně 20% korekci. Bitcoin ovšem nadále čerpá ze své aury, průběžné poklesy rychle maže a ve výsledku pokračuje v letu vzhůru. Před dvěma lety se kurz pohyboval kolem 300 USD, aktuálně je dolarová cena pěticiferná.

Otázka je, co se stane, až prvotní nadšení ochladne a růst kurzu bitcoinu výrazně zpomalí. Bude decentralizovaný platební systém, který již dnes kvůli technickým limitům balancuje na hraně reálné využitelnosti, pro investory stále atraktivní? V čem budou spatřovat jeho hodnotu? Co se stane, až přijde další propad kurzu o několik desítek procent? Dokáže se z něj bitcoin opět rychle vzpamatovat?

Zdroj: A Wealth of Common Sense

BitcoinKryptoměny
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast