US MARKETOtevírá za: 3 h 4 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Je (už) bitcoin příliš velký na to, aby padl?

I po více než deseti letech existence bitcoinu znějí hlasy, že jde o domeček z karet, který se zanedlouho zřítí. To je jeden extrémní pohled. Ten druhý říká, že se bitcoin stal natolik provázaným s ostatními třídami aktiv a finančním systémem obecně, že by jeho pád způsobil tržní katastrofu.

Hlavní ekonomický poradce skupiny Allianz Mohamed El-Erian letos v rozhovoru pro CNN prohlásil, že bitcoin sice není too big to fail (příliš velký na to, aby padl), avšak jeho případný kolaps by podle něj globální finanční systém zasáhl. El-Erian připomíná, že bitcoin se v posledních letech dostal i do portfolií velkých hráčů. Zlato ztratilo na atraktivitě, dluhopisy nedávají z investičního hlediska smysl, takže ti, kdo na trzích očekávají zajímavé výnosy, začali portfolia doplňovat právě kryptoměnami.

El-Erian není klasický kryptoskeptik, upozorňuje ale na rizika, jež jsou s tímto typem aktiv spojená. Mimo jiné říká: "Bitcoin je sebeutvářejícím se aktivem, výsledku ale může dosáhnout jen tehdy, pokud mu to dovolí vlády." A ty, spolu s centrálními bankami, kryptoměnám zrovna nakloněné nejsou. Stačí si vzpomenout na úprk těžařů z Číny.

Jedním z těch, kdo tvrdí, že bitcoin představuje systémové riziko, je viceguvernér Bank of England Jon Cunliffe. Ten minulý měsíc upozornil, že trh kryptoměn je dvakrát větší, než jaký byl objem subprime úvěrů těsně před vypuknutím velké finanční krize. "Pokud ve světě peněz něco roste velmi rychle a dosahuje to velkých objemů, měly by regulátoři zasáhnout," prohlásil. Připomněl přitom, že kryptoměny nejsou vyhledávány jen individuálními investory, ale že služby spojené s investováním do těchto aktiv nabízejí stále častěji i tradiční finanční instituce.

Kolaps kryptoměnových aktiv je podle Cunliffea "možným scénářem", případné zhroucení kryptoměnového trhu přirovnal také ke splasknutí internetové bubliny, kdy bylo ze světových burz vymazáno přinejmenším pět bilionů dolarů.

O systémovém riziku hovoří také předseda americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) Gary Gensler. Jeho varování míří na takzvané stablecoiny, kryptoměny kryté fiat penězi. Tržní kapitalizace stablecoinu tether dosahuje více než 70 miliard dolarů, hotovostí je ovšem krytý jen z 10 %. Zbylá aktiva, kterými jsou mince kryté, jsou mnohem méně likvidní, takže v případě runu investorů na tether by mohlo být problematické provést vyrovnání.

Kryptoměny jsou přijímány stále větším okruhem investorů, to samo o sobě ovšem neznamená, že se jedná o standardní investiční nástroj. Stále platí, že jde o vysoce rizikové aktivum, které by v portfoliích investorů mělo být zastoupeno jen v řádu nízkých jednotek procent, jak ostatně upozorňují i všichni výše zmínění.

Bitcoin, zlato, nebo dolar? Odpovědi špiček finančního světa vás (ne)překvapí

Bitcoin, zlato, nebo dolar? Odpovědi špiček finančního světa vás (ne)překvapí

Jak je na tom trh s kryptoměnami? Tenhle graf stojí za to sledovat

Jak je na tom trh s kryptoměnami? Tenhle graf stojí za to sledovat

Zdroj: CNN, Bloomberg, Institutional investor

BitcoinInvestiční alternativyKryptoměnyRizika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa