US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Evropské dohledové instituce varovaly před virtuálními měnami

Evropské dohledové orgány v úterý varovaly před vysokými riziky spojenými s nákupem nebo držením virtuálních měn, jako je například bitcoin. Na internetu o tom informovala ČNB. Její představitelé již dříve uvedli, že v případě bitcoinu nejde o peněžní prostředky podle zákona o platebním styku, tedy ani o bezhotovostní peníze, ani o tzv. peníze elektronické.

Redakce IW
Redakce IW
13. 3. 2018 | 16:15
Kryptoměny

"V současnosti dostupné virtuální měny jsou digitálním znázorněním hodnoty, která není vydána ani zaručena centrální bankou či orgánem veřejné moci a nemá právní status měny nebo peněz. Tři evropské orgány dohledu jsou znepokojeny skutečností, že rostoucí počet spotřebitelů kupuje virtuální měny, zejména s očekáváním, že hodnota virtuálních měn i nadále poroste, ale neuvědomují si vysoké riziko toho, že mohou přijít o investované peníze," uvedly v úterý Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA), Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) a Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění.

Za rizika označily například extrémní cenové výkyvy virtuálních měn, neexistenci ochrany jako u regulovaných finančních služeb, netransparentní tvorbu ceny virtuálních měn nebo na nedostatek možností, jak investici do virtuální měny ukončit. Tato a další rizika tak podle varování mohou přispět k významným finančním ztrátám případných investorů.

Od počátku letošního roku bitcoin ztratil výrazně na své hodnotě. V současnosti se obchoduje za zhruba 9 200 dolarů. Ještě v prosinci se přitom virtuální měna prodávala za téměř 20 000 dolarů a za celý loňský rok zpevnila o více než 1 300 procent.

Podle únorového průzkumu společnosti Ipsos pro obchodníka s měnami TopForex jsou virtuální měny, jako jsou bitcoin, ethereum, litecoin a další, důvěryhodné pro tři procenta české populace. Kryptoměny jsou ale nejvíce zvažovanou možností v případě investice do měn. Přemýšlí o nich 11 procent lidí. Dvě třetiny Čechů však o investici do měn vůbec neuvažují, polovina ani neplánuje nakoupit hotovost v nějaké měně.

Podle odborníků je investice do digitální měny bitcoin je extrémně nevyzpytatelná a riziková záležitost, rozpětí odhadů budoucí ceny bitcoinu se pohybuje od nuly do desítek milionů korun.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední světová kybernetická měna. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl ovlivňovat, ani vlády a centrální banky.

Zdroj: ČTK

BitcoinKryptoměny
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár