Leon Cooperman (Omega): Pozor na inflaci i bitcoin. Propad trhu teď nehrozí, ocenění některých akcií je ale nesmyslné
Leon Cooperman v rozhovoru pro CNBC vyloučil, že by se v dohledné době měl akciový trh zřítit do jakékoli hlubší propasti. Stejně tak v nejbližších kvartálech nepředpokládá novou recesi. V interview upozornil, že je ze staré školy, a tak příliš nerozumí bitcoinu, jeho fanoušky ale varoval před přílišným optimismem. A na paškál si vzal také uživatele aplikací typu Robinhood, kteří šroubují valuace některých akcií do nebetyčných výšin. Co z Coopermanova televizního vystoupení stojí za pozornost?
"Velké propady nastávají kvůli recesím. Z jedné hluboké jsme se nedávno vymanili, další hned tak nenastane. Minimálně rok. Katalyzátorem dalšího poklesu mohou být vysoká inflace, ztráta hodnoty dolaru a příliš přísná politika centrální banky."
"Fed se mýlí, pokud jde o inflaci. Dočasnost vyšší inflace je pouhé přání. Dvě třetiny nákladů v podnikání tvoří ty na práci. Umíte si představit, že se v současném prostředí někdo pohrne do práce za méně peněz?"
"Fed byl a je pravou rukou politiků. Rozpočet je po léta v hlubokém schodku a centrální banka jej financuje."
"Struktura trhu je narušená, chybí mu stabilizační faktory, protože ho řídí automatické systémy. Pokud přijde opravdu podstatný důvod pro výprodeje, bude to tak rychlá jízda, že se vám z toho zatočí hlava."
"Kdo nerozumí bitcoinu, je asi starý. A já jsem určitě starý, nerozumím mu totiž vůbec. Vím ale jistě, že není v zájmu americké vlády, aby něčím nechala nahrazovat americký dolar."
"Ohledně bitcoinu bych byl velice opatrný. Nemyslím si, že jako měna nebo uchovatel hodnoty dává větší smysl. Pokud byste se obávali o budoucnost světa, lepším uchovatelem hodnoty bude zlato."
"Většina firem není nadhodnocená, pokud jejich valuace vztáhneme k úrovni úrokových sazeb. Jsou ale oblasti trhu, já jim říkám trh Robinhoodu, které svým oceněním smysl nedávají. Kéž by drobní investoři věděli, co dělají, ale já o tom pochybuji."
"Záporné sazby jsou šílenost. Měnovou politiku po celém světě řídí převážně akademici bez vztahu k reálné ekonomice. Dluhopisový trh je, pokud jde o ceny, mimo realitu. Půjčit německé vládě na deset let peníze s jistotou, že mi vrátí méně, to zkrátka nechápu."
"Když zvažuji, zda a jakým způsobem být na trhu, sleduji mnoho vstupních faktorů a informací. Naslouchám Fedu, dívám se na inflaci, trh se zlatem i kryptoměnami, sazby. Je toho opravdu hodně."
"V něčem souhlasím s Warrenem Buffettem – shortováním Ameriky hned tak nezbohatnete."
"Nelíbí se mi ty neustálé útoky na bohaté. I kdybyste vzali všechny peníze bohatým, nevyřešíte fiskální problémy USA."
Zdroj: CNBC