Zájem nových uživatelů jako zabiják kryptoměn

Kryptoměny mají ambici nahradit národní měny a stát se platidlem 21. století. Šéf oddělení analýz Banky pro mezinárodní vypořádání Hyun Song ale upozorňuje, že digitální mince fungují na úplně jiném principu než klasické peníze.
"Peníze mají hodnotu proto, že je používáme jako platidlo. Kdybychom je nepoužívali, byl by to jen token. U tokenu přitom nerozhoduje, zda jde o kousek papíru, nebo digitální jednotku," říká Hyun Song.
"Kryptoměny fungují jinak než peníze. Vezměme si třeba bitcoinovou síť. Tu tvoří dvě skupiny - uživatelé, kteří mohou odesílat a přijímat platby, a těžaři, kteří tyto transakce ověřují. Tyto dvě skupiny jsou na sobě závislé. Uživatelé těžaře potřebují, aby mohli platby provádět, a těžaři na druhé straně dostávají za své ověřování transakcí zaplaceno, přičemž platí, že čím více uživatel nabídne těžařům za ověření transakce, tím větší je pravděpodobnost, že si právě jeho transakci vyberou," pokračuje Song.
A poplatky se dokáží vyšplhat opravdu vysoko. Na konci loňského roku se cena za ověření jedné transakce dostala k 57 dolarům, kupovat si tak za bitcoiny třeba kávu v tu chvíli nedávalo smysl. "Zatímco u klasických peněz tedy platí, že větší uživatelská základna je pozitivní, u kryptoměn je tomu spíše naopak," upozorňuje Song.
Nabízí se proto otázka, zda by nebylo možné navýšit kapacitu bitcoinové sítě, a tím transakce výrazně zlevnit. "Pokud by k tomuto došlo, ztratili by těžaři motivaci transakce ověřovat. Paralelou kryptoměn může být silnice. Když je úzká, tvoří se na ní sice kolony, zároveň však přitahuje pozornost. Když je příliš široká, kolony se na ní nikdy netvoří, a proto si jí nikdo moc nevšímá a nestará se o ni, takže se zhoršuje její kvalita," dodává Song.
Zdroj: Bank for International Settlements
Aktuality
