US MARKETZavírá za: 6 h 30 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Propast mezi chudými a bohatými se bude prohlubovat, přispívá k tomu i současné dění na trzích

Jedni si nohy jídelního stolu podkládají stodolarovkami, jiní nemají ani na pořádný oběd. I tak lze ilustrovat propastný rozdíl mezi bohatými a chudými v současném světě. Všechny dosavadní pokusy o zmírnění nerovností ve společnosti ztroskotaly a aktuální dění naznačuje, že selhávat budou i všechny budoucí.

Na konci února bylo v aukční síni Christie's za více než 69 milionů dolarů vydraženo dílo Everydays: The First 5000 Days. To se tak stalo třetím nejdražším vydraženým dílem žijícího autora. Kdo se alespoň trochu zajímá o svět umění nebo kryptoměn, nebude překvapený, když řekneme, že Everydays: The First 5000 Days není olejem na plátně ani žádným jiným fyzickým výtvorem, ale prachsprostým "džejpegem".

Dosud prakticky neznámý Mike Winkelmann alias Beeple vytvořil koláž z pěti tisíc ilustrací, které kreslil a zveřejňoval od května 2007. A nyní ji vydražil v podobě takzvaného NFT, nezaměnitelného tokenu.

NFT (non-fungible tokens) jsou kategorií digitálního umění. Ve zkratce jde o digitální dokumenty s unikátním kódem a zápisem do blockchainu, který označuje jejich majitele. Trh s NFT je tedy v podstatě digitální verzí trhu s uměním - existuje jedno originální dílo s konkrétním vlastníkem a potenciálně nekonečné množství jeho reprodukcí.

"Když se nad tím zamyslím, nemůžu se zbavit jedné myšlenky. Prodej NFT ukazuje, na jaké hromadě finančních prostředků někteří lidé sedí. Pokud je někdo ochotný dát téměř 70 milionů dolarů za digitální obrázek nebo bezmála tři miliony dolarů za tweet (vydražení prvního tweetu Jacka Dorseyho, zakladatele Twitteru), znamená to, že doslova neví, co s penězi," říká Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management.

Podle americké centrální banky disponují americké domácnosti bohatstvím v hodnotě přes 130 bilionů dolarů. V přepočtu na hlavu to vychází na zhruba 430 tisíc dolarů, přičemž ovšem platí - a to není žádná novinka -, že největší podíl připadá na ty nejbohatší.

Distribuce bohatství v americké společnosti

Distribuce bohatství v americké společnosti

Prodej díla Everydays: The First 5000 Days ale ukazuje ještě na přinejmenším jednu zajímavou věc. Aukční síň Christie's uvedla, že 64 % těch, kdo přihazovali, bylo mladších 40 let. Vzhledem k tomu, že výsledná cena byla zaplacena v ethereu, si lze domyslet, že přihazovali hlavně mladí superboháči, kteří k pohádkovému jmění přišli díky investicím na kryptoměnovém trhu. Samotný vítěz aukce byl popsán jako kryptoměnový investor a zakladatel NFT fondu ze Singapuru.

Ben Carlson je přesvědčený, že příjmová nerovnost bude dále narůstat. A nejen kvůli kryptoměnám. "Roste všechno - krypto, akcie, reality, sběratelské předměty. A platí přitom, že v současné krizi jsou v lepší pozici majetnější a lidé s vyšším vzděláním, protože na trhu práce se propouštění týkalo hlavně hůře placených pozic. Bohatší lidé mají jistější příjmy a více vlastní, takže mohou více těžit z růstu trhů," míní.

Pokles zaměstnanosti během pandemie podle dosaženého vzdělání

Pokles zaměstnanosti během pandemie podle dosaženého vzdělání

"Nerovná distribuce bohatství a příjmová nerovnost jsou velkými tématy poslední doby, zaměřuje se na ně i administrativa Joea Bidena. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by se v této oblasti něco mělo radikálně změnit. Současné trendy naopak naznačují, že propast mezi bohatými a zbytkem společnosti bude mít tendenci k dalšímu prohlubování," dodává Ben Carlson.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

BohatstvíEkonomické a politické hrozbyChudobaKryptoměny
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa