Bitcoinové kotrmelce jako trest i odměna pro spekulanty

Spekulování na růst či pokles cen kryptoměn je pro otrlé jedince. Kryptoměnové burzy mají otevřeno 24 hodin denně 7 dnů v týdnu, na což klasičtí spekulanti nejsou zvyklí. Kryptoměny navíc umí kolísat daleko více než akcie.
V polovině týdne se cena bitcoinu vyšplhala na 19 500 USD, tedy jen těsně pod rekord z roku 2017. Následně ale přišel prudký výprodej za velice nadprůměrného objemu obchodů na kryptoměnových burzách. Cena bitcoinu tak bleskově spadla zpět pod 17 500.
Bitcoin letos předvádí impozantní nárůst z hodnoty pod 5 000 USD. Vedle takzvaného halvingu, po kterém historicky vždy na trhu s kryptoměnou propukla nákupní nálada, bitcoinu pomáhá i stále širší přijetí či uznání ze strany institucionálních investorů a známých osobností tržního světa.
Společnost PayPal navíc chce bitcoin uznávat za jeden z platebních prostředků a JPMorgan věří, že bitcoin u mladé generace investorů nahradí zlato jako oblíbený nástroj uchování hodnoty peněz.
Jakmile bitcoin nastartoval svůj rychlý růst, začal se u spekulantů projevovat takzvaný FOMO efekt, tedy obava z toho, že "nebudou u toho". Obava z promeškání skvělé příležitosti k výdělku na trzích je dobře popsaný psychologický efekt, který na trzích funguje o to silněji, že je stále snazší obchodovat pohodlně, rychle a kdykoli, stačí k tomu telefon s internetovým připojením.
Není tedy divu, že mnozí spekulanti začali naskakovat na strmě vzhůru stoupající horskou dráhu a u do té doby zdrženlivějších krmili zmíněný FOMO efekt. Na bitcoinu letos přitom mnoho lidí dokázalo opravdu štědře vydělat, a tak ani není divu, že přišel prudký výprodej. Realizace zisků je i v oblasti, která se v mnohém vymyká tradičním tržním "pravidlům", hezkou snahou o racionalitu.
O fundamentu bitcoinu a kryptoměn obecně vývoj v posledních dnech mnohé neříká. O zákonitostech spekulativních bublin ale přesvědčuje opravdu důkladně, jakkoli opravdová bublina na trhu s bitcoinem vlastně ani být nemusí.
Zdroj: BH Securities, Business Insider
Aktuality
