Bitcoin Treasuries: Které firmy (a slavní investoři) nakupují a drží bitcoiny?

V uplynulých měsících jsme mohli často číst o velkých nákupech bitcoinů ze strany firem, které přestávají důvěřovat dolaru. Pojďme se podívat, o jaké firmy se jedná a kolik celkem bitcoinů drží.
Nedávno se objevil zajímavý přehled nazvaný Bitcoin Treasuries (bitcoinové pokladny). Jedná se o tabulku mapující to, kolik bitcoinů drží instituce, jako jsou veřejně obchodované firmy a veřejnosti otevřené fondy. Tabulka není ani zdaleka vyčerpávající, jedná se o data sestavená z tiskových zpráv a zveřejňovaných přehledů, navíc převážně jen ze Spojených států a Kanady. Uvedená data tudíž považujme pouze za vrcholek ledovce a příznak trendu, ne za plnohodnotný obrázek o všech institucích držících a akumulujících bitcoiny.
Veřejně obchodované společnosti
V první části tabulky nalezneme veřejně obchodované společnosti, jejichž vedení se rozhodla alokovat část prostředků do bitcoinu.
Žebříčku veřejně obchodovaných firem kraluje MicroStrategy, americká firma zaměřená na vývoj business intelligence software. Její zakladatel a dlouholetý ředitel Michael Saylor se podle vlastních slov v posledních letech intenzivně vzdělával v otázkách světové ekonomiky, povahy peněz a bitcoinu. MicroStrategy za sebou měla několik úspěšných let a "seděla" na stovkách milionů dolarů, o jejichž schopnosti dlouhodobě udržovat hodnotu začínal Saylor stále více pochybovat.
Během letošního léta se proto vedení firmy rozhodlo většinu svých volných prostředků převést do bitcoin. Celkem šlo o 425 milionů dolarů, za něž firma na trhu získala 38 250 bitcoinů. Firma vydala po prvním větším nákupu tiskovou zprávu, ve které svůj krok vysvětluje jako jediný smysluplný pro dlouhodobé uchování hodnoty pro své akcionáře.
Dalšími firmami v přehledu jsou ty, které se bitcoinem zabývají v rámci svého podnikání. Galaxy Holdings je investiční společnost se zaměřením na kryptoměny, Square je americká fintechová firma vyvíjející aplikaci CashApp, jež umožňuje americkým občanům jednoduché a levné nákupy bitcoinů přímo z mobilu.
Zajímavostí je, že ačkoli zprostředkovává velký objem obchodů s bitcoiny, samotná Square až donedávna žádné bitcoiny nedržela. Nákup 4 709 bitcoinů je dost možná pouze prvním z mnoha, jelikož představuje pouze 0,1 % tržní kapitalizace firmy (zatímco u MicroStrategy tvoří bitcoiny 34 % firemní hodnoty; uvedeno ve sloupečku „% BTC“). Zakladatelem Square je Jack Dorsey, známý především jako zakladatel Twitteru, sám velký fanoušek bitcoinu.
Většina zbylých firem bitcoiny buď přímo těží, nebo získává a drží v rámci svého byznysu. Takových firem je po světě samozřejmě spousta, tyto jsou spíše zajímavé tím, že jejich akcie jsou veřejně obchodované na burzách. V principu tak investoři mají alternativní způsob, jak získat určitou expozici vůči bitcoinu.
Soukromé společnosti a fondy
Ve druhé části přehledu najdeme společnosti, jež nejsou veřejně obchodovány, a specializované kryptoměnové/bitcoinové fondy.
Block.one a Tezos jsou tak trochu černé ovce. Jedná se o firmy, které v letech 2017 a 2018 provozovaly veřejnou nabídku tokenů (ICO). V obou případech byly prodávané tokeny celkem propadák, investoři do nich by udělali lépe, kdyby si ponechali bitcoiny. Jejich bitcoiny nicméně drží tyto firmy. To je ponaučení pro všechny ostatní, aby se různým "neodolatelným" nabídkám všemožných altcoinů a tokenů raději vyhnuli.
Stone Ridge Holdings je oproti tomu zajímavou firmou. Je to menší správce aktiv (pod správou má zhruba 10 miliard dolarů), který se v posledních letech částečně přeorientoval na bitcoin. V minulosti tato firma předpovídala, že správci velkých portfolií budou okolnostmi nuceni do bitcoinů alokovat část prostředků s tím, jak se bitcoin začne stávat aktivem se stále vyšší tržní kapitalizací a globálním významem.
Zdaleka největším držitelem bitcoinů v tabulce Bitcoin Treasuries je fond Grayscale. Jedná se o jeden z prvních čistě kryptoměnových fondů, založen byl již v roce 2013. Během sedmi let akumuloval téměř půl milionu bitcoinů, představujících 2,3 % z celkové budoucí zásoby 21 milionů bitcoinů.
V rámci Evropy pak působí fondy CoinShares a ETC Group. Druhý jmenovaný spravuje ETP na Deutsche Börse, prostřednictvím tohoto produktu tudíž může evropský investor s přístupem na burzovní trhy zaujímat pozici vůči bitcoinu (pamatujme však, že ani zdaleka se nejedná o skutečné držení bitcoinu).
O bitcoin se zajímají i legendární investoři
Vedle různých institucí začínají letos akumulovat bitcoin i velcí investoři.
Paul Tudor Jones (čisté jmění okolo 5 miliard dolarů) začal do bitcoinu investovat na jaře. Nedávno zopakoval své argumenty v rámci rozhovoru na CNBC.
Stanley Druckenmiller (čisté jmění 4,4 miliardy dolarů) se ohledně bitcoinu vyjádřil velice pozitivně počátkem listopadu.
Co je vlastně na bitcoinu tak zvláštní?
Bitcoin představuje nejnadějnější pokus o odluku peněz od státu. Současné fiat peníze slouží stále méně jako uchovatel hodnoty do budoucna a postupně ztrácejí i svou roli zprostředkovatele směny (kvůli četným mezinárodním sankcím, které vhánějí země třetího světa opět do náruče bitcoinu, jako je tomu v případě Íránu). A prozíraví představitelé firem, správci aktiv a velcí investoři si to začínají uvědomovat a snaží se zajistit vůči propadu hodnoty fiat měn dříve než ostatní.
Celkové budoucí množství bitcoinů známe. Bude jich 21 milionů (či lépe 2,1 biliardy satoshi). Celkovou budoucí poptávku po bitcoinech ovšem odhadnout neumíme. Velmi pravděpodobně však bude nadále růst, jelikož dále poroste odvaha centrálních bankéřů ordinovat ekonomice stále uvolněnější měnovou politiku.
Josef Tětek
Analytik v softwarové firmě TopMonks
Autor knihy Bitcoin: Odluka peněz od státu